W swoim orędziu Benedykt XVI, nawiązując do Soboru Watykańskiego II i swoich poprzedników, zwrócił się do młodych, wzywając ich do otwarcia się na nowe technologie, aby promować nadzieję pokładaną w Bogu, który stał się Człowiekiem.
W orędziu papieskim są zawarte elementy typowo salezjańskie: zufanie do młodych i opowiedzenie się za ich protagonizmem w ewangelizacji “nowego digitalnego kontynentu”. Papież Benedykt napisał: “W tegorocznym orędziu myślę więc szczególnie o tych należących do tak zwanego pokolenia digitalnego. Chciałbym z nimi podzielić się pewnymi myślami odnośnie do niezwykłego potencjału nowych technologii, jeśli są one wykorzystywane dla ułatwienia porozumienia i solidarności między ludźmi”.
“Nowe technologie, nowe relacje” muszą prowadzić nas do odważnego i kreatywnego przyjęcia wyzwania do wychowania i ewangelizacji na “nowych podwórkach” wirtualnych. Papież przypomina: “Zwłaszcza na was, młodzi, którzy niemal spontanicznie odczuwacie zażyłość z tymi nowymi środkami komunikacji, spada odpowiedzialność za ewangelizacją tego „digitalnego kontynentu”.
Zbieżność z Uroczystością Wspomożycielki nadaje temu 43. Światowemu Dniowi Środków Społecznego Przekazu szczególny wymiar. Młodzi, podobnie jak Maryja, która umiała przyjąć Słowo, aby darować je światu, są wezwani przez Papieża do wzięcia na siebie misji głoszenia z entuzjazmem Ewangelii swoim rówieśnikom. “Znacie ich lęki i nadzieje, ich aspiracje i rozczarowania: największy dar, jaki możecie z nimi dzielić to Dobra Nowina o Bogu, który stał się człowiekiem, cierpiał, umarł i zmartwychwstał, by zbawić ludzkość”.
Świat salezjański powierza ten Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który jest zaproszeniem do wejścia w “digitalny świat”, Wspomożycielce, która kierowała założeniem i historią Zgromadzenia Ks. Bosko.
Ks. Filiberto Gonzalez, sdb
Radca ds. Komunikacji Społecznej