Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/3/2016 - Laos - Pierwsza, historyczna wizyta Przełożonego Generalnego
Zdjęcie artykułu -LAOS – PIERWSZA, HISTORYCZNA WIZYTA PRZEłOżONEGO GENERALNEGO

(ANS – Wientian)– Edukacja na rzecz ubogich dzieci i młodzieży z Laosu, rozpoczęta w 2004 roku we współpracy z Fundacją “Don Bosco” z Tajlandii i Unią Młodzieży Laosu, sprawiła, że ubiegłego czwartku, 3 marca, ks. Ángel Fernández Artime mógł przybyć z wizytą, jako pierwszy przełożony generalny w historii Zgromadzenia, do Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Laos jest krajem, który nie ma dostępu do morza, liczy 7 milionów mieszkańców, w większości buddystów. Jego gospodarka odnotowała znaczny rozwój w porównianiu ze stanem poprzednim (+6%). Gdy chodzi o ludność, jest to państwo bardzo młode, w którym każdego roku około 65 tysięcy ludzi młodych poszukuje pracy. 

Od 12 lat Rodzina Salezjańska z Tajlandii prowadzi w prosty, a jednocześnie znaczący sposób Ośrodek Kształcenia Techniczno-Zawodowego, który umożliwia ludziom młodym zdobycie podstawowych umiejętności zawodowych i przejęcie wartości ludzkich, które pomagają im stać się uczciwymi i odpowiedzialnymi obywatelami swojego kraju. Do chwili obecnej uczęszczało do niego ponad 600 uczniów.

Po południu w dniu 3 marca cała wspólnota wychowawczo-duszpasterska ośrodka, mającego swoją siedzibę w mieście Wientian, w uroczysty sposób powitała X Następcę Księdza Bosko, któremu towarzyszyli także: pan Vilakone Keodouangthong, z Sekretariatu Unii Młodych Laosu, oraz pięciu wysokich urzędników tego kraju. Po słowach powitania, wygłoszonych na początku i wymianie życzeń, wystąpiło 84 uczniów wspomnianego ośrodka, którzy śpiewali, tańczyli i wystąpili w krótkich scenkach, ukazując Księdza Bosko w kontekście Laosu. 

Wieczorem z Przełożonym Generalnym spotkali się salezjanie, którzy dzielili się z nim swoimi sukcesami i wyzwaniami w perspektywie przyszłości. Inspektorii tajlandzkiej – do której należą placówki w Kambodży i Laosie – bardzo zależy na tym nowym obszarze posłannictwa, na którym salezjanie są obecni zaledwie od 2012 roku. Obecność na tym spotkaniu dwóch pionierów dzieła salezjańskiego na tym terenie, ks. Tito Pedrona i Sannya Boonpraserta, została przyjęta z wielkim szacunkiem ze strony czterech salezjanów, ktorzy obecnie przebywają w Laosie, jak i przez wszystkich pozostałych.

Opublikowano 05/03/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca