Włochy – Tydzień Promocji Praw Człowieka |
Izrael – Mur nas nie dzieli |
Włochy – Cremisan: międzynarodowe badania poświęcone dziedzictwu winnemu |
(ANS – Cremisan) – Zaangażowanie salezjanów i działaczy Międzynarodowego Wolontariatu na rzecz Rozwoju (VIS), którego celem jest rozwój ekonomiczny i społeczny pokrzywdzonej ludności Betlejem, doczekał się ostatnio nowego wsparcia: powstania tłoczni w Cremisan.
Dzięki współpracy z VIS Stefano Cimicchiego, byłego burmistrza Orvieto, z regionu Umbria we Włoszech, a także Paolo Morbidoniego – zastępcy prezesa “Associazione Città dell’olio”, rodziny Farchioni, właścicieli znaczącej firmy olejarskiej w Umbrii, wspólnota salezjańska z Betlejem może teraz liczyć na nowoczesną tłocznię w Cremisan, która jest w stanie przerobić około pięćset kwintali oliwek w ciągu roku.
Do plejady dobroczyńców dołączają się także Renato Rondina, główny właściciel wyżej wspomnianej firmy, która działa w różnych regionach północnej Umbrii, oraz firma “Rapanelli” z Foligno, znana ze swej kompetencji na polu produkcji wina, która zadbała, pod względem technicznym i organizacyjnym, o całe to przedsięzięcie, wysyłając także swoich pracowników w celu uruchomienia wyżej wspomnianej tłoczni.
Budowa tłoczni nabiera tym większego znaczenia w obliczu napotykanych trudności – mowa tu zwłaszcza o przemieszczaniu się – jakie odżyły na tym obszarze.
Ta inicjatywa wspisuje się w projekt ożywienia Cremisan, który został zapoczątkowany w 2008 r. dzięki zaangażowaniu VIS oraz doktora Cimicchiego i enologa Riccardo Cotarelli, który dba o odpowiednią jakość i poziom komercyjny produkcji wina. Z zaistnieniem tej nowej tłoczni, jak się ma nadzieję, także działalność związana z produkcją oliwek zostanie podniesiona do odpowiedniego poziomu, odpowiadającego jakości produkowanej oliwy.
Wypada przypomnieć, że wszystkie działania, jakie są realizowane przez salezjanów na Ziemi Świętej, są pokrywane z dochodów, jakie przynoszą winiarnia i uprawa oliwek. Tak więc, kiedy te dwa źródła produkcji przeżywają trudności, także dzieła społeczne i wychowawcze je odczuwają.
Tak więc zainstalowanie tłoczni przyniesie korzyść bezpośrednio pracownikom, którzy są zatrudnieni przy produkcji wina w Cremisan, jak i miejscowym mieszkańcom, jeżeli uwzględnimy poziom produkcji i sprzedaży. A w pośredni sposób wspomoże także uczniów z salezjańskich ośrodków wychowawczych i biedne rodziny, które darmowo otrzymują chleb z piekarni salezjanów w Betlejem, jako że dochody z winiarni są także przeznaczone na pokrycie kosztów działalności szkoły i wypieku chleba.
Na YouTube został ostatnio umieszczony krótki clip video, na którym jest ukazana praca tłoczni w Cremisan, która już funkcjonuje.
Opublikowano 10/12/2012