(ANS – Genzano di Roma) – Kiedy Ksiądz Bosko przybył do Rzymu napotkał istne piekło. Ks. Cafasso zaprowadził go na ulicę, aby tam poznał rzeczywistość. Ks. Bosko widział prawdziwą nędzę, niewolnictwo, więzienie, skazanych na śmierć, wykorzystywane dzieci, opuszczonych młodych, bez rodziców, bez domu, bez wychowania, bez religii. Po ponad stu latach synowie Księdza Bosko nie przestają żyć tym dramatem młodzieży, udzielając jednak odpowiedzi. Nowicjusze salezjańscy z Genzano di Roma chcą być drugimi Księżmi Bosko naszych czasów.
Instytut salezjański “San Luigi Versiglia” w Genzano di Roma jest siedzibą jednego z dwóch nowicjatów międzynarodowych, w którym przebywają nowicjusze salezjańscy z całego świata.
“W Genzano di Roma się studiuje, pracuje, modli i można czuć się dobrze, poznając Zgromadzenie, studiując i naśladując Księdza Bosko” – mówi ks. Damián Moragues, salezjanin z inspektorii hiszpańskiej pw. Maryi Wspomożycielki, który pełni tutaj funkcję socjusza u boku magistra nowicjuszy.
“Jedną z bardziej docenianych form apostolatu jest cotygodniowy wyjazd do dzieła ‘Borgo Ragazzi Don Bosco’, leżącego na peryferiach Rzymu, przy via Prenestina” – dodaje, przybliżając codzienne życie nowicjuszy i ich pracę na peryferiach, realizowaną zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka.
W Genzano di Roma przebywa obecnie 15 nowicjuszy: 5 z Włoch, 6 z Chorwacji, 2 z Węgier, 1 z Portugalii i 1 z Hiszpanii, z inspektorii madryckiej. W tej fazie formacji nowicjusze salezjańscy mają możliwość rozpoczęcia swojego salezjańskiego doświadczenia zakonnego. Z tego też względu wspólnota musi być przykładem życia zasadzającego się na wierze, podtrzymywanego przez modlitwę, w której prostota ewangeliczna, radość, przyjaźń i wzajemny szacunek stwarzają klimat zaufania i uległości.
W czasie obecnego Roku Miłosierdzia młodzi salezjanie pracują, wsłuchując się w wezwanie Kościoła, który, jak to dobrze wyjaśnił papież Franciszek, “jest wezwany do wyjścia poza siebie i udania się na peryferie, nie tylko te geograficzne, ale egzystencjalne: te znaczone grzechem, bólem, niesprawiedliwością, ignorancją, nie mówiąc już o religii, myśli i wszelkich formach nędzy”.
Opublikowano 26/02/2016