Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/4/2014 - Dom Generalny - KG27: Ruch Art. 43
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG27: RUCH ART. 43
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – Ruch Art. 43 jest doświadczeniem, w które zaangażowane są obecnie cztery inspektorie polskie na poziomie komunikacji społecznej. Mowił o tym ks. Marek Chmielewski, inspektor pilski, w czasie “słówka na dobranoc” we wtorek, 1 kwietnia.

“Opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy wszystkich inspektorii i jest znaczące dla innych kontekstów kulturowych. W tej perspektywie zrodził się wybór prezentacji ruchu Art. 43 - inicjatywy, która obejmuje salezjanów, Rodzinę Salezjańską i młodzież z całej Polski, angażujących się w ewangelizację poprzez środki społecznego przekazu” – rozpoczął ks. Chmielewski.

Art. 43 jest ruchem, do którego należą różne grupy salezjanów, świeckich i ludzi młodych z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) Polski i niektórych innych krajów. Każda z tych grup zachowuje swoją tożsamość i realizuje swoje szczególne cele na polu komunikacji społecznej”.

Wszystko zaczęło się w 2006 r., kiedy to Przełożony Generalny głosił w Krakowie rekolekcje dla dyrektorów placówek salezjańskich. Niektórzy z młodych salezjanów zastanawiali nad tym, w jaki sposób rozszerzyć charyzmat salezjański w Polsce. W 2008 r., po reorganizacji domów formacyjnych w Polsce, postnowicjusze ze wspólnoty w Lądzie nad Wartą zaczęli wydawać biuletyn “Lenda”, realizować filmiki o życiu wspólnoty, uruchomili stronę internetową wspólnoty i rozszerzyli swoją działalność we współpracy z miejscowym oratorium.

Z pomocą młodych z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, Art. 43 został przeszczepiony także w Ghanie, a poza tym powstały inne grupy lokalne w Polsce oraz została rozszerzona działalność szkoleniowa na młodych z MGS. W ten sposób powstały „Radio Pustynia”, biuletyny MGS: “Czas Łaski” i “Kontakt”, produkcje filmowe o życiu dzieł salezjańskich, strony internetowe i kanał YouTube. Także w “Ratisbonne” w Jerozolimie działa grupa powiązana z Art. 43.

Wśród charakterystycznych elementów tego doświadczenia znajduje się przede wszystkim postawienie na formację: profesjonalną, w zakresie komunikacji społecznej, oraz duchową i teologiczną. Formacja stoi u podstaw wszelkiej działalności animacyjnej i obejmuje obecnie szkoły, ośrodki akademickie, oratoria, parafie, internautów, telewidzów, radiosłuchaczy, czytelników biuletynów…

Inne cechy charakterystyczne to popularność i prostota: działalność Art. 43 „jako że jest realizowana przez ludzi młodych jest prosta i unika formuł zbyt wyszukanych. Posiada urok świeżości, ponieważ stosuje język młodzieżowy, opowiada o doświadczeniach ludzi młodych i jest obecna tam, gdzie młodzi żyją” – kontynuował ks. Chmielewski.  

Popularność i prostota nie stanowią przeszkody, by powstawała produkcja wysokiej jakości, która znalazła uznanie także na poziomie ogólnokrajowym. Ale priorytetem jest szerokie oddziaływanie i zaangażowanie w życie codzienne, co zachodzi poprzez dialog, tworzenie sieci i relacji, zwłaszcza z ludźmi młodymi. 

Opublikowano 03/04/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca