Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/2/2014 - Indie - Seminarium międzykontynentalne na temat edukacji i integracji społecznej
Zdjęcie artykułu -INDIE – SEMINARIUM MIęDZYKONTYNENTALNE NA TEMAT EDUKACJI I INTEGRACJI SPOłECZNEJ
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Sonada) – W dniach 14-17 lutego 2014 r., w mieście Sonada, w Indiach odbyło się Seminarium międzykontynentalne dotyczące aktualnych wyzwań związanych z kwestiami wychowania i integracji społecznej. Mowa tu o trzecim spotkaniu, z cyklu czterech spotkań, jakie Salezjańskie Instytucje Szkolnictwa Wyższego (IUS) organizują, aby pobudzić do refleksji na powyższe tematy.

Seminarium, które otworzył ks. Thomas Ellicherail, salezjanin, przełożony salezjanów Kalkuty, zajmowało się kwestią integracji społecznej, wchodząc od różnych perspektyw regionalnych, językowych, religijnych i kulturalnych, chcąc w ten sposób otrzymać pełny obraz tego, na czym można budować lepsze społeczeństwo, i odnośnie do czego trzeba podjąć natychmiastowe działania.

Pan Mario Olmos, salezjanin, koordynator IUS, przedstawił prelekcję pt. “Wykluczenie społeczne i przemoc w Gwatemali i Salwadorze: jaki może być wkład edukacji w kulturę pokoju”.

Główny wykład wygłosił TK Oommen, emerytowany profesor “Jawaharlal Nehru University” z Nowego Delhi. Wykładowca uwypuklił różne poziomy wykluczenia społecznego i podkreślił, że chociaż różnorodność ogólnie jest do przyjęcia i możę być promowana, staje się szkodliwa i bardzo trudna do zwalczenia, gdy mamy do czynienia z kombinacją różnorodności i niesprawiedliwości.

Zostały także zaprezentowane różne dokumenty łączące się z takimi podtematami, jak: integracja i wykluczenie społeczne wśród plemion; rola instytucji w zakresie integracji społecznej; edukacja i kultura; integracja społeczna a młodzież; w kierunku edukacji integracyjnej; wykluczenie społeczne i jego wpływ; integracja społeczna a różnorodność w edukacji; integracja/wykluczenie: wyzwania związane z odmiennością.

Prof. Aditya Mukherjee, z Ośrodka Studiów Historycznych “Jawaharlal Nehru University”, wygłosił w czasie sesji plenarnej prelekcję pt. “System wspólnotowy i system kast w indyjskim systemie edukacyjnym: od epoki kolonialnej do epoki pokolonialnej”. Podkreślił w niej konieczność edukacji uniwersalnej, integracyjnej i laickiej.

Ks. George Thadathil, dyrektor Instytutu w Sonada-Siliguri, ks. Carlo Nanni, rektor Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, Romane Fortes Santos, z-ca dyrektora UNISAL, i ks. Juan Sabino, koordynator IUS w Hiszpanii – kierowali kolejnymi sesjami.

Ten cykl seminariów międzykontynentalnych, poświęconych edukacji i integracji społecznej, zakończy się w listopadzie tego roku w Wenecji. Dojrzałe refleksje badaczy, wykładowców akademickich i wychowawców salezjańskich odnośnie do tych tematów, będących przedmiotem studium w ostatnich dwóch latach, stanowią wkład salezjańskich ośrodków uniwersyteckich na świecie w obchody Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko w 2015 roku.

Opublikowano 24/02/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca