(ANS – Rzym) – Współcześnie w sieci zwiększają się możliwości przekazywania wiary, świadczenia o nadziei chrześcijańskiej, wypełniania praktyk religijnych. Orędzie Ojca Świętego na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu wydaje się wspierać te inicjatywy.
“Istnieją sieci społecznościowe, które w świecie cyfrowym stwarzają współczesnemu człowiekowi okazje do modlitwy, medytacji lub dzielenia się Słowem Bożym” – stwierdza Papież w swoim orędziu. “Wiele osób odkrywa bowiem właśnie dzięki kontaktowi, który początkowo miał miejsce on line, znaczenie kontaktu bezpośredniego, doświadczenia wspólnoty, a nawet pielgrzymki, będących nieustannie ważnymi elementami na drodze wiary”.
Wczoraj, w święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, w Hiszpanii zainaugurowano “CurasOnline”, stronę internetową, połączoną także z różnymi kanałami społecznych mediów, która pozwala śledzić działalność cyfrową różnych kapłanów katolickich, którzy są obecni w internecie.
Za pośrednictwem takich narzędzi, jak Twitter, Facebook czy YouTube, “CurasOnline” gromadzi informacje zamieszczane w internecie przez setki kapłanów, diecezjalnych i różnych zgromadzeń zakonnych, umożliwiając ich szersze rozpowszechnienie. Osoby, które są zarejestrowane jako użytkownicy kanałów “CurasOnline”, otrzymują w całości treści, które normalnie byłyby rozrzucone w sieci. „CurasOnline” liczy obecnie 400 kapłanów, którzy umieszczają w sieci sugestie dotyczące życia chrześcijańskiego, mówią o swoich projektach, swoim życiu i powołaniu oraz czynią obecnym na tym “szóstym kontynencie” (obejmującym przeszło dwóch miliardów osób) orędzie Ewangelii.
Także w ostatnich dniach, w Indiach, wystartowała inna ciekawa inicjatywa, której pomysłodawcą jest salezjanin w formacji początkowej Leon Cruz, należący do Inspektorii Indii-Bombaju. Strona „faithline” zapewnia użytkownikom w przystępny sposób towarzyszenie duchowe. Na stronie głównej jest przedstawiona ekipa kapłanów i sióstr z opowiednimi kwalifikacjami, specjalistów w zakresie duszpasterstwa młodzieżowego i kierownictwa duchowego, do których każdy człowiek młody może się zwrócić, aby otrzymać porady dotyczące życia chrześciajańskiego, wskazania, wyjaśnić wątpliwości…
Strona oferuje zwyczajne kierownictwo duchowego ojca czy duchowej matki, pozwalając przy tym wyjść poza określone granice geograficzne. Aby zaradzić zakłopotaniu, którego mogliby na początku doświadczyć użytkownicy, zostały zaproponowane pewne argumenty i pytania, które stanowią punkt wyjścia. W pierwszych dniach tego eksperymentowania, odzew był bardzo pozytywny.
Wierni wskazaniom samego Ks. Bosko, które kierował do swoich pierwszych synów duchowych: “Kochajcie to, co kocha młodzież, aby młodzi pokochali to, co kochacie wy”, salezjanie już od wielu lat starają się być obecni w cyfrowym świecie.
Dla przykładu warto tutaj wspomnieć o zainicjowaniu na początku grudnia 2012 r. strony “E-Devozione”, przestrzeni cyfrowej, mającej zachęcić do modlitwy, zwłaszcza w stylu typowo salezjańskim, a także – refleksji, sugestii duchowych, wskazań dotyczących dobrego życia chrześcijańskiego... Inicjatwa ta została podjęta na stronie sdb.org i natychmiast spotkała się z wielkim uznaniem.
Idąc po tej linii, przypomnijmy, że w poprzednich miesiącach Dykasterium ds. Komunikacji Społecznej promowało implementację aplikacji iBreviary z Salezjańskim Proprium Liturgicznym, dostępnym dla platform Android, IOS i Kindle.
Opublikowano 25/01/2013