Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. SERWIS

12/5/2008 - Rodzina Salezjańska modli się do Maryi Wspomożycielki za Chiny
Zdjęcie Serwis-RODZINA SALEZJAńSKA MODLI SIę DO MARYI WSPOMOżYCIELKI ZA CHINY
Drodzy Współbracia, Córki Maryi Wspomożycielki, Członkowie Rodziny Salezjańskiej!

Serdecznie pozdrawiam was w tę Uroczystość Pięćdziesiątnicy, upraszając dla was najwspanialszy dar Zmartwychwstałego Pana: Ducha Świętego. On czyni nas świadomymi naszej godności synów i córek Boga, czyni nas mocnymi w walce przeciwko złu osobistemu i społecznemu, czyni nas otwartymi na współpracę w budowaniu Królestwa Bożego.

Z tej okazji przychodzi oczywiście na pamięć scena opisana przez Łukasza w Dziejach Apostolskich. Apostołowie, po Wniebowstąpieniu Pana, znajdowali się razem, oczekując zesłania Ducha Świętego: “Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego” (1, 14). Lubię wybrazić sobie Rodzinę Salezjańską, złożoną z apostołów, zgromadzonych wokół Maryi, “ekspertki” od Ducha Świętego, która uczy nas jak na Niego oczekiwać, przyjąć Go i pozwolić Mu sobą kierować.

Nasze czasy jawią się jako skomplikowane i trudne. Ale czy kiedyś czasy były łatwe? Możemy raczej powiedzieć, że trudnymi czasami były czasy Maryi, kobiety mocnej, o wierze zahartowanej, troskliwej matki i odważnej przewodniczki. Wyczuł to ks. Bosko, kiedy, w czasach pełnych klęsk i naszpikowanych przeciwnościami dla Kościoła, zaproponował nabożeństwo do Auxilium Christianorum, jako kotwicę zbawienia dla wierzących i źródło życia duchowego dla ludzi młodych, ich wychowawców i wychowawczyń. Przypomina o tym dzisiaj, z trafnym wyczuciem, Ojciec Święty Benedykt XVI, który wskazuje Dziewicę Wspomożycielką jako matkę, którą trzeba wzywać, aby Kościół Chiński mógł przezwyciężyć trudne wyzwania, przed którymi staje: pojednanie i jedność w łonie podzielonej Wspólnoty, przezwyciężenie poniżających kontroli ze strony rządu i przyznanie prawdziwej wolności religijnej. Papież prosi katolików chińskich o oddanie się właśnie Jej, Wspomożycielce czczonej w sanktuarium w Sheshan, w pobliżu Szanghaju, i wzywa katolików całego świata do wspólnej modlitwy w dniu 24 maja każdego roku w intencji Kościoła w Chinach.
 “Umiłowani Pasterze i wszyscy Wierni, dzień 24 maja jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych, czczonej z tak wielką pobożnością w maryjnym sanktuarium Sheshan w Szanghaju [...]. Pragnę, aby dla was był to dzień modlitwy za Kościół w Chinach. Zachęcam was, byście obchodzili ten dzień, odnawiając waszą jedność w wierze w Chrystusa naszego Pana i w wierności Papieżowi, modląc się, ażeby jedność pośród was była coraz głębsza i bardziej dostrzegalna [...]. W tymże dniu katolicy całego świata, szczególnie pochodzenia chińskiego, wyrażą swą braterską solidarność i troskę o was, upraszając u Pana historii dar wytrwania w świadectwie [...]” (1)
Sanktuarium w Sheshan (Zose’ w dialekcie szanghajskim) jest bliski sercu Rodziny Salezjańskiej. Nabożeństwo do Maryi wzrastało, można by tak rzec, jednocześnie z rozwojem tego samego kultu na Valdocco. 1 marca 1868 r. miało miejsce otwarcie skromnego kościółka-oratorium na najwyższym punkcie doliny Sheshan, właśnie kiedy ks. Bosko zapowiedział, że 9 czerwca tego samego roku będzie mieć miejsce otwarcie kościoła przez niego wybudowanego w Turynie. I podczas gdy kronikarze, piszący o Valdocco, odnotowywali wzrost liczby łask otrzymanych za wstawiennicytwem Maryi Wspomożycielki, także w Sheshan rozpoczynał się ruch ludowych pielgrzymek w miesiącu maju, a zwłaszcza w dniu 24; pielgrzymki te w następnych latach przyciągały od 10.000 do 15.000 wiernych. Również wierni chińscy mogli cieszyć się potężnym wstawiennictwem Dziewicy Wspomożycielki począwszy od pierwszych przejawów ich wiary i kultu w małym sanktuarium Jej poświęconym, jak to zauważył sam ks. Bosko, kiedy odniósł się do łask tam otrzymanych w maju 1869 r.:

Imię Maryi Wspomożycielki rozbrzmiewa już chwalebnie nawet w najbardziej odległych krajach. Chiny są jednym z nich. Wydaje się doprawdy, że Bóg chce pociągnąć do siebie cały świat poprzez cuda dokonane ku pożytkowi wiernych i wstawiennictwu Jego Boskiej Matki...(2)

24 maja 1871 r. rozpoczęła się w Sheshan budowa nowego, wielkiego sanktuarium, jako wotum, które obiecał poprzedniego roku Przełożony Misji w podzięce za to, że Dziewica Wspomożycielka ochroniła placówkę misyjną przed atakami rebelianckich wojsk Taiping.

W 1924 r. odbywał się w Szanghaju Pierwszy Synod Kościoła Chińskiego. Wśród Ojców Synodalnych znalazł się także Wikariusz Apostolski z Shiuchow, Bp Luigi Versiglia. Synod, którego chciał Papież, zorganizowany przez pierwszego Delegata Apostolskiego w Chinach – Biskupa Celso Costantiniego, zapowiadał zapoczątkowanie nowej  epoki, inicjując wielki proaces przejścia od sytuacji zimi misyjnej do budowy prawdziwego Kościoła lokalnego. Aktowi rodzenia się Kościoła Chińskiego przewodziła Maryja, wzywana przez Ojców Synodalnych pod imieniem Wspomożycielki na zakończenie modlitwy oddania Chin.

Do Sanktuarium w Sheshan udali sie potem w pielgrzymce, czy też w celu odprawienia rekolekcji, pierwsi salezjanie, którzy przybyli do Szanghaju w 1924 r., wraz z chłopcami z Przytułku św. Józefa, jak o tym pisze w swoich listach do matki kleryk Kalikst Caravario.(3)  Udadzą się tam także młodzi, klerycy i przełożeni, którzy schronili się w Szanghaju w czasie wojny, w złotym okresie dzieła salezjańskiego w Chinach.(4) Na Dziewicę z Sheshan będą spoglądać z nadzieją i głęboką wiarą salezjanie chińscy, skazani na długie i okrutne lata więzienia i przymusowe prace...

Jak donosi kronika CMW w Chinach, 18 maja 1947 r. cała wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki, siostry, postulantki, aspirantki, córki Maryi i młodzież, razem 60 osób, po przebyciu drogi na ciężarówce, uczestniczyli w wielkim wydarzniu dla Kościoła i Chin: koronacji Wspomożycielki w Zo Ze (She Shan).

Z tą samą wiarą, z jaką ks. Bosko powierzał wszystko Wspomożycielce, i przyjmując pokorne stwierdzenie ks. Luigiego Versiglia, który przypominał swoim misjonarzom, że “bez Maryi Wspomożycielki my, salezjanie, jesteśmy niczym”, zawierzamy Jej tę ziemię, wyśnioną i tak bardzo upragnioną przez naszego Ojca. 


Intencje Modlitwy w czasie Nowenny do Maryi Wspomożycielki

Chciałbym wezwać wszystkie wspólnoty SDB, CMW, inne zgromadzenia, instytuty przynależące do Rodziny Salezjańskiej i każdy Ośrodek Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków do przeprowadzenia nowenny w sposób, który uzna się za najbardziej odpowiedni, dołączając każdego dnia inną intencję modlitwy za Kościół w Chinach.

15 maja: za Biskupów Chin
Aby byli świetlistymi znakami komunii i jedności, gorliwymi pasterzami i animatorami wspólnoty kościelnej oraz niestrudzonymi krzewicielami działalności ewangelizacyjnej wśród niewierzących.
16 maja: za Kapłanów
Aby byli przewodnikami ludu Bożego poprzez przykład życia ewangelicznego i świadectwo swojego przywiązania do Stolicy Apostolskiej.
17 maja: za Zakonników
Aby byli świadkami wartości życia konsekrowanego, Królestwa już obecnego w ludzie Bożym, gorejącymi płomieniami miłości, kontemplacyjnymi w działaniu.
18 maja: za Kleryków i o Powołania
Aby byli wierni wezwaniu Boskiego Mistrza, gotowi służyć światu nie należąc do świata. 19 maja: za Wspólnoty Katolickie “oficjalne”
Aby umiały z wiernością wypełniać posługę im powierzoną, “dając Cezarowi to, co Cezara”, ale bez pójścia na kompromis z tym, co należy do Boga i Jego Kościoła.
20 maja: za Wspólnoty Katolickie “żyjące w ukryciu”
Aby były świadome znaczenia wyboru bycia w ukryciu, nigdy nie zamykając się na wspólnoty oficjalne, ale starając się być orędownikami pojednania i jedności, w wierze i w prawdzie.
21 maja: za Rząd Chiński
Aby coraz bardziej się otwierał na wartości i poszanowanie praw człowieka; by nie bał się Chrystusa i angażował się na rzecz budowania zgody społecznej, pozwalając wszystkim na życie i praktykowanie własnej wiary w pokoju.
22 maja: za Wierzących Katolików
Aby byli świadomi, że mogą być dobrymi obywatelami starając się być prawdziwymi chrześcijanami; aby coraz bardziej angażowali się na rzecz szerzenia wartości moralnych i Ewangelii wśród licznych współobywateli, nie znających jeszcze Chrystusa.
23 maja: za Młodych
Aby nie dali się urzec materializmowi, konsumpcyjnemu stosunkowi do życia, indywidualizmowi; aby poszukiwali i żyli ideałami zdolnymi zbudować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe i szanujące wszystkie wartości, także te religijne.
24 maja: można odmówić modlitwę za Chiny, którą Papież Benedykt XVI ułoży lub “Modlitwę do Maryi Wspomożycielki za Chiny”, która ukazała się kilka lat temu, a tutaj jest przytoczona:


MODLITWA DO MARYI WSPOMOŻYCIELKI

Święta Dziewico, Wspomożycielko,
Matko Chrystusa, Patronko i Obrończyni Chin,
wstaw się za Kościołem, Ludem i Młodzieżą Chińską,
Twojej opiece matczynej powierzonymi.

Wlej we wszystkich 
pragnienie poznania planu miłości Ojca,
odwagę przyjęcia Ewangelii Chrystusa,
wolę wzrastania w Duchu Świętym.

Oddal od swoich dzieci wszelki rodzaj zła.
Uchroń je od niebezpieczeństw materializmu
i obojętności religijnej.
Wzbudź wśród nich święte powołania, 
wierne w służbie Królestwa Bożego.

Również nam, którzy oczekujemy z ufnością
cudów przepowiedzianych przez naszego ojca ks. Bosko,
udziel tej samej wiary,
jego pasji i jego pragnienia dusz;
uczyń nas wiernymi jego charyzmatowi.
i oddaniu na rzecz młodzieży ubogiej i opuszczonej.
Daj nam odwagę, by śnić,
śmiałość w przedsięwzięciach,
odwagę w działaniu z miłością,
wytrwałość w całkowitym oddaniu się posłannictwu,
i czystość życia, która by odzwierciedlała twoją.

Ty, któraś w Kanie przyspieszyła godzinę Swojego Syna,
śpiesz nam nieustannie ze swoim matczynym wstawiennictwem
i przyspiesz dla Twojego ludu czas otwarcia nowych horyzontów
wolności, pokoju i słuchania Twojego Syna.

Kończę, zapewniając was o szczególnej pamięci w Uroczystość Maryi Wspomożycielki w Jej Bazylice na Valdocco.  Ona nie przestanie być dla nas Matką i Mistrzynią, jaką była dla ks. Bosko.
 
Rzym, 11 maja 2008


 
Ks. Pascual Chávez Villanueva
Przełożony Generalny


(1) BENEDYKT XVI, List do Katolików Chińskiej Republiki Ludowej, Watykan, 27 maja 2007.
(2) Jan BOSKO, Dziewięć dni poświęconych czcigodnej Matce Zbawiciela noszącej tytuł Maryi Wspomożycielki, Turyn, Poligrafia Oratorium św. Franciszka Salezego 1870, w OE XXII, s. [333-334]
(3) Kalikst CARAVARIO, Moja najdroższa mama, red. F. Motto, Roma 2000, ss. 59, 68-69.
(4) Pascual CHAVEZ, “Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłością swiata”: przedstawienie Regionu Azja Wschodnia-Oceania, DRG 397, s. 17.

comunica ANS news


Ostatnie Serwisy
12/2/2016 - FRANCJA – PRZYSTĘPUJEMY DO OPORU PRZECIWKO TERRORYZMOWI
6/11/2015 - NIGERIA – POWSTAŁA NOWA PLACÓWKA SALEZJAŃSKA NA PÓŁNOCY NIGERII W SYTUACJI ZAGROŻENIA TERRORYSTYCZNEGO
23/10/2015 - DOM GENERALNY – “MŁODZI, WRAZ Z LEKARZAMI I PIELĘGNIARZAMI, BYLI BOHATERAMI W WALCE Z EBOLĄ”
4/9/2015 - DOM GENERALNY – INFORMACJA O SPOTKANIU RAD GENERALNYCH SDB - CMW
13/8/2015 - WŁOCHY – WYWIAD Z PRZEŁOŻONYM GENERALNYM NA “SYM DON BOSCO 2015”

Serwis z ostatniego tygodnia
Serwis z ostatniego miesiąca