Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/7/2014 - Brazylia - Otwarto nową siedzibę “Cesam-MG”
Zdjęcie artykułu -BRAZYLIA – OTWARTO NOWą SIEDZIBę “CESAM-MG”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Belo Horizonte) – W piątek 18 lipca została otwarta nowa siedziba salezjańskiego dzieła “Cesam-MG” w Belo Horizonte, w stanie Minas Gerais. Ośrodek, który pomaga nastolatkom i i młodzieży w umacnianiu więzi rodzinnych, społecznych i zawodowych, teraz wzbogacił się o bardziej rozbudowaną i nowoczesną strukturę.  

Ceremonia otwarcia zgromadziła uczniów, wychowawców, salezjanów, personel i przedstawicieli partnerskich przedsiębiorstw w nowej siedzibie, która została usytuowana w dzielnicy Gameleira. Budynek ten już należał do inspektorii „Św. Jan Bosko” Brazylii-Belo Horizonte, a przez wiele lat funkcjonował jako dom formacyjny.

Jego restrukturyzacja, sfinansowana przez rząd niemiecki, NGO “Don Bosco Mondo” i samą inspektorię Belo Horizonte, pozwoliła dostosować całą przestrzeń do nowych wymogów. Teraz struktura wyposażona jest w odpowiednie aule do zajęć grupowych, systemy multimedialne, sale informatyczne, jadalnię, sale do indywidualnego leczenia, aulę do wizyt lekarskich i pomieszczenia, gdzie można się spotkać.  

W czasie ceremonii otwarcia inspektor ks. Orestes Carlinhos Fistarol mówił o posłannictwie dzieła i salezjanów. “Kiedy spoglądamy na ludzi młodych, patrzymy na nich w ten sam sposób, jak Ksiądz Bosko. Widzimy w nich zawsze życie, które należy ratować, i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ratując życie człowieka młodego, współpracujemy w budowaniu teraźniejszości i przyszłości ludzkiej społeczności”.

Dyrektor dzieła, ks. Jairo de Matos, podkreślił prawdziwy cel “Cesam-MG”. “Pamiętajmy, że Cesam nie jest dziełem, którego celem jest wprowadzanie młodych na rynek pracy. Zatrudnienie jest tylko jedną ze strategii, jakie są stosowane w wychowaniu młodzieży. Naszym głównym celem jest przyczynienie się do tego, by młodzi z klas ludowych mogli wejść w społeczeństwo jako dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele, jak tego chciał Ksiądz Bosko”.

Nowa struktura została także poświęcona przez ks. de Matosa. Akt przecięcia wstęgi i odsłonięcia pamiątkowej tablicy oficjalnie zainaugurował istnienie nowej siedziby, co uczczono później braterską agapą z udziałem wszystkich obecnych.  

Dzieło “Cesam-MG” powstało w 1973 r., realizując projekty zgodnie ze Statutem Dziecka i Nastolatka, Organicznego Prawa Opieki Społecznej i Ustawą Federalną nr 10.097/2000 dotyczącą nauczania. Obecnie służy ono około 1400 rodzinom i współpracuje z przeszło 130 partnerami handlowymi, a wśród nich z takimi, jak Fiat, Vallourec, CTBU, Cemig i Caixa Economica Federal.

Oprócz Minas Gerais, “Cesam” ma swoje filie także w stanach Rio de Janeiro, Espírito Santo, Goiás i dystrykcie federalnym, służąc swoimi działaniami w zakresie opieki społecznej tysiącom dzieci i nastolatków, broniąc ich praw, umożliwiając im udział w życiu obywatelskim i dostęp do rynku pracy.  

Opublikowano 23/07/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca