Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. SERWIS

6/11/2009 - 141. Ekspedycja misyjna - przygotowania
Zdjęcie Serwis-141. EKSPEDYCJA MISYJNA - PRZYGOTOWANIA
Radca Generalny ds. Misji
Bangladesz - Utrail, 11 listopada 2009
Misje-061
Przewielebni Księża Inspektorzy
Delegaci animacji misyjnej

141. Ekspedycja misyjna - przygotowania

Przewielebny Księże Inspektorze,

 Przesyłam serdeczne pozdrowienia z Bangladeszu - Utrail, będącego jednym z najnowszych salezjańskich wyzwań misyjnych. Dokładnie w rocznicę pierwszej ekspedycji misyjnej księdza Bosko (11 listopada 1875) byłem tam, wraz z ks. Francisem Alencherry, aby podziękować Panu za to, że posyła nas, abyśmy byli znakami i nosicielami Jego Miłości dla młodzieży i wszystkich mieszkańców tego przepięknego kraju.
 Dla księdza Bosko być chrześcijaninem znaczy czuć się posłanym – wysłanym przez Boga do głoszenia Ewangelii. Nie ma lepszego i dającego większe szczęście sposobu poświęcenia własnego życia, jak ofiarowanie się misjom ad gentes – ad extra – ad vitam, z całym radykalizmem „da mihi animas, cetera tolle”.
 Po zakończeniu kursu przygotowawczego dla 33 nowych misjonarzy 2009 i posłaniu ich do nowych inspektorii, wybiegamy już do przodu i myślimy o ekspedycji 2010. W 2009 roku – obchodząc 150. rocznicę narodzin naszego Zgromadzenia – doświadczyliśmy wielkiej wspaniałomyślności misyjnej: oprócz 37 nowych misjonarzy, 60 innych współbraci złożyło podanie i rozpoczęło drogę rozeznania powołania misyjnego.

 Temat DOMISAL 2009: „Ożywiaj twój zapał misyjny!” – został bardzo dobrze przyjęty i pomaga w ożywianiu animacji misyjnej w wielu regionach. Do końca 2009 roku zostały mi jeszcze do zrealizowania spotkania z Delegatami inspektorialnymi animacji misyjnej regionów Afryki i Europy Zachodniej. Pragniemy poprzez Cagliero 11 – comiesięczny biuletyn salezjańskiej animacji misyjnej – informować was na bieżąco o potrzebach i aktualnym rozwoju naszych misji.
 
Bez misjonarzy nie ma misji! Najlepszym owocem animacji misyjnej są powołania misyjne ad gentes. Dzięki tym współbraciom doświadczamy w sposób widzialny, że „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana!” (Redemptoris Missio, 2 – Jan Paweł II). Pragnę pomóc wszystkim Inspektoriom w odbudowaniu dynamizmu misyjnego pierwszych czasów salezjańskich, kiedy to każda nowa wyprawa misyjna była przyjmowana z entuzjazmem; kiedy ksiądz Bosko wysyłał najlepszych na misje, w momencie jego śmierci, 20% pierwszych salezjanów pracowało już w Ameryce. Każdego 11 dnia miesiąca modlimy się za misjonarzy i o nowe powołania misyjne. Również w tym roku przedstawiam wam owoce 140. ekspedycji misyjnej i dzisiejsze potrzeby misyjne.
Aby pomóc współbraciom w dobrym rozeznaniu powołania misyjnego w powołaniu salezjańskim przedstawiam etapy drogi kandydatów na misjonarzy:

1. Droga ta rozpoczyna się prośbą adresowaną do Księdza Generała, bazującą na uprzednim rozeznaniu współbrata. Każdy kandydat oddaje się do dyspozycji Zgromadzenia, ale może przedstawić swoje preferencje albo konkretne predyspozycje do specyficznego terytorium misyjnego.

2. Przede wszystkim konieczne jest dobre rozeznanie powołania misyjnego ad gentes. Zazwyczaj, po prośbie adresowanej do Księdza Generała, przełożony kandydata zostaje poproszony o pomoc w rozeznaniu zgodnie z określonymi kryteriami (Załącznik-kryteria). Kluczem dobrego rozeznania jest współpraca na trzech poziomach – lokalnym, inspektorialnym i dykasterium misyjnego. Bardzo ważna jest opinia Inspektora i jego rady odnośnie kandydata.

3. Po pozytywnym rezultacie rozeznania, Ksiądz Generał wyznacza kandydatowi miejsce przyszłej misji. Dobra znajomość osoby i zdolności kandydata bardzo nam pomaga w uniknięciu przykrych niespodzianek w przyszłości. Potem następuje dialog między obu zainteresowanymi Inspektorami, aby ułatwić adekwatne przygotowanie i przejście do nowej inspektorii.

4. Kurs dla neo-misjonarzy 141. ekspedycji misyjnej odbędzie się w Rzymie – w Domu Generalnym i w Turynie (02-26 wrzesień 2010). Kurs daje podstawowe ukierunkowania w odpowiedzi na nowe wezwanie – w wymiarze kulturowo-antropologicznym, teologicznym i salezjańskim. Dwa tygodnie w Rzymie i jeden tydzień pielgrzymki do korzeni charyzmatu pomagają pogłębić motywacje i rozpocząć drogę formacji ciągłej każdego misjonarza. Możemy wysłać materiały kursowe jako pomoc w początkowej formacji, według potrzeb (Ks. Alfred Maravilla: cagliero11@gmail.com).

Aby ułatwić dobre rozeznanie i przygotowanie przyszłych misjonarzy, proszę o przesłanie mi danych ewentualnych kandydatów na misjonarzy, albo o dostarczenie ich podań bezpośrednio do Księdza Generała, możliwie najszybciej (najlepiej przed 31 stycznia 2010 roku).

Kapituła Generalna 26 zachęca każdą Inspektorię: „niech promuje ducha misyjnego, niech odda wspaniałomyślnie do dyspozycji Przełożonego Generalnego personel salezjański do missio ad gentes, oraz popiera powołania misyjne również między świeckimi i rodzinami” (n. 49). W ostatnich miesiącach Ksiądz Generał zaktualizował listę najbardziej palących potrzeb misji salezjańskich: „Aktualne priorytetowe potrzeby misji salezjańskich”.

Posiadamy w Dykasterium listę z nazwiskami kandydatów, którzy w ostatnich latach złożyli podania na ręce Księdza Generała. Niektórzy z nich są jeszcze nowicjuszami, albo studentami filozofii lub teologii, i nie mogą na razie wyjechać. Inni kandydaci są na pierwszym roku asystencji w krajach misyjnych w celu zweryfikowania swego powołania misyjnego ad gentes. W razie jakichkolwiek pytań czy potrzeby wyjaśnień, jestem do twojej dyspozycji.

Z życzeniami owocnej animacji współbraci tobie powierzonych
w księdzu Bosko,


Ks. Václav Klement
Radca Generalny ds. Misji


DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁOMYŚLNOŚĆ MISYJNĄ W 150 ROCZNICĘ POWSTANIA ZGROMADZENIA

Współbracia SDB, którzy otrzymali krzyż misyjny 27 września 2009, z rak Księdza Generała:
1. Ks. De Verchčre Xavier Francja = Czad (ATE)
2. Ks. De Pablo J. Juan Carlos Hiszpania-Bilbao = Argentyna-Patagonia (ARS)
3. Kl. Werun Antonio Indonezja = Mongolia (VIE)
4. Kl. S Vincent Nguyen Quoc Bao Wietnam = Paragwaj (PAR)
5. Kl. Joseph Do Van Dung Wietnam = Wenezuela (VEN)
6. Koad. John Baptist Doan Van Tan Wietnam = Uganda (AGL)
7. Koad. Dominic Vu Van Khanh Wietnam = Paragwaj (PAR)
8. Kl. Paul Tran Bao Thang Wietnam = Peru (PER)
9. Kl. Jos. Mart.Nguyen Manh Hien Wietnam = Zambia (ZMB)
10. Kl. James Dang Dinh Minh Thang Wietnam = Wenezuela (VEN)
11. Ks. Cyril John Edamana Indie-Bangalore = Anglia (GBR)
12. Ks. Somora Stanislav Słowacja = Kenia (AFE)
13. Kl. Jayaraj Mari Arulappan Indie-Chennai = Anglia (GBR)
14. Kl. Guria Paules Indie-Guwahati = Uganda (AGL)
15. Ks. Santiago Martěnez Martin Hiszpania-Madryt = Kuba (ANT)
16. Koad. Matellan Carro Antonio Hiszpania = Gwinea (ATE)
17. Ks. Vazquez Francisco Hiszpania-Sevilla = Benin (AFO)
18. Ks. Adaikalaraja John Indie-Tiruchy = Holandia (BEN)
19. Ks. Perego David Włochy = Litwa (ILE)
20. Kl. Lopez Mulet Druhznier Kuba = Argentyna-Patagonia (ARS)
21. Ks. Kociołek Paweł Polska-Kraków = Bangladesz (INC)
22. Kl. Maswili Stephen Musya Kenia = Papua Nowa Gwinea (FIN)
23. Kl. Praveen Antony Indie-Chennai = Austria (AUS)
24. Kl. Kariuki Peter Kenia = Sudan (AFE)
25. Kl. Paluku Maneno Moise Rep. Dem. Kongo = Papua Nowa Gwinea (FIN)
26. Ks. Idczak Błażej Sebastian Polska-Piła = Austria (AUS)
27. Ks. Vladimir Fekete Słowacja = Azerbejdżan (SLK)
28. Ks. Escobedo Marcos Sergio Meksyk = Włochy (RMG)
29. Ks. Timothy Choi Korea = Papua Nowa Gwinea (FIN)
30. Ks. Anton Odrobinak Słowacja = Ekwador (ECU)
31. Kl. Esteves Ramalho Enio Timor = Ekwador (ECU)
32. Kl. De Rossi Raja Indie-Tiruchy = Węgry (UNG)
33. Kl. León Mendoza Alejandro Josč Wenezuela = Bliski Wschód (MOR)

Współbracia SDB, którzy zostali posłani, ale nie mogli przybyć na Valdocco:
34. Ks. Emil Ekka Indie-Kalkuta = Bangladesz (INC)
35. Ks. Boix Santiago Urugwaj = Angola(ANG)
36. Kl. Augustin Togo Indonezja = Ekwador (ECU)
37. Kl. Andrea Jebarus Indonezja = Holandia (BEN)

Podczas ostatnich 12 miesięcy, prawie 100 współbraci odpowiedziało na apel Księdza Generała. Oprócz 37 posłanych w 140. jubileuszowej ekspedycji misyjnej, prawie 70 jest w trakcie rozeznania salezjańskiego powołania misyjnego w perspektywie najbliższej ekspedycji.

Członkowie Rodziny Salezjańskiej posłani przez Księdza Generała:
Córki Maryi Wspomożycielki (6 FMA)
Córki Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (1 HHSC)
Świeccy wolontariusze misyjni (16: Włochy, Polska, Republika Czeska, Hiszpania, Słowacja) – reprezentują ponad 250 młodych salezjańskich wolontariuszy misyjnych z Europy, którzy poświęcają przynajmniej 12 miesięcy pracy na misjach salezjańskich.

 

POMÓŻ KSIĘDZU BOSKO W REALIZACJI JEGO SNÓW MISYJNYCH DZISIAJ!
PRIORYTETOWE POTRZEBY MISJI SALEZJAŃSKICH 2009-2010 – zaktualizowane przez Księdza Generała 29.07.2009

Inspektoria-kraj Potrzebny jezyk Charakterystyka – środowisko i kwalifikacje wymagane od misjonarzy
AFRYKA – Bliski Wschód
MOR- Turcja (n.1)
Kraje arabskie (n.2) Turecki
 Środowisko arabskie – muzułmańskie, wielo-religijne, wielka potrzeba odmłodzenia Inspektorii, świadectwo życia – powołania utwierdzone
FRA
Maroko Francuski, arabski Środowisko muzułmańskie, dzieła wychowawcze (Centrum Formacji Zawodowej, szkoła), świadectwo życia.
IRL
Tunezja Francuski, arabski Środowisko muzułmańskie, dyrektor szkoły, świadectwo życia, bezpośrednia ewangelizacja jest niemożliwa
MDG
Madagaskar Francuski, Malgaski Pierwsza ewangelizacja – Bemaneviky, nieliczni SDB
ATE - Czad,
Gwinea Równikowa... Francuski Nieliczni SDB (środowisko wielo-religijne; muzułmańskie)
AFE Sudan Angielski, arabski Nieliczni SDB, Południe -animiści, pierwsza ewangelizacja, Północ - muzułmanie
AGL Uganda Angielski Nieliczni współbracia – słabe wspólnoty
AZJA - OCEANIA
INC
Bangladesz Angielski, Bengali Kraj muzułmański, otwarcie w 2009 (ks. Francis Alencherry)
CIN
Chiny Chiński, angielski Aby pomóc Inspektorii z młodymi współbraćmi (Makao, Hongkong, Tajwan)
Potrzeba koadiutorów, potrzeba utwierdzonych powołań
FIS
Pakistan Angielski, Urdu Nieliczni SDB, trudne środowisko muzułmańskie, edukacja techniczna – potrzeba koadiutorów
VIE
Mongolia Angielski, (rosyjski), mongolski Nieliczni współbracia, pierwsza ewangelizacja, Centrum Formacji Zawodowej - poszukuje się technika, srogi klimat, temperatury poniżej zera
PNG&SI
Delegatura Angielski, Pidgin Eng Wyspy na Pacyfiku, po 30 latach nieliczne powołania lokalne, dzieła edukacyjno-techniczne
THA
Laos Angielski, Laotański 2004 Centrum Formacji Zawodowej prowadzone przez świeckich, SDB: koadiutor, inicjacja życia zakonnego; ustrój komunistyczny
SLK Azerbejdżan
Missio sui iuris Rosyjski albo angielski,
Azerski Zaledwie 400 katolików, umiarkowany Islam; potrzeba międzynarodowej wspólnoty; współbracia nie-Słowacy
AMERYKA
BMA - Amazonia Portugalski – języki lokalne Misje wśród Indian Xavantes, Bororros
BRE – Brazylia Recife Portugalski Potrzeba współbraci (inspektor do RM 2008)
ARS - Patagonia Hiszpański Pierwsze misje salezjańskie, słaby Kościół, nieliczni pasterze, misje wiejskie, wśród różnych grup tubylców (Mapucze i inni)
PAR
Wikariat - Chaco Hiszpański - Guarani Wikariat Chaco, nieliczni SDB zawansowani wiekiem, refundacja misji
PER
Wikariat- Pucallpa Hiszpański – języki lokalne Misje amazońskie – Wikariat powierzony SDB, nieliczni współbracia, Ashuar; Misje wśród ludu „Keczua” Valle Sagrado-(Cusco)
VEN
Wikariat Amazoński Hiszpański – języki lokalne Misje amazońskie – Wikariat powierzony SDB, nieliczni współbracia, Yanomami
ECU
Wikariat Mendez Hiszpański – języki lokalne Misje amazońskie – Wikariat powierzony SDB, nieliczni współbracia, Ashuar-Shuar; Misje wśród ludu „Kichua” (Rejon Andyjski)
CAM - Gwatemala
Wikariat El Peten  Hiszpański – języki lokalne Misje wśród tubylców, aktualnie jeden SDB – biskup
EUROPA – PROJEKT EUROPA (KG26) oficjalne zapotrzebowania
GBR
Anglia Angielski Praca wśród emigrantów, parafie, szkoły; centrum duchowości, współbracia Europejczycy i Afrykańczycy
BEN - Holandia Flamancki, holenderski Dzieło w Amsterdamie dla emigrantów, wspólnota międzynarodowa
AUS - Austria Niemiecki Centrum młodzieżowe – Oratoria, Parafie, Dzieła dla emigrantów
IRL - Irlandia Angielski Parafia, Centrum młodzieżowe
FRB – Belgia Południe Francuski Parafia, Szkoła, Centrum młodzieżowe (Bruksela)
CEP
Bułgaria Bułgarski, język Romów Misjonarze wśród Romów, diaspora katolicka w kraju prawosławnym, potrzeba międzynarodowych wspólnot, współbracia nie-Czesi

Kolor żółty: Terytorium powierzone Zgromadzeniu Salezjańskiemu przez Stolicę Apostolską „ius commissionis” (= umowa)
Kolor czerwony: Potrzeby związane z dopiero rozpoczętym Projektem Europa

Na poziomie regionów istnieją przeróżne potrzeby i wyzwania misyjne:
- Południowa Azja (Centralno-północne Indie: apel Inspektorii Delhi: INN)
- Afryka (Solidarność regionalna względem najsłabszych Wizytatorii: AFM, MOZ, ZMB)
- Ameryka (Misja kontynentalna w regionie Aparecida – zaproszenie do wzajemnej pomocy, duszpasterstwo wśród emigrantów).

 DIREZIONE GENERALE OPERE DON BOSCO
Via della Pisana 1111 – 00163 ROMA
Tel: +(39)-06-656-121; ufficio 06-656-1259; fax: 06-656-12-556
E-mail: vklement@sdb.org; vklementsdb@gmail.com 

 

comunica ANS news


Ostatnie Serwisy
12/2/2016 - FRANCJA – PRZYSTĘPUJEMY DO OPORU PRZECIWKO TERRORYZMOWI
6/11/2015 - NIGERIA – POWSTAŁA NOWA PLACÓWKA SALEZJAŃSKA NA PÓŁNOCY NIGERII W SYTUACJI ZAGROŻENIA TERRORYSTYCZNEGO
23/10/2015 - DOM GENERALNY – “MŁODZI, WRAZ Z LEKARZAMI I PIELĘGNIARZAMI, BYLI BOHATERAMI W WALCE Z EBOLĄ”
4/9/2015 - DOM GENERALNY – INFORMACJA O SPOTKANIU RAD GENERALNYCH SDB - CMW
13/8/2015 - WŁOCHY – WYWIAD Z PRZEŁOŻONYM GENERALNYM NA “SYM DON BOSCO 2015”

Serwis z ostatniego tygodnia
Serwis z ostatniego miesiąca