Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

15/4/2013 - Dom Generalny - Projekty europejskie & salezjańskie nauczanie i kształcenie zawodowe
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PROJEKTY EUROPEJSKIE & SALEZJAńSKIE NAUCZANIE I KSZTAłCENIE ZAWODOWE
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – W dniach 12-14 kwietnia w Domu Generalnym w Rzymie odbyło się pierwsze spotkanie odpowiedzialnych i specjalistów w zakresie europejskich projektów salezjańskich szkół i ośrodków kształcenia zawodowego w Europie. W spotkaniu, zorganizowanym przez Biuro ds. Szkół i Ośrodków Kształcenia Zawodowego Dykasterii ds. Duszpasterstwa Młodzieży, uczestniczyło 25 przedstawicieli tego sektora, którzy przybyli z Bośni, Wielkiej Brytanii, Włoch, Malty, Kosowa, Polski, Hiszpanii i Węgier. 

Protagonistami tego spotkania byli salezjenie i świeccy, którzy już są zaangażowani na polu projektów europejskich. Spotkanie to zakładało: sesję poświęconą szkoleniu w zakresie programów europejskiego planowania i sesję przeznaczoną na konfrontację dotyczącą możliwych procedur i synergii, które pomogłyby zawiązać pracę w sieci z referentami każdej z inspektorii, by w ten sposób polepszyć znajomość i współpracę pomiędzy różnymi ośrodkami salezjańskimi.

Oprócz tego dostarczyło ono rozległej wiedzy związanej z projektami europejskimi i sylwetką euro-projektanta, głównymi programami i liniami finansowania sektora nauczania i kształcenia zawodowego. W tym celu została opracowana mapa różnych typów istniejących możliwości na poziomie europejskim, ze wskazówkami i narzędziami, które pozwolą stworzyć projekty koherentne z misją ośrodków salezjańskich, pozostające w zgodności z kryteriami Komisji Europejskiej.

Innymi tematami studium były sposoby strukturyzacji “Programu Ramowego”, informacje, konieczne do publikacji zaproszeń i prezentacji propozycji, schematy finansowania do ewentualnego wykorzystania, procedury i kryteria oceny, partnerzy i konsorcjum w projektowaniu oraz analiza “dobrych praktyk”.
 
Spotkanie zakończyło się wyznaczeniem pewnych zadań w perspektywie przyszłej lepszej dostrzegalności i skuteczności salezjańskich projektów w Europie:

  • dzielenie się pracą i koordynowanie jej na bazie cyfrowej platformy, zakładające wymianę kontaktów, zasobów i doświadczeń dotyczących programów mobilności w Europie i współpracy w zakresie nauczania i kształcenia zawodowego w inspektoriach;
  • studium ofert 2014-2020 dla bardziej odpowiedniego prowadzenia i zarządzania europejskimi projektami wspólnotowymi.

Celem spotkania, dzielonej i planowanej pracy, było wsparcie, większa skuteczność i dostrzegalność pracy, jaką salezjanie realizują na rzecz środowiska młodzieży. Europejskie programy finansowania wspólnotowego przedstawiają znaczące narzędzia, pozwalajace stworzyć nowe możliwości rozwoju i zatrudnienia zawodowego. Uczestnictwo w programach wspólnotowych domaga się dogłębnej znajomości polityki Unii Europejskiej, różnych faz rozwoju projektu, procedur i kryteriów oceny, jak również – odpowiednich sposobów zarządzania i sprawozdawczości, gdy chodzi o projekty.

Opublikowano 15/04/2013 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca