Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/2/2016 - Niemcy - Misjonarze Projektu Europa: źródło odnowy
Zdjęcie artykułu -NIEMCY – MISJONARZE PROJEKTU EUROPA: źRÓDłO ODNOWY

(ANS – Monachium) – W czasie III Spotkania misjonarzy przebywających w Europie, które odbyło się w Monachium uczczono 5 misjonarzy wyświęconych na kapłanów w tym roku (czterech z inspektorii Francji-Belgii Południowej i jednego z Belgii Północnej), którzy zostali wysłani jako misjonarze do Europy po postnowicjacie, odbywając wcześniej asystencję i studia teologiczne w swoich nowych inspektoriach. 

W ankiecie, jaką dostali do wypełnienia w ramach przygotowania do tego spotkania, misjonarze przebywający w Europie jako na główne źródło swojej radości wskazali świadomość ich odpowiedzi  na wezwanie Boże do głoszenia Ewangelii obywatelom Europy. Otwarcie wspólnot salezjańskich, które ich przyjmują, serdeczne przyjęcie w ich nowych inspektoriach oraz duch wzajemnego otwarcia i pomocy w dużej mierze wpływają na podtrzymanie tej radości.

Jednakże utrzymują oni, że nauka języka i inkulturacja to najważniejsze dla nich wyzwania. I kiedy nie jest się w stanie przyjąć tej nowej obecności salezjańskiej, będącej odpowiedzią na nowe potrzeby, wśród nowych misjonarzy rodzi się frustracja.

W tej samej ankiecie Rady inspektorii, które przyjęły misjonarzy, podkreśliły pozytywny wpływ, jaki misjonarze wnoszą w odnowę inspektorii. Ich obecność uczyniła bardziej międzynarodowymi wspólnoty i wzmocniła doświadczenie salezjanów europejskich, gdy chodzi o przynależność do Zgromadzenia w wymiarze światowym, w którym różnorodność jest odbierana jako ubogacenie.

Ich obecność sprawiła także, że salezjanie europejscy są bardziej świadomi swojego podeszłego wieku i braku młodych salezjanów. Entuzjazm misjonarzy, ich salezjańska radość i wspaniałomyślność przyniosły żywotność, ożywienie, nowość, świeżość i młodzieńczy zapał do wspólnot lokalnych i inspektorialnych. Dzięki nim młodzież może na nowo wejść w kontakt z młodymi salezjanami, co rodzi także nadzieję na nowe powołania. 

Ks. Daniel Federspiel, inspektor Francji-Belgii Południowej, podkreślił, że misjonarze wzbudzili w jego inspektorii odwagę do przemyślenia istniejących już dzieł i podjęcia nowych inicjatyw. A ci nowi kapłani są konkretnym wyrazem tego, że Projekt Europa już zaczyna wydawać owoce.

Opublikowano 23/02/2016

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca