Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/11/2012 - Dom Generalny - PE: młodzież przede wszystkim. Salezjanie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PE: MłODZIEż PRZEDE WSZYSTKIM. SALEZJANIE W CHORWACJI, BOśNI I HERCEGOWINIE

(ANS – Rzym) – Integracja społeczna, zatrudnienie, globalizacja i stosunek do tradycji... To niektóre z wyzwań, wobec których staje młodzież z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, z krajów, które tworzą Inspektorię św. Jana Bosko (CRO). Tymi, którzy pomagają młodym stawić czoła tym wyzwaniom, kładąc akcent na integralną edukację, są salezjanie. ANS, w ramach Projektu Europa, przybliża tę rzeczywistość.

W Chorwacji Zgromadzenie Salezjańskie posiada 15 placówek, rozsianych na terenie całego kraju, w tym 6 w stolicy Zagrzebiu. W Inspektorii pracuje 69 salezjanów, do których dołącza około 30 salezjanów spoza. Na specjalną uwagę zasługuje placówka w mieście Žepče, jako że została erygowana przez salezjanów chorwackich na terenie Bośni i Hercegowiny, pomimo istniejących wówczas nacjonalistycznych napięć pomiędzy oboma bałkańskimi krajami, co nastąpiło w 1995 r.

Nie było łatwo Inspektorii podjąć decyzję o jej erygowaniu, ale arcybiskup Sarajewa Vinko Puljić utrzymuwał, że będzie to rzeczą istotną dla lokalnego Kościoła, narodu chorwackiego, a przede wszystkim samej młodzieży.

Miasto, usytuowane w środkowej części kraju, liczy około 31 000 mieszkańców i należy do kantonu Zenica-Doboj, chrześcijańskiej enklawy w środowisku muzułmańskim. W mieście Žepče znajduje się około 5000 bezrobotnych ludzi młodych; sytuacja gospodarcza nie daje wielu możliwości, stąd młodzi są zmuszeni do wyjazdu za granicę, zwłaszcza do Chorwacji.

Ośrodek Księdza Bosko, w którym pracują czterej salezjanie, wspomagani przez pięćdziesięciu ludzi świeckich, obejmuje około 600 młodzieży z różnego typu szkół: 250 z gimnazjum, 340 ze szkoły techniczno-zawodowej oraz 80 z kursu informatyki na poziomie akademickim. Byli wychowankowie, po ukończeniu szkoły, znaleźli pracę, jedni jako nauczyciele w tym samym Ośrodku, a inni jako inżynierowie, mistrzowie rzemiosła, a jeszcze inni otwarli przedsiębiostwo naczyń aluminiowych. 

Oratorium stanowi cenną część obecności salezjańskiej: setki chłopców i dziewcząt z miasta Žepče i pobliskich wiosek spędzają czas wolny uczestnicząc w różnych proponowanych zajęciach. Dzięki znaczącej pomocy animatorów, w oratorium są prowadzone rozmaite zajęcia sportowe, teatralne, muzyczne, kulturowe oraz organizowane są rekolekcje. 

Salezjanie, chociaż jest ich niewielu, zawsze znajdują się wśród młodzieży, aby im towarzyszyć w ich wzrastaniu i dojrzewaniu; wielu młodych, dzięki ich kierownictwu, docenia oraz poszukuje modlitwy i medytacji, wchodząc na drogę poszukiwania Boga.

Opublikowano 06/11/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca