Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/2/2012 - Dom Generalny - PE: „EuroClip Don Bosco”, spojrzenie młodych na europejskie obywatelstwo
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PE: „EUROCLIP DON BOSCO”, SPOJRZENIE MłODYCH NA EUROPEJSKIE OBYWATELSTWO

(ANS – Rzym) – Listem, przesłanym w dniu wczorajszym, 1 lutego, do Inspektorów oraz Delegatów ds. Duszpasterstwa Młodzieży i ds. Komunikacji Społecznej z Europy, został oficjalnie zainicjowany “EuroClip Don Bosco” – europejski festiwal filmów krótkometrażowych, który jest adresowany do młodzieży. Inicjatywa ta, podjęta przez Dykasteria ds. Komunikacji Społecznej i Duszpasterstwa Młodzieży, wpisuje się w Projekt Europa, który został zapoczątkowany przez Zgromadzenie Salezjańskie w dniu 31 stycznia 2009 r. 

“Przedsięwzięcie, o którym mowa, to europejski festiwal filmów krótkometrażowych, adresowany do młodych od 14 do 24 lat życia: ‘EuroClip Don Bosco, films by youth for youth’. Projekt – przyjęty przez Komisję ds. Projektu Europa – zaczął się powoli urzeczywistniać dzięki zainteresowaniu niektórych środowisk salezjańskich działających na polu komunikacji spolecznej w Europie”. Tymi słowami ks. Fabio Attard i ks. Filiberto Gonzalez, odpowiednio Radcy ds. Duszpasterstwa Młodzieży i ds. Komunikacji Społecznej, przedstawili tę inicjatywę Inspektorom oraz Delegatom PG i CS Europy.

Pomysł europejskiego festiwalu filmów krótkometrażowych zaczął się urzeczywistniać w czasie niektórych spotkań Delegatów CS z Europy, którzy, wychodząc od pewnych inicjatyw krajowych, już realizowanych, zaczęli myśleć o festiwalu, w który włączyłyby się Inspektorie i kraje Europy. Grupa promująca tę ideę określiła tożsamość, cele i sposoby realizacji tej inicjatywy.

“EuroClip Don Bosco” chce udostępnić przestrzeń kreatywności i wyrazu młodym, którzy chcą dzielić się salezjańskimi wartościami i być ewangelizatorami swoich rówieśników. Jego głównymi celami są:

  • Promocja wyrazu artystycznego i zachęcenie młodych do zastanowienia się nad tematami i ideami, które można przekazać w formie pozytywnych przesłań;
  • realizacja filmów video, wykonanych przez młodych dla innych młodych, rozumiana jako proces uczenia się w zakresie układu treści, estetyki, techniki i języka Kina;
  • zachęcenie do pracy zespołowej młodych o różnym stopniu rozwoju, w celu stworzenia odpowiedniej przestrzeni międzykulturowej;
  • rozpowszechnienie produktów video przez młodych w ramach “EuroClip Don Bosco” jako narzędzia wychowawczego.

Uczestnicy zostaną poproszeni o zrealizowanie filmów krótkometrażowych na temat europejskiego obywatelstwa młodzieży, będących przełożeniem motta Ks. Bosko: „Dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele” na język europejskiego społeczeństwa.

Festiwal będzie się składać z dwóch etapów: krajowego i międzynarodowego. Pierwszy, od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r., będzie w gestii Inspektorii i łączyć się ze współpracą Delegatów PG i CS; drugi – międzynarodowy – odbędzie się w Monachium, w Bawarii, od 31 października do 3 listopada 2013 r., z udziałem Przełożonego Generalnego w dniu wręczenia nagród.

Wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa, gdzie będzie można zapoznać się z tym projektem, regulaminem i różnymi etapami krajowymi. Komitet organizacyjny kontynuuje swoją pracę, związaną z dopracowaniem i realizacją projektu.

Opublikowano 02/02/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca