Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/12/2012 - Francja - Drogi włączenia misjonarzy Projektu Europa
Zdjęcie artykułu -FRANCJA – DROGI WłąCZENIA MISJONARZY PROJEKTU EUROPA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Lyon) – Od 30 listopada do 4 grudnia w salezjańskim domu formacyjnym w Fourvière, w Lyonie, zgromadzili się misjonarze, którzy zostali skierowani do Francji, Belgii i Holandii. W spotkaniu uczestniczyli także ci, których Inspektorie oddelegowały jako osoby, które mają im towarzyszyć w ich stopniowym i skutecznym włączaniu się w środowisko.

Jednym z wyzwań, którym misjonarz musi stawić czoła, jest inkulturacja. Jest to długi i delikatny proces pod wieloma względami: ludzkim, społecznym, religijnym i duszpasterskim. W ubiegłym roku Dykasterium ds. Misji zorganizowało pod koniec listopada pierwsze spotkanie w Rzymie, w Domu Generalnym, rozpoczynając w ten sposób proces towarzyszenia misjonarzom; drogę, która uwypukla znaczenie odpowiedniego przygotowania także ze strony wspólnot, salezjańskich i duszpasterskich, które przyjmują misjonarzy, otwierając się w ten sposób na bogactwo i inicjatywy, jakie nowi przybyli mogą wnieść.

Spotkanie w Lyonie zostało zorganizowane przez Inspektorie Francji-Belgii Południowej (FRB) i Belgii Północnej (BEN) – obejmujące Delegaturę inspektorialną Holandii – a złożyły się na nie momenty braterstwa, modlitwy i dzielenia się doświadczeniem. Ks. Alfred Maravilla, z Dykasterium ds. Misji, reprezentował na tym spotkaniu ks. Václava Klementa, Radcę generalnego, który w tym czasie brał udział w spotkaniu Inspektorów Europy.

Misjonarze dzielili się swoim osobistym doświadczeniem, gdy chodzi o wejście w rzeczywistość europejską (inkulturację). Na obecną chwilę nauka języka jest najważniejszym zajęciem dla wielu z nich. Przy wsparciu przewodników i osób towarzyszących, wyznaczonych przez Inspektorie, i dzięki innym celowym działaniom, pomaga się misjonarzom w ich stopniowym wchodzeniu w nowe dla nich środowiska.

Pośród dobrych praktyk wyróżnia się ta zastosowana w Inspektorii FRB, polegająca na organizowaniu co dwa miesiące spotkania misjonarzy Projektu Europa z młodymi salezjanami z Inspektorii, co ma na celu zaangażowanie obu grup w przygotowanie różnych wydarzeń i celebracji. Także w swoim czasie Inspektoria BEN przewidziała w swoim kalendarzu trzy spotkania w ciągu roku, aby dokonać oceny procesu zrealizowanego przez misjonarzy; zaś misjonarze przebywający w Holandii spotykają się co miesiąc z grupą składającą się z salezjanów i świeckich w celu opracowania programu ożywienia obecności salezjańskiej w Amsterdamie.

Jednocześnie uczestnicy spotkania w Lyonie wskazali na pewne wyzwania, którym musieli stawić czoła z chwilą swojego przybycia na Stary Kontynent, takie jak bardziej dogłębne poznanie i zrozumienie zsekularyzowanej i postmodernistycznej kultury europejskiej; analiza i refleksja w celu poszukiwania nowych metod ożywienia obecności salezjańskiej, czynienia jej bardziej znaczącą i rewitalizacja charyzmatu; ogromne możliwości, jakie oferuje dzisiaj apostolat wśród migrantów.

Opublikowano 05/12/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca