Malta – II spotkanie salezjańskiej sieci ds. projektów europejskich oraz szkolenia i kształcenia zawodowego |
Portugalia – II Spotkanie Komisji Salezjańskich Szkół Europy |
(ANS – Rzym) – W dniach 12-14 kwietnia w Domu Generalnym w Rzymie odbyło się pierwsze spotkanie odpowiedzialnych i specjalistów w zakresie europejskich projektów salezjańskich szkół i ośrodków kształcenia zawodowego w Europie. W spotkaniu, zorganizowanym przez Biuro ds. Szkół i Ośrodków Kształcenia Zawodowego Dykasterii ds. Duszpasterstwa Młodzieży, uczestniczyło 25 przedstawicieli tego sektora, którzy przybyli z Bośni, Wielkiej Brytanii, Włoch, Malty, Kosowa, Polski, Hiszpanii i Węgier.
Protagonistami tego spotkania byli salezjenie i świeccy, którzy już są zaangażowani na polu projektów europejskich. Spotkanie to zakładało: sesję poświęconą szkoleniu w zakresie programów europejskiego planowania i sesję przeznaczoną na konfrontację dotyczącą możliwych procedur i synergii, które pomogłyby zawiązać pracę w sieci z referentami każdej z inspektorii, by w ten sposób polepszyć znajomość i współpracę pomiędzy różnymi ośrodkami salezjańskimi.
Oprócz tego dostarczyło ono rozległej wiedzy związanej z projektami europejskimi i sylwetką euro-projektanta, głównymi programami i liniami finansowania sektora nauczania i kształcenia zawodowego. W tym celu została opracowana mapa różnych typów istniejących możliwości na poziomie europejskim, ze wskazówkami i narzędziami, które pozwolą stworzyć projekty koherentne z misją ośrodków salezjańskich, pozostające w zgodności z kryteriami Komisji Europejskiej.
Innymi tematami studium były sposoby strukturyzacji “Programu Ramowego”, informacje, konieczne do publikacji zaproszeń i prezentacji propozycji, schematy finansowania do ewentualnego wykorzystania, procedury i kryteria oceny, partnerzy i konsorcjum w projektowaniu oraz analiza “dobrych praktyk”.
Spotkanie zakończyło się wyznaczeniem pewnych zadań w perspektywie przyszłej lepszej dostrzegalności i skuteczności salezjańskich projektów w Europie:
Celem spotkania, dzielonej i planowanej pracy, było wsparcie, większa skuteczność i dostrzegalność pracy, jaką salezjanie realizują na rzecz środowiska młodzieży. Europejskie programy finansowania wspólnotowego przedstawiają znaczące narzędzia, pozwalajace stworzyć nowe możliwości rozwoju i zatrudnienia zawodowego. Uczestnictwo w programach wspólnotowych domaga się dogłębnej znajomości polityki Unii Europejskiej, różnych faz rozwoju projektu, procedur i kryteriów oceny, jak również – odpowiednich sposobów zarządzania i sprawozdawczości, gdy chodzi o projekty.
Opublikowano 15/04/2013