Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/2/2015 - Hiszpania - Film krótkometrażowy “Yo no soy bruja” finalistą Nagrody “Espiello”
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – FILM KRÓTKOMETRAżOWY “YO NO SOY BRUJA” FINALISTą NAGRODY “ESPIELLO”

(ANS – Madryt) – Dokumentalny film krótkometrażowy, którego producentem jest Salezjańska Prokura Misyjna w Madrycie, zatytułowany “Yo no soy bruja” (Nie jestem czarownicą), w reżyserii Raúla de la Fuente, jest jednym z 21 finalistów Międzynrodowego Festiwalu Dokumentów Etnograficznych w Sobrarbe, kandydujących do Nagrody “Espiello”. Zostały nadesłane 234 filmy. Wspomniany film opowiada o jednym wydarzeniu dotyczącym konkretnego kraju i zalicza się do gatunku filmów dokumentalnych. Ten fakt jest godzien podkreślenia z tego względu, że liczba uczestników, którzy przesłali swoje prace, znacznie przewyższyła liczbę hiszpańskich kandydatów.

Dziewięć filmów hiszpańskich, trzy belgijskie i dwa peruwiańskie, a poza tym po jednym filmie z Paragwaju/Boliwii, Argentyny, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych/Syrii/Turcji, samych Stanów Zjednoczonych, Holonadii i Indii. Wszystkie te filmy będzie można obejrzeć jako finalistów konkursu w czasie XIII edycji Festiwalu w dniach 17-25 kwietnia w “Palacio de Congresos de Boltaña” w Huesca, w Hiszpanii.

Hiszpania zgłosiła do konkursu najwięcej filmów, bo aż 107, co stanowi 45% całości nadesłanych filmów. Po niej idą takie kraje, jak Belgia, Brazylia, Włochy, Argentyna i Stany Zjednoczone. “W odróżnieniu od lat poprzednich wzrósł udział krajów europejskich i spoza Ameryki Łacińskiej” – oświadczyła dyrektor festiwalu, pani Patricia Español. W sumie 49 krajów zgłosiło do konkuru swoje filmy dokumentalne, który w tym roku był opatrzony tematem: “Historie życia”.

“Byliśmy bardzo wymagający w doborze filmów gatunku etnograficznego, zarówno pod względem naukowego charakteru, jak i antropologicznym” – dodaje pani dyrektor.

21 finałowych filmów dokumentalnych wytypowała odpowiednia komisja, która pracowała przez trzy miesiące, a której w końcowej fazie werdykt był jednomyślny, co ułatwiło całą pracę.

Konflikty zbrojne, tradycja ludowa, ruch “Okupa”, spekulacje nieruchomościami, aktualna sytuacja różnych społeczności i kultur, cyrk i święta ludowe – to niektóre z tematów, jakie były poruszane w filmach dokumentalnych w tym roku.

Opublikowano 26/02/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca