Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

15/3/2013 - Dom Generalny - Synowska wierność salezjanina Następcy św. Piotra
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SYNOWSKA WIERNOść SALEZJANINA NASTęPCY śW. PIOTRA

(ANS – Rzym) – Ks. Bosko okazywał synowską wierność Papieżowi. Ta głęboka postawa jest obecna jeszcze dzisiaj w tych, którzy, jako zakonnicy, osoby konsekrowane i świeccy, stanowią przedłużenie jego charyzmatu i apostolskiego zaangażowania w Kościele i w społeczeństwie. Jest to postawa, która się odnawia z wyborem nowego Papieża, Papieża Franciszka.

W pierwszym artykule rozdziału VI włoskiej edycji Konstytucji z 1875 r. ks. Bosko napisał: „Członkowie uznają za swojego zwierzchnika i absolutnego przełożonego Ojca Świętego, któremu, we wszystkim, w każdym miejscu i w każdym czasie, będą pokornie i z uszanowaniem posłuszni”. Jest to synowskie i pełne miłości posłuszeństwo, którego przykład dał sam Ksiądz Bosko.

W salezjańskich Konstytucjach, odnowionych w 1984 r., znajdują się dwa artykuły, które w wyraźny sposób odnoszą się do następcy św. Piotra: artykuły 13 i 125. Poza tym „Karta Tożsamości Charyzmatycznej Rodziny Salezjańskiej Ks. Bosko” zawiera to samo wskazanie i jest przesycona tą synowską wiernością Papieżowi, jaka charakteryzowała Ks. Bosko.

Świadomość Kościoła
Artykuł 13 – znajdujący się w pierwszej części, która opisuje sylwetkę salezjanina zakonnika, ukazuje, w jaki sposób ta głęboka postawa, kościelna tożsamość ducha i miłości duszpasterskiej salezjanina wyrażają się w odnowionej “świadomości Kościoła”, wierności Papieżowi, komunii z biskupami i zaangażowaniu w budowanie Kościoła lokalnego. Artykuł ten mówi, że salezjanin kocha Kościół, pracuje nad jego wzrostem, wychowuje młodzież do kochania go. Racja tej miłości zasadza się na fakcie, iż Kościół był chciany i ukochany przez Chrystusa.

Synowska wierność Następcy św. Piotra jest charakterystyczną cechą salezjańską. Życie Ks. Bosko i tradycja  to potwierdzają. “Kiedy Papież wyraża swoje pragnienie, niech to będzie dla nas rozkazem”, “Jestem doprawdy oburzony – miał powiedzieć pewnego razu – z powodu znikomego szacunku, jakim pewni pisarze darzą Papieża… my musimy otoczyć go szczelnie kołem…”, „głównym celem Zgromadzenia, już od samego początku, było stale wspierać i bronić autorytetu Najwyższej Głowy Kościoła w klasie mnie zamożnej społeczeństwa, a zwłaszcza błądzącej młodzieży” – są to niektóre ze zwrotów, które wskazują na głębokie oddanie Ks. Bosko Kościołowi i Papieżowi.
 
Ks. Bosko był dla tych papieży, których znał, sługą uważnym do ostatecznych granic. Salezjanin kocha Papieża i nie ukrywa swojej miłości do niego. Umie zaproponować młodzieży tę miłość i uczynić ją uważną na jego nauczanie, pewien, że w ten sposób ofiaruje im pewny punkt odniesienia w poszukiwaniu prawdy.

Papież najwyższym przełożonym Towarzystwa Salezjańskiego
Artykuł 125 – znajdujący się w IV części poświęconej posłudze władzy – mówiąc o Papieżu jako najwyższym przełożonym Zgromadzenia, opisuje postawy salezjańskiej synowskiej wierności Papieżowi:

  • dyspozycyjność dla dobra Kościoła powszechnego, którego widzialnym znakiem jedności jest Następca św. Piotra;
  • uległość jego papieskiemu magisterium, które ukierunkowuje i ożywia całą działalność salezjańskich wychowawców i ewangelizatorów; 
  • pomaganie wiernym, zwłaszcza młodzieży, w przyjmowaniu nauczania Papieża.

Opublikowano 15/03/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca