Słowenia – PE: Program PUM, planowe dokształcanie młodych bezrobotnych |
Dom Generalny – PE: Salezjanie w Słowenii |
SŁOWENIA – PE: SYTUACJA MŁODZIEŻY W KRAJU BARDZO ZMIENIONYM |
(ANS – Lublana) – “Skala” to salezjańska NGO, która wchodzi w skład Stowarzyszenia “Zavod Salesianum”, założonego w 1996 r. przez Inspektorię Słoweńską z siedzibą w Lublanie. Jej celem jest wychowanie młodych, którzy żyją na ulicy, i wspieranie ich w integralnym rozwoju.
Zajęcia wychowawcze, jakie realizuje “Skala”, są adresowane do młodych od 7. do 15. roku życia, którzy spędzają większą część swojego czasu na ulicy, i którzy z tego powodu przeżywają wiele trudności i udręk.
Głównym przewodnikiem dla ich pracy jest System Prewencyjny Księdza Bosko. „Wierzymy, że w każdym dziecku i nastolatku znajduje się ziarno dobroci. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z najbardziej pokrzywdzonymi i rozwijać ich możliwości. Zdajemy sobie sprawę ze współodpowiedzialności, jaką ponosimy w z racji formowania określonej wspólnoty i chcemy pozostać w kontakcie z prawdziwą, realną sytuacją dzieci i nastolatków, którzy żyją na ulicy, aby okazać im przyjacielskie wsparcie i dostarczyć im bodźca do wzrastania” – stwierdza Janja Omahen, jedna z działaczek „Skala”.
Zajęcia są prowadzone w czasie całego roku i koncentrują się w dzielnicy Lublany – Fužine, borykającej się z przeróżnymi problemami społecznymi, ekonomicznymi, rodzinnymi. Istnieje wiele programów, poprzez które działacze „Skala” realizują swoją misję:
Młodzi bardzo chętnie biorą udział w różnych programach i poprzez nie wzrastają; wszystkie te zajęcia są realizowane z tym zamiarem, aby nieletni mogli wzmocnić poczucie własnej wartości.
Do historii, które mogą świadczyć o sukcesie „Skala”, można zaliczyć historię Sandry, która wzrastała w Fužine w oparciu o programy tej salezjańskiej NGO, a której stworzono możliwość opublikowania zbioru wierszy pt. „Życie”. Ta dziewczyna najpierw była wolontariuszką projektu, a następnie, w styczniu tego roku, stała się działaczką i teraz jest współodpowiedzialną za Projekt Film. Jej wstąpienie do „Skala” przyczyniło się do lepszej współpracy z mieszkańcami dzielnicy i skuteczniejszej realizacji inicjatywy wychowawczej, ponieważ lokalni mieszkańcy mogą bardziej zaufać „miejscowej” osobie.
Opublikowano 01/08/2012