Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/6/2013 - Włochy - Wspólnota imigracji i integracji: doświadczenie “Latinos en Don Bosco”
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – WSPÓLNOTA IMIGRACJI I INTEGRACJI: DOśWIADCZENIE “LATINOS EN DON BOSCO”

(ANS – Genua) – Od blisko 8 lat w robotniczej dzielnicy Sampierdarena w Genui lokalna wspólnota salezjańska i pierwsza komórka skupiająca imigrantów z Ameryki Łacińskiej dały początek solidnemu i rozbudowanemu projektowi duszpasterskiemu, ukierunkowanemu na integrację społeczną i opiekę duchową nad dużą miejscową wspólnotą latynoamerykańską: “Latinos en Don Bosco”.

Pomysł “Latinos del Don Bosco” zrodził się nazajutrz sympozjum “Genua, morze, które łączy, miasto, które przyjmuje” (15 listopada 2015), które zorganizował Ośrodek Kultury “Il Tempietto”, aby uczcić 130. rocznicę wyruszenia misjonarzy salezjańskich z Genui do Argentyny, którym Ks. Bosko powierzył zadanie opieki nad imigrantami włoskimi w tym kraju.

Niespełna miesiąc potem, w dniu 8 grudnia 2005 r., w oratorium salezjańskim zawiązała się pierwsza zorganizowana grupa składająca się z zaangażowanych imigrantów z Ameryki Łacińskiej, która wtedy nazywała się “Los Imaculados”. W pomieszczeniach salezjańskiego ośrodka odbywały się kursy akademickie, które były uznawane jako kursy kształcenia na odległość przez Uniwersytet w Loja i wyższą szkołę kształcącą specjalistów w zakresie informatyki “Josè Maria Velaz”. Pomysł integracji – przyjmować i jednocześnie być przyjętym – dojrzewał w czasie 5 młodzieżowych forum i samego życia Oratorium: studenci i uczniowie szkoły z „Velaz” zaczęli organizować wieczory muzyczne, turnieje sportowe, święta Bożego Narodzenia, święto Europy… celem zawiązania w Sampierdarena „nową wspólnotę”, składającą się z miejscowych i imigrantów, sprzyjając ich integracji, a zaczynając przy tym od młodzieży.

W czasie sympozjum w 2005 roku ówczesny przełożony inspektorii włoskiej Liguryjsko-Toskańskiej, ks. Alberto Lorenzelli, odprawił Mszę św. w języku hiszpańskim. Ale potrzebna była stała opieka duchowa nad wspólnotą latynoamerykańską. Coraz bardziej pilna jawiła się potrzeba kapłana salezjanina z Ameryki Łacińskiej, który zająłby się nowymi obywatelami Europy. W 2007 r. prośba w tym względzie została bezpośrednio skierowana do Przełożonego Generalnego z okazji jego wizyty w Ligurii salezjańskiej.

Zaczęto celebrować Mszę św. w języku hiszpańskim raz w miesiącu dopóty, dopóki nowy proboszcz, ks. Piero Borelli, i pierwsza grupa dorosłych – a wśród nich pierwsi liderzy, Marlon Gutierrez i Ricardo Rodriguez,  który już utworzył 2 wspólnoty w Geneui – w dniu 25 lutego 2007 r. nie zapoczątkowali oficjalnie grupę “Latinos en Don Bosco”.

Od 2008 r. Eucharystia w języku hiszpańskim zaczyna być celebrowana każdej niedzieli. Grupa z czasem się rozrasta i zamienia w prawdziwą wspólnotę. Sampierdarena poznała w ten sposób drugie oblicze „latinos”: nie było już tylko uprzedzeń w odniesieniu do „nowych przybyszów”, ale bezpośrednie poznanie tej czynnej grupy, która na przestrzeni lat organizowała dni skupienia, spotkania modlitewne, kursy dla liderów grup…
 
I dziaj ta droga jest kontynuowana. Obecnie wspólnota “Latinos” składa się z przeszło 300 osób, a prowadzi ją ks. Daniel Coronel, młody kapłan salezjanin z Peru, który przybył do Sampierdarena jako misjonarz w ramach Projektu Europa. Regularnie prowadzone są następujące działania:

  • katecheza sakramentalna dla dorosłych;
  • niedzielna Lectio Divina;
  • spotkania dla nastolatków i młodzieży co dwa tygodnie;
  • Kurs biblijny;
  • rekolekcje dwa razy w ciągu roku;
  • pielgrzymki.

Opublikowano 12/06/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca