Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/9/2012 - Dom Generalny - Ksiądz Bosko w Japonii liczy 75 lat
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KSIąDZ BOSKO W JAPONII LICZY 75 LAT

(ANS – Rzym) – W dniu jutrzejszym, 21 września, rozpoczyna się wizyta Przełożonego Generalnego w Japonii, którą odbywa z okazji 75-lecia erygowania Inspektorii pw. św. Franciszka Ksawerego z siedzibą w Tokio. Charyzmat salezjański, obecny w Salezjanach, Instytucie Córek Maryi Wspomożycielki, Salezjanach Współpracownikach i Stowarzyszeniu Maryi Wspomożycielki, zrodził nową grupę Rodziny Salezjańskiej właśnie na ziemi japońskiej: Siostry Miłosierdzia Jezusa, wcześniej znane jako Siostry Miłosierdzia z Miyazaki, które w tym roku obchodzą 75-lecie istnienia.

W rzeczywistości obecność salezjańska w Japonii została zapoczątkowana w lutym 1926 r., kiedy to trzej salezjanie – a wśród nich Czcigodny Sługa Boży ks. Vincenzo Cimatti – opuścili Chiny i udali się na wschód, gdzie przejęli placówki pozostawione przez misjonarzy Misji Zagranicznych z Paryża w Miyazaki, Oita i Nakatsu. Już rok później Japonii przyznano status Wizytatorii, a w 1928 r. zaczęło wychodzić pismo “Don Bosco”, przodek lokalnego Biuletynu Salezjańskiego, który właśnie w ostatnich dniach ukazał się po raz tysięczny. 

Potem nastąpiły lata wielkiej ekspansji i zakorzeniania się charyzmatu salezjańskiego: w 1933 r., na zaproszenie miejscowego biskupa, salezjanie przybyli do Tokio i zaopiekowali się kościołem w Mikawashima i sierocińcem; po dwóch latach została otwarta szkoła techniczna w Ikuei, także w Tokio, zaś w 1937 r., oprócz erygowania japońskiej Inspektorii, także powstało oficjalnie żeńskie Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia z Myazaki – 10. grupa Rodziny Salezjańskiej, które w 2009 r. zmieniło nazwę na „Siostry Miłosierdzia Jezusa”.

Następnie, zresztą jak cały kraj, także placówki salezjańskie odczuły trudną sytuację wojenną, jakkolwiek w 1944 r. miało miejsce dość znaczące wydarzenie: święcenia kapłańskie ks. Martino Akimoto, pierwszego japońskiego salezjanina.

W 1954 r. Inspektoria japońska zaczyna wysyłać swoich misjonarzy za granicę: najpierw do Korei Południowej – która w 1972 r. stała się Wizytatorią – a następnie, w 1994 r., na Wyspy Salomona, które potem zostały oddane pod opiekę Inspektorii Filipin Północnych.

Obecnie Inspektoria pw. św. Franciszka Salezego liczy 15 dzieł: 7 przedszkoli, szkoła podstawowa, średnia, 3 szkoły średnie-licea i technikum, a poza tym dwa dzieła społeczne. Na jej terenie znajduje się 107 salezjanów (77 z nich to tubylcy), którzy prowadzą 8 parafii salezjańskich i pomagają w licznych innych parafiach, 7 oratoriów świątecznych i 2 aspirantaty salezjańskie – jeden dla młodych w wieku preadolescencji i adolescencji (19 osób), a drugi dla studentów, w którym obecnie znajduje się 4 młodzieńców.

W komunikacie, przesłanym do ANS, Inspektor japoński, ks. Aldo Cipriani, napisał: “Dziękujemy Przełożonemu Generalnemu za przyjęcie zaproszenia na obchody 75-lecia erygowania naszej Inspektorii. Oprócz tego dziękujemy za jego osobistą bliskość i bliskość Zgromadzenia w trudnych momentach trzęsienia ziemi i niszczącego tsunami w dniu 11 marca 2011 roku”.

Wizyta Przełożonego Generalnego zakończy się w środę, 26 września.

Opublikowano 20/09/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca