Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. SERWIS

10/6/2011 - Dzień Misji Salezjańskich 2012
Zdjęcie Serwis-DZIEń MISJI SALEZJAńSKICH 2012

List Przełożonego Generalnego

Dzień Misji Salezjańskich 2012

 

12 czerwca 2011

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Prot.: 11/0028

 

 

 

Drodzy współbracia, członkowie Rodziny Salezjańskiej

i przyjaciele Misji salezjańskich,

 

pozdrawiam was w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w którym to dniu celebrujemy dar w najwyższym słowa tego znaczeniu, będący najcenniejszym owocem Paschy Pana Jezusa – Ducha Świętego. To Duch Święty czyni nas dziećmi Boga, uczniami Chrystusa i Jego apostołów, abyśmy świadczyli naszym życiem o nowej ludzkości zrodzonej ze Zmartwychwstania Jezusa i głosili swoimi ustami wielkie dzieła Boga, który pragnie, aby wszyscy ludzi dostąpili zbawienia i osiągnęli pełnię życia w Chrystusie. Pięćdziesiątnica jest początkiem odbudowy jedności ludzkości, w jej odmienności języków i kultur, ras i narodowości. Jeżeli wieża Babel oznaczała rozproszenie i pomieszanie, Pięćdziesiątnica odbudowuje jedność i komunię.

 

Jak każdego roku piszę do was, aby zaproponować wam temat, który wyraża misyjny wymiar naszego powołania, podtrzymuje nasze zaangażowanie misyjne i odzwierciedla rzeczywistość wspaniałego planu Bożego. Obecny temat, na rok 2012 , będzie się łączyć z 25. Dniem Misji Salezjańskich: chodzi tu więc o szczególnie znaczący dzień, właśnie dlatego, że jest on jubieleuszowy. Nasza uwaga skupia się w sposób szczególny na kontynencie azjatyckim, gdzie chrześcijanie stanowią zdecydowaną mniejszość i gdzie Kościół żyje jakby w sytuacji diaspory na oceanie wielkich narodowości, religii i najstarszych kultur. Dzień Misji Salezjańskich będzie obchodzony pod hasłem: ‘Opowiadać historię Jezusa młodzieży, co jest zadaniem bardzo wymagającym i zarazem pociągającym. Główną inspiracją dla niego są słowa z postsynodalnej Adhortacji Ecclesia in Asia Jana Pawła II: «… proklamować Jezusa Chrystusa najbardziej owocnie można przez opowiadanie Jego historii, tak jak czynią to Ewangelie». Te słowa posłużyły jako temat I Kongresu Misyjnego Kościoła w Azji, który odbył się w Chiang Mai, w Tajlandii, w 2006 roku.

 

Temat DMS przedstawia duchowy i duszpasterski program, który zawiera trzy zasadnicze elementy:  

 

1.      Ewangelizować serce Salezjanina

Serce znajduje się w centrum modlitwy apostolskiej i programu życia Ks. Bosko – Da mihi animas, cetera tolle. Ks. Bosko wzywa swoich chłopców, swoich Salezjanów, Współpracowników i dobroczyńców do oddania swego serca Bogu. Tylko jakaś osoba czy wspólnota, która przeszła ewangelizację, może stać się wiarygodnym ewangelizatorem, przekonanym i entuzjastycznym świadkiem, chcącym dzielić swoją wiarę z innymi, także z niechrześcijanami. Jeżeli nasze serce nie jest zdobyte przez Jezusa Chrystusa, nie możemy stać się Jego głosicielami. Jako pasterze i wychowawcy młodych jesteśmy wezwani do wykorzystania wszystkich dostępnych środków w celu szerzenia Ewangelii Jezusa. Jednak skuteczność komunikowania, ‘Opowiadania o Jezusie’, nie zależy tylko od środków, ale przede wszystkim od osób i wspólnot, które muszą być na pierwszym miejscu dogłębnie przesiąknięte Jezusem i Jego Ewangelią. Tak więc Dzień Misji Salezjańskich 2012 jest zaproszeniem do stania się najpierw uczniami Chrystusa, którzy doświadczyli ewangelizacji, a potem – apostołami i ewangelizatorami.

 

2.      Powrócić do Ks. Bosko, przekaziciela doświadczenia Boga

Rozpoczęliśmy przygotowanie do obchodów dwustulecia urodzin Ks. Bosko, które będzie obchodzone w 2015 r. W międzyczasie peregrynacja relikwii Ks. Bosko na wszystkich kontynentach uwypukliła wielkie wrażenie, jakie wywiera nasz ukochany założyciel i ojciec. Oczywiście dla nas, Salezjanów Ks. Bosko, to trzyletnie przygotowanie jest wezwaniem do odkrycia na nowo jego wielkich inspiracji, jego głębokich motywacji, jego odważnych wyborów. To prawda, że Ks. Bosko był wyjątkowym komunikatorem, który oświecał umysł i czynił dobrym serce. Jakkolwiek jego prawdziwą wielkością było całkowite oddanie się młodzieży, misja jego życia; jego postawienie na wartości wychowania; jego System Prewencyjny, zasadzający się na potrójnym przenikaniu się rozumu, miłości wychowawczej (amorevolezza) i religii; jego umiejętność włączenia wszelkiego typu osób w swoją misję. Wszystko to było owocem jego głębokiego doświadczenia Boga, który utrzymywał w jedności całą jego egzystencję. DMS 2012 jest zaproszeniem do kontynuowania narracji o obecności misyjnej w Zgromadzeniu.

 

3.      Pozostawać w zgodności z wielkimi liniami misji Kościoła na różnych kontynentach

Całe życie Ks. Bosko było przeżyte w służbie Kościoła, ponieważ posłannictwo salezjańskie tkwi w sercu misji Kościoła. Ks. Bosko śnił i trudził się, aby zanieść Królestwo Boże z Turynu na najdalsze krańce ziemi. Jako jego uczniowie uznajemy, że z “adhortacji apostolskich, wydanych po synodach kontynentalnych, wynikają dla nas wskazania dotyczące nowych dróg przekazywania Ewangelii Jezua Chrystusa z posznowaniem i dowartościowaniem kultur lokalnych” (KG26, 26). Cenne wskazania Papieża i Biskupów, podjęte na nowo przez Kongresy misyjne kontynentalne i krajowe, pomagają nam być bardziej skutecznymi ewangelizatorami. I Kongres Misyjny Kościoła w Azji w 2006 r. (Chiang Mai, Tajlandia) przypomina nam także o innych wydarzeniach na poziomie kontynentalnym (America - CELAM w Aparecida 2007, Synody kontynentalne dla Afryki, Europy i Oceanii). Dzień Misji Salezjańskich 2012 stanowi więc zaproszenie do jeszcze większego wejścia w serce Kościoła, prawdziwie katolickiego – uniwersalnego.

 

Drodzy, zapraszając was do przyjęcia wyzwania związanego z głoszeniem Jezusa współczesnej młodzieży i dziękując wam za waszą odważną odpowiedź na jego końcowy nakaz: “«Idźcie i głoście Ewangelię!», zawierzam ten Dzień Misji Salezjańskich 2012 kierownictwu i opiece Maryi, pierwszej uczennicy i misjonarce, Matce i Wspomożycielce Kościoła.

 

Z miłością w Ks. Bosko

 

 

Ks. Pascual Chávez Villanueva

Przełożony Generalny

 

 

List Radców ds. Komunikacji Społecznej

i ds. Misji

 

Dzień Misji Salezjańskich 2012

 

12 czerwca 2011

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Prot.: 11.0028

 

 

Z sercem pełnym radości kierujemy pozdrowienie pokoju i radości do wszystkich współbraci!

 

W szczególny sposób pozdrawiamy wszystkich Salezjanów zaangażowanych na pierwszej linii w głoszenie Jezusa Zmartwychwstałego wśród młodzieży różnych kultur i religii na wszystkich kontynentach. Jesteśmy przekonani, że wasze świadectwo jest najlepszym obrazem Ks. Bosko dzisiaj. Jako kolejny owoc współpracy na rzecz Posłannictwa salezjańskiego przygotowaliśmy wspólnie wszystkie te materiały związane z 25. Dniem Misji Salezjańskich (DMS) w roku 2012: "Opowiadać historię Jezusa" młodzieży! Dla każdego Salezjanina stanowi on okazję do dalszego wzrastania na drodze naśladowania Świętego Jana Bosko – wychowawcy, duszpasterza, komunikatora i misjonarza.

 

Wielu Salezjanów pyta nas: jakie cele chcemy osiągnąć organizując każdego roku DMS? Przede wszystkim chcemy podkreślić, że pierwszymi adresatami Dnia Misji Salezjańskich jesteśmy my sami, Salezjanie Ks. Bosko. Jesteśmy wezwani, by uczynić naszym przekonanie Benedykta XVI: „Pierwszym ubóstem narodów jest nieznajomość Chrystusa!”. Chcemy przedstawić cztery zasadnicze cele DMS 2012:

 

1.      Jako uczniowie: umieścić Słowo Boże w centrum swojego życia

Jak wszyscy uczniowie Jezusa jesteśmy wezwani każdego dnia do słuchania Boga, który mówi do nas przez Jezusa Chrystusa, wydarzenia każdego dnia. Tylko ten, kto całym sercem słucha Boga, jest w stanie głęboko wsłuchać się w serce ludzi młodych, rzeczywistość stworzonego i odkupionego przez Jezusa świata.

Tylko ten, kto stara się umieścić Jezusa każdego dnia w centrum swojego życia, może stać się żywą Ewangelią dla wszystkich. Wśród znaków naszych czasów wyróżnia się żywotność ewangelizacyjna pewnych grup kościelnych (ruchy, diecezje, parafie, zgromadzenia), które żyją intensywnie Słowem Bożym, dzieląc się we wspólnocie doświadczeniem osobistego spotkania z Bogiem. Ten poryw nie jest jeszcze powszechny dla wszystkich naszych wspólnot. Czeka nas jeszcze długa droga, aby Lectio divina, Bible sharing czy Faith sharing lub Słówko na dobranoc stały się częścią naszego codziennego życia. Aby móc opowiadać o Jezusie ludziom młodym, jesteśmy najpierw wezwani do tego, by spotkać się z Nim i dzielić się Nim w naszych wspólnotach. Tylko ten, kto słucha Jezusa w swoim wnętrzu, który doświadcza głębokiej więzi z Bogiem, może opowiedzieć o tym doświadczeniu młodzieży!

 

2.      Jako apostołowie: dzielić doświadczenie Jezusa Chrystusa z młodzieżą

Opowiadać o Jezusie ludziom młodym – co do tego wszyscy jesteśmy zgodni! Pozostaje jednak pewne pytanie: Jak? Kiedy? Gdzie?”. Wiemy, że z serca przepełnionego Jezusem tryska w naturalny sposób słowo o naszym Mistrzu. Tylko ten, kto słucha młodych całym sercem, zostanie przez nich wysłuchany. W ten sposób Jezus będzie mógł wejść w życie młodzieży poprzez nasze świadectwo oraz nasze wspólnotowe i osobiste opowiadanie o Nim.

Jako synowie Ks. Bosko jesteśmy wezwani do komunikowania na całej przestrzeni: w czasie spotkań wychowawczych z młodzieżą, w małych wspólnotach chrześcijańskich, za pośrednictwem radia, telewizji , internetu, portali społecznościowych, blogów albo też teatru czy muzyki. Kreatywność wielkich misjonarzy, takich jak ks. Vincenzo Cimatti, ukazuje nam wszystkie, typowo salezjańskie sposoby przekazywania wiary niechrześcijanom. Młode Kościoły Azji, tak liczne, z historią zaledwie kilku dziesięcioleci, gdy chodzi o pierwszą ewangelizację, inspirują nas swoją dynamiką w zakresie opowiadania o Jezusie. Mogą nas bardzo inspirować na naszej drodze wiary.

 

3.      Dać poznać dynamiki I Kongresu Misyjnego Kościoła w Azji

W Azji dyskusja związana z głoszeniem Ewangelii i nawracaniem wzbudza czasem podejrzenia u wyznawców innych religii. Jeżeli jednak po przyjacielsku dzielimy się życiem Jezusa, wielu z nich jest zainteresowanych tym, by wiedzieć więcej. Abym został wysłuchany, muszę stać się przyjacielem i dogłębnie słuchać ludzi znajdujących się blisko mnie. Odczucia Kościoła Azji zostały zebrane w Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Asia, będącej owocem Synodu Biskupów Azji (1998). Przekonanie, że narracja doświadczenia osobistego spotkania z Jezusem jest najlepszą drogą głoszenia Ewangelii w Azji, osiem lat potem stało się głównym tematem I Kongresu Misyjnego Kościoła w Azji w 2006 r. Wśród 3000 uczestników znajdowało się dwunastu Salezjanów. Kongres wzbudził wielki zapał w poszukiwaniu nowych dróg dzielenia się Ewangelią z niechrześcijanami. Następnie zostały zorganizowane kolejne kongresy misyjne, krajowe i diecezjalne. Na DVD DMS 2012 znajdujemy osiem konkretnych świadectw, dostępnych także na Youtube-ANS Channel. Filmiki przedstawiają różne, typowo azjatyckie sposoby opowiadania o Jezusie młodzieży z Indii, Tajlandii i Filipin.

 

4.      Pomóc niektórym placówkom z obszaru Azji

Jak każdego roku chcemy także finansowo wesprzeć realizację projektu misyjnego w Azji: w Orissa (Inspektoria Indyjska – Hyderabad). Ta placówka dopiero rozpoczyna swoją działalność. Każda z Inspektorii proszona jest o przesłanie ewentualnych kwot pieniężnych, zebranych w czasie kampanii DMS 2012 na następujące konto: Fondazione Don Bosco nel Mondo, Roma-Italia, donbosconelmondo@sdb.org

 

Na koniec dziękujemy wszystkim współbraciom zaangażowanym w przygotowanie materiałów. W duchu ścisłej współpracy trzech sektorów Posłannictwa Salezjańskiego dziękujemy przede wszystkim współpracownikom z Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej i Don Bosco Media-Eurofilm z Turynu.

 

Serdecznie pozdrawiamy, wzywając pomocy Maryi, Matki i Wspomożycielki, dla wszystkich Salezjanów, współpracowników świeckich i ludzi młodych, którzy głoszą Jezusa młodzieży!

 

 

     Ks. Václav Klement                           Ks. Filiberto González

Radca ds. misji                                             Radca ds. komunikacji społecznej

comunica ANS news


Ostatnie Serwisy
12/2/2016 - FRANCJA – PRZYSTĘPUJEMY DO OPORU PRZECIWKO TERRORYZMOWI
6/11/2015 - NIGERIA – POWSTAŁA NOWA PLACÓWKA SALEZJAŃSKA NA PÓŁNOCY NIGERII W SYTUACJI ZAGROŻENIA TERRORYSTYCZNEGO
23/10/2015 - DOM GENERALNY – “MŁODZI, WRAZ Z LEKARZAMI I PIELĘGNIARZAMI, BYLI BOHATERAMI W WALCE Z EBOLĄ”
4/9/2015 - DOM GENERALNY – INFORMACJA O SPOTKANIU RAD GENERALNYCH SDB - CMW
13/8/2015 - WŁOCHY – WYWIAD Z PRZEŁOŻONYM GENERALNYM NA “SYM DON BOSCO 2015”

Serwis z ostatniego tygodnia
Serwis z ostatniego miesiąca