Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/9/2010 - Włochy - Harambée: salezjańskie święto misyjne
(ANS – Colle Don Bosco) – Także w tym roku “Harambée” zgromadziło młodzież i salezjanów zaangażowanych w prowadzenie i działalność wolontariatu salezjańskiego. Było to salezjańskie święto misyjne, które było spotkaniem tych młodych, którzy w czasie lata spędzili miesiąc czasu na różnych placówkach salezjańskich w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, Afryce i Azji.

370 młodych i dorosłych, w wieku od 17 do 35 lat, z sześciu Inspektorii włoskich i innych krajów, spotkało się na Colle Don Bosco wraz z misjonarzami, zakonnikami i świeckimi, uczestnikami 141. salezjańskiej wyprawy misyjnej. Byli także obecni młodzi salezjanie w formacji początkowej z postnowicjatu “San Tarcisio” z Rzymu i Instytutu Teologicznego na “Crocetta” w Turynie.

Modlitwa, dzielenie się doświadczeniem, przyjaźń, refleksja, piosenki i tańce – wyznaczały rytm popołudniowego i wieczornego czasu, poświęconego w całości wymiarowi misyjnemu. Interesujące było dzielenie się doświadczeniem poszczególnych grup. Młodzi, wolontariusze, którzy powrócili z letniej praktyki, i nowi misjonarze, oczekujący na wyjazd, podzieleni na 15 grup, dzielili się swoim doświadczeniem, wrażeniami i oczekiwaniami. “Bardzo trudno jest wrócić do domu! Po powrocie, także jak tego nie chcesz, przynosisz coś ze sobą z Afryki, co można doświadczyć w sytuacji ubóstwa!”. “Trudno jest oderwać się od Kosowa. Młodzi z Kosowa pytają na Facebooku o tak wiele spraw każdego dnia!”. “Po powrocie kosztujesz swoich wygód, ale pewnego dnia zauważasz, że nie zaspakajają one twojego serca!”. To niektóre świadectwa tych młodych. Do nich dołączyli także nowi misjonarze, entuzjaści swojego wyboru: “Chcę śpiewać o Miłości Boga całemu światu” “Chcę odpowiedzieć na dar zaufania, jakimi mnie obdarzyli włoscy misjonarze, którzy przybyli do Wietnamu...”. Jest to wezwanie do całkowitego oddania się na rzecz misji. Nie jadę do Austrii na kilka lat, ale na całe życie!”.

Obecność misjonarzy w Europie, pochodzących z Azji i Afryki, przypomina, że dechrystianizacja jest jednym z problemów Starego Kontynentu. Utrata korzeni i wartości chrześcijańskich stanowią zagrożenie dla perspektyw życia nowych pokoleń. “Projekt Europa” jest zaangażowaniem, jakiego Zgromadzenie Salezjańskie podjęło się po Kapitule Generalnej 26 w 2008 roku.

Dzień zakończył się tradycyjnym “słówkiem na dobranoc”, które wygłosiła Matka Yvonne Reungoat, Przełożona Generalna Córek Maryi Wspomożycielki.

Na ANSchannel znajduje się krótkie video podsumowujące “Harambeé” i uroczystość wręczenia krzyży misyjnych.

Opublikowano 27/09/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca