Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/6/2015 - Hiszpania - Salezjańska Prokura Misyjna Madrytu uczestniczy w Dniach “Mobilizujemy się dla Afryki”
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – SALEZJAńSKA PROKURA MISYJNA MADRYTU UCZESTNICZY W DNIACH “MOBILIZUJEMY SIę DLA AFRYKI”

(ANS – Barañáin) – W dniu dzisiejszym, we wtorek 9 czerwca Salezjańska Prokura Madrytu uczestniczy w XI edycji Dni Solidarności “Mobilizujemy się dla Afryki”, które odbywają się w Barañáin, prezentując filmy dokumentalne “Yo no soy bruja” (‘Ja nie jestem czarownicą’) i “No estoy en venta” (‘Nie jestem na sprzedaż’). Z okazji tych Dni, od środy do 12 czerwca NGO “Africa Napukenda” organizuje różne zajęcia, które przybliżą rzeczywistość kontynentu afrykańskiego miastu Navarra.

W Domu Kultury w Barañáin odbędzie się dzisiaj, 9 czerwca, o godz. 19.30 (czasu lokalnego) projekcja dwóch filmów dokumentalnych Prokury Madryckiej. Realizatorem obu filmów jest Raul de la Fuente, który otrzymał Nagrodę “Goya” za najlepszy film dokumentalny w roku 2014 pt. “Minerita”. Oba te filmy przybliżają rzeczywistość Afryki, gdzie są gwałcone prawa dzieci. Po projekcji będzie mieć miejsca dyskusja panelowa. 

“Yo no soy bruja” stanowi narzędzie do ukazania nieznanej rzeczywistości, która nasila się w niektórych regionach Afryki, tj. dotyczącej dzieci oskarżonych o czary. Dzieci żywiołowe, inteligentne, a także niepełnosprawne, dzieci chore na jakąś dziwną chorobę... są uważane za czarownice/czarowników. Georgette przebywa obecnie w dziele salezjańskim “Hogar Don Bosco” salezjanów z Kara, w Togo. Jej macocha włożyła jej ręce do wody, która się gotowała. “Jakby nic się nie stało, byłabym potraktowana jak czarownica, ale coś się jednak stało i moje ręce będą naznaczone na zawsze” – mówi dziewczyna.

“No estoy en venta” przedstawia osobiste historie Rachidi i Jules, dwojga dzieci z Beninu, które zostały sprzedane. Te opowiadają o tym, jak zostały wykorzystane i źle traktowane. Dokument przybliża także pracę, jaką salezjanie realizują, aby ratować dzieci będące ofiarami handlu, i zaangażowanie Prokury Madrytu w zwalczanie tego procederu. Wykorzystanie w pracy na roli lub w kopalni, prostytucja, obnośna sprzedaż, niewolnictwo domowe... To niektóre z losów tych dzieci i młodzieży – ofiar handlu ludźmi. “Trafiły do nas dzieci, które sprzedano za 30 euro” – wyznaje ks. Juan José Gómez, salezjanin misjonarz z Hiszpanii, dyrektor Ośrodka w Porto Novo, w Beninie, w którym obecnie przebywa 30 dzieci, które były ofiarami handlu. 

Salezjańska Prokura Misyjna Madrytu ma do czynienia z podobnymi sytuacjami każdego dnia i przychodzi z pomocą, ponieważ chce, aby te dzieci, które doświadczyły tylu cierpień z powrotem odnalazły uśmiech, poczucie własnej wartości i chęć życia.

Opublikowano 09/06/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca