Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/11/2015 - Mozambik - I Konferencja IUS w Afryce
Zdjęcie artykułu -MOZAMBIK – I KONFERENCJA IUS W AFRYCE

(ANS – Maputo) – “Po pierwsze, jest to rzeczywistość bardzo dynamiczna, z charyzmatem salezjańskim bardzo silnym i odpowiadającym sytuacji. A za tym idzie wartość kontekstu lokalnego i w końcu – pragnienie stania się lepszymi jako uczelnie wyższe. To są trzy elementy, które składają się tożsamość każdej z tych uczelni”. Taką ocenę wystawił pan Mario Olmos, salezjanin koadiutor, koordynator generalny Salezjańskich Instytucji Szkolnictwa Wyższego (IUS), odnośnie do uczelni wyższych “Don Bosko” (ISDB) w Mozambiku i Angoli oraz Wyższym Instytucie Filozofii i Nauk Humanistycznych “Don Bosco” w  Togo.

Kierownicy i członkowie sektorów pedagogicznych i administracyjnych tych trzech uczelni spotkali się z panem Olmosem w dniach 9-11 listopada w Maputo, w Mozambiku na I Konferencji IUS Afryki.

Pod kierunkiem pana Olmosa były omawiane kwestie związane z projektem instytucjonalnym, narzędziami kierownictwa i zarządzania, planem strategicznym i planem operacyjnym, systemem kwalifikacji i oceną kursów oraz duszpasterstwem akademickim w uczelniach IUS Afryki. Przedmiotem obrad był także wspólny program na pięciolecie 2016-2020 oraz niektóre propozycje dotyczące rozwoju programu studiów na wiele lat; mowa tu o tzw. “Wspólnym programie V” – na lata 2017-2020.

Na początku Konferencji salezjański inspektor Mozambiku, ks. Marco Biaggi, przybliżył pokrótce historię IUS, wychodząc od ich powołania w 1997 r. “Świat akademicki został uznany za priorytet przez naszych odbiorców według Kapituły Generalnej 26. Dotąd salezjanie kończyli na szkole średniej”. Następnie zaznaczył, że nowe “Ramy odniesienia dla salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego” podkreśla szczególną rolę IUS, gdy chodzi o zaoferowanie społeczeństwu propozycji kulturowej na odpowiednim poziomie, kształcenie kompetentnych pracowników i kształtowanie aktywnych obywateli.

Potem miały miejsce różne sesje, które prowadzili odpowiedzialni za trzy uczelnie IUS: w Mozambiku, Togo i Angoli, odpowiednio ks. José Ángel Rajoy, ks. Dieudonné Otekpo i pan José Chivinda.

Na koniec p. Olmos położył nacisk na jakość IUS: “Staramy się zapewnić odpowiednią jakość instytucjom wyższym, ponieważ jakość jest tym, co inni oceniają na podstawie doświadczenia związanego z kształceniem i co odróżnia nas od innych instytucji edukacyjnych w obecnym czasie gospodarczego kryzysu”.

Opublikowano 18/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca