Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

21/1/2010 - Portugalia - Spotkanie Komisji ds. Projektu Europa
Zdjęcie artykułu -PORTUGALIA – SPOTKANIE KOMISJI DS. PROJEKTU EUROPA
(ANS – Fatima) – W dniach 15-18 stycznia w Fatimie (Portugalia) odbyło się spotkanie Komisji ds. Projektu Europa (PE), na którym były omawiane trzy zagadnienia: rewitalizacja endogeniczna (wewnątrz struktur); relokalizacja i reorganizacja; Europa, ziemia misyjna. Przede wszystkim skupiono się na wdrożeniu programu na dwulecie 2009 - 2010.

W obradach uczestniczyli: ks. Francesco Cereda, Radca ds. Formacji i koordynator Komisji, trzej Radcy ds. posłannictwa salezjańskiego: ks. Fabio Attard, ks. Vaclav Klement i ks. Filiberto Gonzalez, trzej Radcy regionów Europy: ks. Pierfausto Frisoli, ks. José Miguel Nuńez, ks. Stefano Turanský, a także Inspektorzy: ks. Juan Bosco Sancho, ks. Stefano Martoglio i ks. Marek Chrzan.

Komisja wysłuchała i wyraziła swoją opinię co do działań, jakie Radcy poszczególnych sektorów zrealizowali lub mają w planie zrealizować w czasie roku 2010. Zatrzymała się na pogłębieniu stanu rewitalizacji endogenicznej, wypracowała kryteria znaczeniowości dla placówek salezjańskich w Europie. Uwzględniła listę referentów ds. PE z różnych Inspektorii europejskich i omówiła ich zadania. Wskazała na konieczność lepszej komunikacji i większego włączenia współbraci i Inspektorii całego Zgromadzenia, także poprzez stronę internetową Zarządu Generalnego.

Następnie, Komisja przeanalizowała motywy i kryteria wyboru kandydatów, którzy byliby misjonarzami w Europie. Podjęła wstępne rozmowy związane ze sposobem formułowania próśb o misjonarzy, kierowanych do Przełożonego Generalnego, i kryteriami oceny tych podań ze strony samej Komisji. Przygotowała swoją opinię dla Przełożonego Generalnego i Rady Generalnej odnośnie do 13 projektów, podań z prośbą o misjonarzy, jakie do tej pory napłynęły. Zastanawiała się także nad sposobami przyjęcia i formacji nowych misjonarzy skierowanych do Europy.

Spotkanie miało miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, znaczącym miejscu dla historii i przyszłości Europy. Braterski klimat spotkania nadał głębi duchowej prowadzonej konfrontacji i obradom. Inspektor portugalski zapoznał Komisję z wyzwaniami i perspektywami Inspektorii.

Członkowie Komisji uczestniczyli we Mszy św. z przedstawicielami Rodziny Salezjańskiej, którzy zgromadzili się w dniu 16 stycznia z okazji prezentacji Wiązanki.

Komisja spotka się ponownie w lipcu w Częstochowie, aby kontynuować swoją pracę, a przede wszystkim przygotować Spotkanie Inspektorów Europy, które odbędzie się w Rzymie w dniach 26-28 listopada.

Opublikowano 21/01/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca