Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/6/2013 - Francja - VIII “Festiclip” w Lyonie
Zdjęcie artykułu -FRANCJA – VIII “FESTICLIP” W LYONIE
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Lyon) – Około 80 osób, zwłaszcza ludzi młodych pochodzących z całej Francji, a także z zagranicy, uczestniczyło w finale ósmej edycji przeglądu wideoklipów “Festiclip”. Ta odbyła się w ośrodku salezjańskim “Jean-Bosco” w Lyonie w dniu 1 czerwca. W ramach tego festiwalu pokazano filmy krótkometrażowe, jakie zostały zrealizowane przez młodzież w czasie roku szkolnego, a w których zostały poruszone tematy i problemy młodzieżowe, takie jak: gry wideo, seksizm, alkohol, AIDS...

Ta ósma edycja “Festclip”, jaka odbyła się Lyonie, charakteryzująca się radosnym klimatem, ożywianym dodatkowo zabawnymi występami, obejmowała pokaz 9 filmów krótkometrażowych, do których dołączył dziesiąty film krótkometrażowy, który został pokazany poza konkursem.

Po każdej projekcji młody Serdu – rysownik magazynu salezjańskiego “Don Bosco Aujourd’hui” i członek jury – wykonywał grafikę będącą opisem tego filmu, która była prezentowana z boku sceny. A następnie wszyscy uczestnicy mogli oddać swój głos na każde z tych video, z wyjątkiem tego, które reprezentowali.

Przed wręczeniem nagród jury zechciało wyrazić swoją ocenę, pod kątem pedagogicznym, pod adresem wszystkich prezentowanych wideoklipów, odnotowując pozytywne aspekty, pomocne w rozwoju przyszłego tego typu projektu video. Siostra Marie-Agnès Chetcutti, dyrektor “Festiclip”, wyznała, także w imieniu innych członków: “Jury gratuluje wszystkim uczestnikom odwagi w przybliżaniu tematów, które dotyczą waszego życia, na podstawie czego powstały te filmy. Byliśmy pod wrażeniem ogromnej pracy, jaką wykonaliście z waszymi kolegami; pracy zespołowej, ukierunkowanej na poszukiwanie pięknych obrazów i marzeń”.

Nagroda publiczności przypadła video “Replay”, które zrealizowali młodzi z “Campus Pouillé”; jest to film, który porusza kwestię dyskryminacji seksualnej, a który został doceniony przez publiczność ze względu na swoją oryginalność, skład i zaskakujący przekaz narracyjny. Natomiast nagrodę jury otrzymał film “Vengeance ou pardon” (Zemsta czy wybaczenie), który zrealizowało dzieło w Laurenfance, a który poruszał różne kwestie, takie jak poczucie winy, konsekwencja, wynikająca z podejmownych działań; film ten otrzymał także wiele pochwał za scenografię.

Do młodzieży z Prywatnego Liceum Technicznego “Le Puits de l’Aune”, za video “Mario et Luigi – Niveau lycée” (Mario i Luigi – poziom licealny) powędrowała zarówno nagroda specjalna za duże poczucie humoru, jak i nagroda za kreatywność. Ten film krótkometrażowy zawiera wiele oryginalnych scen i dużą liczbę gagów i pułapek, których należy unikać należy przed liceum.

VIII Festiwal zakończył się “słówkiem na dobranoc”, które wygłosił Peter Hoang, salezjanin z Wietnamu, misjonarz Projektu Europa i członek “Atelier Multimédia”. Ten misjonarz, w obecności młodych tam zgromadzonych, zakreślił gwiazdę w kolejnych jej częściach, podkreślając konieczność poszczególnych, wielu jej elementów, by można było mówić o pięknie. W ten sposób odniósł się do projektu “Festiclip”, gdzie różne grupy młodzieżowe, którym towarzyszy dorosły, dają z siebie wszystko, co najlepsze, aby jak najlepiej zrealizować swoje wideo.

Zwycięskie filmy video, którym przyznano nagrodę publiczności i jury, można obejrzeć na stronie Inspektorii Francji-Belgii Południowej. Najbliższa edycja “Festiclip” odbędzie się 24 maja 2014 roku.

Opublikowano 17/06/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca