Hiszpania – III Europejski Kongres Salezjańskich Szkół i Ośrodków Kształcenia Zawodowego |
W Kongresie na temat “Sylwetka wychowawcy/wychowawczyni salezjańskiej szkoły i ośrodka kształcenia zawodowego”, który odbył się w lutym w Sanlúcar la Mayor, na terenie Hiszpańskiej Inspektorii z siedzibą w Sewilli (SVA), uczestniczyło przeszło 200 osób z ośrodków edukacyjnych w Europie, zakonników i świeckich.
III Kongres, zorganizowany przez Salezjanów i Córki Maryi Wspomożycielki, wpisujący się w zakres analizy, realizowanej już od 2001 roku, pozostawił dwa znaczące wskazania dla uczestników: konieczność wprowadzenia takiej samej metody weryfikacji w szkołach salezjańskich i ustalenie specyficznie salezjańskiego cyklu formacji.
Ośrodek produkcyjny – Missioni Don Bosco Media Centre – przygotował zestaw, który pozwoli skorzystać z materiałów opracowanych w czasie Kongresu. Oferowane kasety DVD pozwolą pogłębić zarówno stronę czysto dydaktyczną, jak i przekaz tego wydarzenia i wysunięte tam wnioski końcowe.
Tak więc pierwsza kaseta DVD zawiera pliki z oryginalnymi treściami prelekcji, wystąpień, komunikatów i dokumentów opracowanych w czasie tych czterech dni Kongresu, a także tabele, schematy, treści reklamowe, filmiki i materiały w programie powerpoint, przybliżające zrealizowane działania. W ten sposób do dyspozycji użytkowanika zostaje oddany zarówno rozległy materiał teoretyczno-praktyczny, związany z poszczególnymi dziełami w krajach europejskich, jak i wszystko to, co może ułatwić dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wychowania salezjańskiego.
Natomiast druga kaseta DVD zawiera dwa “talk show”, które odbyły się na marginesie tego wydarzenia, a także wywiady, debaty publiczne i wypowiedzi, które dokumentują zaangażowanie salezjańskie w szkołach salezjańskich.
Obie kasety DVD są dostępne w języku hiszpańskim, włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim i polskim.
Zestaw ten stanowi praktyczną pomoc w dalszym propagowaniu tożsamości “Sylwetki wychowawcy salezjańskiego w salezjańskich szkołach i ośrodkach kształcenia zawodowego w Europie”, nad czym obradowano w czasie Kongresu w Sanlúcar la Mayor. Wnosi on także swój wkład w ogólną refleksję dotyczącą pedagogiki i charakterystycznych rysów działalności salezjańskiej na Starym Kontynencie. Jest to także praca niezwykle użyteczna w kontekście Projektu Europa.
Opublikowano 6/10/2010