Cele spotkania przedstawił ks. Guido Errico, wikariusz inspektorialny Inspektorii Włoch Południowych i krajowy odpowiedzialny za formację. Poza umożliwieniem dzielenia się swoim doświadczeniem, dni te, nawiązując do przesłania Wiazanki Przełożonego Generalnego, wzywającego w tym roku do niesienia Ewangelii młodzieży, były okazją do rozmowy na temat ewangelizacji.
W sobotę, 1 maja, rano asystenci spotkali się z niektórymi z członków wspólnoty “Nuovi orizzonti”, prywatnego stowarzyszenia wiernych, zaangażowanego w ewangelizację na ulicy. Ks. Davide Banzato, kapłan z tej wspólnoty, wskazał na motywy, które stoją u podstaw działalności tej wspólnoty, i podkreslił, że w całej złożoności nagromadzonego doświadczenia każda z podejmowanych inicjatyw jest “osobną historią”, w której absolutnym i nieprzewidywalnym bohaterem jest Duch Święty. Potem miało miejsce świadectwo Michała, który dzięki działalności stowarzyszenia “Nuovi orizzonti”, dzisiaj jest członkiem stowarzyszenia.
Konfrontacji doświadczeń związanych z asystencją było poświęcone popołudnie. Trzech młodych salezjanów dzieliło się swoimi doświadczeniami, łączącymi się z praktyką misyjną, przebywaniem w konwikcie i szkole. Przedstawili oni trzy różne sytuacje, z trzech różnych miejsc, które jednak łączyły wartości Systemu Prewencyjnego. W wypowiedziach uwypuklono trud głoszenia Ewangelii w świecie i współczesnej kulturze.
Właśnie temat kultury stanowił tło dla tego, co ks. Francesco Cereda, Radca ds. Formacji, przedstawił w swoim wystąpieniu w niedzielę, 2 maja. Mówiąc o Projekcie Europa, ks. Cereda zatrzymał się na konieczności umieszczenia w formacji do życia salezjańskiego kultury europejskiej. Radca podkreślił, że pierwszym celem Projektu Europa Zgromadzenia Salezjańskiego jest dyslokacja zakonników i placówek oraz wewnętrzna rewitalizacja charyzmatu Ks. Bosko na Starym Kontynencie. Młodzi salezjanie w formacji mogą odegrać ważną rolę w tej odnowie.
Asystenci zwiedzili Bazylikę “Sacro Cuore” na ul. Marsala. Tam, poza podziwianiem kościoła po jego renowacji, usłyszeli, od dyrektora i proboszcza, ks. Valerio Baresiego, o projektach, jakie placówka salezjańska zamierza zrealizować we współpracy z młodzieżą uniwersytecką.
Okres asystencji, następujący po postnowicjacie, jest czasem, w którym młodzi salezjanie formują się do “prawdziwego, praktycznego życia salezjańskiego”. Tego etapu formacji do życia salezjańskiego chciał błogosławiony ks. Michał Rua, aby zadośćuczynić wymogom formacji do zycia kapłańskiego i wiernie przekazać charyzmat oraz tradycję Valdocco.
Opublikowano 11/05/2010