Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/2/2010 - Haiti - 30 dni po trzęsieniu
Zdjęcie artykułu -HAITI – 30 DNI PO TRZęSIENIU
(ANS – Port-au-Prince) – Haiti upamiętniło straszne trzęsienie ziemi, które 12 stycznia odmieniło oblicze miasta i pochłonęło przeszło 212.000 ofiar.

Wczoraj, 12 lutego, 30 dni po trzęsieniu ziemi, miał miejsce dzień żałoby, postu i modlitwy z ofiary trzęsienia. Była to inicjatywa Rządu, którą poparły różne środowiska religijne i świeckie. Życie w zniszczonym mieście zamarło. Również dzielnicowe targowiska, powstałe po trzęsieniu ziemi, z ubogim asortymentem, opustoszały.

Ludzie, ubrani na biało, wypełnili przykościelne tereny, ponieważ wewnątrz kościoły nie nadają się do użytku. Msza św. została odprawiona na placu przy zniszczonej katedrze. Pieśni i modlitwy wypełniły ulice i okoliczne obszary, dominując nad chałasem miasta. Następnie, ludzie, w głębokiej zadumie, powrócili do swoich domów, jeśli takowy ktoś jeszcze posiadał, albo do namiotu, jeżli ten mu przydzielono, albo też, gdy chodzi o najbiedniejsze dzielnice, do baraków.

Z góry Port-au-Prince wydaje się być miastem jak wszystkie inne. Ale z chwilą zbliżania się do powierzchni, zaczynają się pojawiać szare plamy zwałów gruzów i wielokolorowe pola namiotowe, usłane oryginalnymi namiotami lub zrobionymi z wszelkiego typu materiału.

Usuwanie gruzów wciąż jeszcze trwa i oczywiście będzie jeszcze wymagać długiego czasu. Ruiny domów, pałaców rządowych, pomników zdają się opowiadać o cierpieniu, bólu i męce tych, którzy znaleźli pod nimi śmierć, tracąc to niewiele, co posiadali. Jakże wiele historii, które przypadkowo, jakimś zbiegiem okoliczności czy zrządzenia, kończyły się śmiercią lub ocaleniem.

Olbrzymie miasto. Ogromna tragedia. Imponująca machina pomocy, wprawiona w ruch, która pomimo wielkiego zaangażowania i niestrudzonej pracy, dotąd, jak się zdaje, nie zdołała dotrzeć do wszystkich zakątków Port-au-Prince. Kraju, który wielkiego kryzysu ekonomicznego ostatnich lat nie odczuł tylko dlatego, że... żył nim od lat!

Haiti musi stać się sercem świata jeszcze przez wiele czasu! Być może inne kraje, zwłaszcza rozwinięte kraje zachodnie, zatrzymają się każdego “12” dnia miesiąca, aby pamiętać o tych ludziach.

Opublikowano 13/02/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca