Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/11/2010 - Dom Generalny - Inspektorzy Europy: Projekt Europa, droga przebyta i do przebycia
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – INSPEKTORZY EUROPY: PROJEKT EUROPA, DROGA PRZEBYTA I DO PRZEBYCIA
(ANS – Rzym) – Przyjęcie Projektu Europa, zainteresowanie i trudności występujące w Inspektoriach, strategie, działania i procesy, zrealizowane w pierwszym dwuleciu 2009-2010, były głównymi punktami odniesienia wystąpień trzech Radców regionalnych i poszczególnych Dykasteriów. Po południu skupiono uwagę na drugim z założeń PE: nowe rozmieszczenie i reorganizacja.

Obrady drugiego dnia III Spotkania Inspektorów Europy, koordynowane przez ks. Francesco Ceredę, Radcę ds. Formacji, rozpoczęło wejrzenie na dotychczas przebytą drogę.

Ks. Marek Chrzan, ks. José Miguel Nuńez i ks. Pier Fausto Frisoli przedstawili to, w jaki sposób poszczególne Regiony – Europa Północna, Zachodnia i Włochy-Bliski Wschód – oraz Inspektorie Europy przyjęli i zrozumieli PE. Wynurzył się szeroki i zróżnicowany obraz, znaczony drogami i specyfiką każdej Inspektorii i Regionu. Wśród trudności, jakie się pojawiły, znajdują się: spadek liczby salezjanów, brak konkretnych oddźwięków co do PE i powszechny sceptycyzm w niektórych środowiskach inspektorialnych. Z drugiej strony, co jest pozytywną oznaką, przyjęciu PE sprzyjało zainteresowanie wezwaniem do współodpowiedzialności za jeden z obszarów Zgromadzenia, rewitalizacją charyzmatu, odnową salezjańskiego życia konsekrowanego i wzorców ewangelizacji.     

Liczne wystąpienia Inspektorów w auli ukazały jak bardzo, pomimo swojego prostego przedstawienia, PE jest złożony i rozczłonkowany. Podkreślono, że rzeczą fundamentalną dla jego zrozumienia, urzeczywistnienia i dobrej realizacji, jest pierwsze z założeń PE: endogeniczna (pochodząca z wewnętrz) rewitalizacja salezjańskiego życia konsekrowanego, wielokrotnie podkreślana przez samego Przełożonego Generalnego, zwłaszcza tuż po Kapitule Generalnej 26. 

Model przebiegu obrad, zastosowany w pierwszej części dopołudniowego czasu, został powtórnie wykorzystany w odniesieniu do poszczególnych sektorów Zgromadzenia. Ks. Cereda, ks. Fabio Attard, ks. Filiberto González i ks. Václav Klement przedstawili sprawozdania, opracowane przez poszczególne Dykasteria, dotyczące pierwszego dwulecia 2009-2010 i wskazali pewne propozycje na przyszłość. 

Ks. Klementowi pozostawiono więcej czasu dla jego wypowiedzi na temat “Trzeci obszar projektu: Europa, ziemia misyjna”. Radca przypomniał, że pierwsi misjonarze z Europy to przeszło 6.000 salezjanów, którzy już przebywają na kontynencie, a którzy, w łączności ze swoim powołaniem, są wezwani do wyjścia naprzeciw młodzieży.

Po południu ks. Pier Fausto Frisoli, Radca Regionu Włochy-Bliski Wschód, omówił tematy znaczenia, reorganizacji i nowego rozmieszczenia placówek salezjańskich w Inspektoriach i w Europie. Wyjaśniając różnicę pomiędzy “placówką” a “dziełem” salezjańskim, ks. Frisoli uściślił, że pierwszą cechują osoby konsekrowane, które żyją we wspólnocie, służące terytorium i będące otwarte na pracę w sieci. Odwołując się do magisterium salezjańskiego – Konstytucje, Kapituły Generalne i wypowiedzi niektórych Przełożonych Generalnych – zaproponował wspólne kryteria ponownego określenia obecności salezjańskiej w Europie.

Na drugą część popołudniowych obrad złożyła się praca w grupach. Inspektorzy, podzieleni według Regionów, wymieniali swoje opinie odnośnie do procesów, które należy wdrożyć, i działań, które należy podjąć w dwuleciu 2011-2012, z uwzględnieniem poszczególnych Inspektorii, Regionów i Sektorów.

Teksty wypowiedzi są dostępne na stronie sdb.org w dziale Projekt Europa.

Opublikowano 27/11/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca