Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

1/10/2012 - Włochy - Zaangażowanie na rzecz młodzieży, nowe konteksty i nowi ewangelizatorzy
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – ZAANGAżOWANIE NA RZECZ MłODZIEżY, NOWE KONTEKSTY I NOWI EWANGELIZATORZY
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Turyn) – Po raz kolejny na Colle Don Bosco i Valdocco odbyło się spotkanie misyjne, które w ostatnich latach gromadziło młodzież zaangażowaną w wolontariat i wyjeżdżających misjonarzy, zakonników i świeckich, salezjanów i Córki Maryi Wspomożycielki. Przełożony Generalny skierował pełne powagi i głębi słowa, dotyczące celów wychowawczych Księdza Bosko, obecnej sytuacji młodzieży i postaw misyjnych.

W sali teatralnej na Valdocco ks. Chávez przypomniał, że dla Ks. Bosko radość, piosenki, wycieczki były środkami dotarcia do chłopców i stanowiły propozycję „bycia szczęśliwym w teraźniejszości i wieczności”. Propozycję szczęścia, do którego dzisiejsza młodzież już nie dąży, a które miesza z natychmiastową samorealizacją. Ks. Bosko rozumiał szczęście w taki sposób, w jaki przeżył je i proponował Jezus, umiejąc całkowicie ofiarować się Bogu i innym.  

Przełożony Generalny przypomniał, że dzisiejsza młodzież znajduje się w przestrzeni obojętności i bezradności. A to po trochu ze wojego osobistego wyboru, kiedy sami stawiają na uprzywilejowanym miejscu jakiś szczegół, przesadnie akcentując relacje wirtualne i zaniedbując te rzeczywiste, jak i dlatego, że są zablokowani przez decyzje społeczne i polityczne, które osłabiają ich przyszłość . Dzisiejsza młodzież – odnosząc się do rzeczywistości zachodu – jest pozbawiona prawa do pracy, do swojej przyszłości.

Salezjańskie działanie wychowawcze i ewangelizacyjne, które zawsze łączyło się z troską i promocją praw człowieka, musi dzisiaj znaleźć się na horyzoncie nowej ewangelizacji i niezbędnie potrzebuje działaczy i wychowawców, którzy będą pozostawać w harmonii z nowymi wyzwaniami na poziomie kultury.

Powołanie misyjne jest darem Ducha Świętego, “który wzywa nieustannie wszystkich chrześcijan do bycia uczniami, świadkami i apostołami Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana, i pójścia wszędzie” – powiedział Przełożony Generalny w czasie kazania, jakie wygłosił podczas celebracji eucharystycznej rozesłania misjonarzy.

Salezjańscy misjonarze, przygotowujący się do wyjazdu, wezwani do bycia znakami i nosicielami miłości Boga, będą pracować w nowym kontekście nie tylko pod względem geograficznym – cała ziemia dzisiaj jest terenem misyjnym – ale przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje go cały cykl nowych scenariuszy, w których toczy się ludzkie życie i rozwija się posłannictwo Kościoła: ekonomia, polityka, religijne integralizmy, postęp badań naukowych i technologicznych, wolnych od etyki bazującej na fundamentalnych wartościach, komunikacja społeczna, która oferuje nowe usługi dla ludzkości, ale i stawia nowe wzywania.

Kościół, który angażuje się na rzecz ewangelizacji, chce odpowiedzieć w pozytywny sposób na wielkie potrzeby człowieka: “Naprawdę chce przekazać dobrą nowiną, która napełni światłem, sensem i nadzieją życia” – stwierdził Przełożony Generalny. „Stąd wypływa potrzeba, by być wielkim, radosnym i przekonanym wierzącym, zdolnym do przekazania wiary, pewnym, że tylko w Chrystusie człowiek może osiągnąć pełnię życia, trwałą płodność i szczęście, którego gorąco pragnie”.  

Komentując czytania XXVI niedzieli zwykłej, ks. Chávez wskazał na niektóre postawy, jakie powinien zająć „administrator” a nie „posiadacz” Ducha Świętego, uważny na te ziarna Prawdy, które są obecne w innych rzeczywistościach, otwarty na dialog: “Przede wszystkim ten, kto głosi Ewangelię, musi odkryć punkty kontaktowe, łączące go z innymi, na które mógłby nałożyć, powiedziałbym, prawie że naturalnie, orędzie zbawienia. Tylko w ten sposób wiara nie stanie się nigdy ‘polemiczna’ czy marginalizująca, lecz jedynie i wyłącznie jednocząca i ‘kreatywna’, i stąd zawsze otwarta na dialog międzykulturowy i międzyreligijny”. I dodał później: “Chrześcijaństwo nie jest etykietowaniem, ale praktyką życia, którą czasem można tajemniczo odkryć również w tym, kto nie jest chrześcijaninem!”.

Po kazaniu, w klimacie prostoty i głębokiej nabożności, miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych 45 salezjanom, 15 Córkom Maryi Wspomożycielki oraz 11 świeckim Włochom i Polakom. Gest, który przypomiał, że w tej samej Bazylice w dniu 11 listopada 1875 r. Ks. Bosko powierzył pierwszym salezjanom, wyjeżdżającym do argentyńskiej Patagonii to samo zadanie: być znakami i nosicielami miłości Boga do młodzieży.

Cały tekst kazania Przełożonego Generalnego jest dostępny w języku włoskim i angielskim na stronie sdb.org.

Opublikowano 01/10/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca