Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

30/7/2012 - Dom Generalny - Dni Studium poświęcone obecności Salezjanów wśród Muzułmanów
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – DNI STUDIUM POśWIęCONE OBECNOśCI SALEZJANÓW WśRÓD MUZUłMANÓW

(ANS – Rzym) – Od dnia dzisiejszego, 30 lipca, do soboty, 4 sierpnia, Salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki oraz inni ich zakonni i świeccy współpracownicy będą obradować w ramach “Dni Studium poświęconych obecności salezjanów wśród Muzułmanów”. W „Salesianum” Domu Generalnego uczestnicy będą dzielić się prelekcjami i refleksjami, które pozwolą lepiej zrozumieć tę rzeczywistość i odkryć nowe perspektywy. 

W ciągu obecnego sześciolecia “Pierwsze głoszenie” było tematem Dni Studium SDB-CMW na wszystkich kontynentach, jak to zostało zalecone przez Dykasterium i Sektor ds. Misji obu zgromadzeń. W tym przypadku refleksja dotyczy kontekstu muzułamańskiego i nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ jej przedmiotem jest analiza nie tylko środowisk historycznie islamskich, ale także tych tradycyjnie chrześcijańskich, gdzie jednak mamy do czynienia z rosnącą liczbą Muzułmanów.

Już z pierwszego punktu widzenia można wyczuć, jak bardzo ta refleksja, poświęcona temu specyficznemu wymiarowi obecności salezjańskiej, jest nieodzowna: SDB i CMW są obecni w różnorodnych kontekstach wśród wielkich narodowości muzułmańskich, jak to ma miejsce w wielu krajach europejskich: Francji, Włoszech, Austrii... czy też w Kosowie, Azerbejdżanie, Turcji, Maroku, Egipcie, Izraelu, Tunezji, Sudanie, Kenii, Czadzie, Niegerii, Erytrei, Mali, Togo, Indiach, Indonezji, Pakistanie, Filipinach i Albanii.

Wiadomo także, młodzi Muzułmanie są obecni w wielu dziełach salezjańskich na wszystkich kontynentach. W tej sytuacji wiarygodne świadectwo życia, wspólnoty salezjańskiej i całej wspólnoty chrześcijańskiej – jest znaczące, ponieważ tam, gdzie wyraziste głoszenie nie jest możliwe, stanowi ono jedyną formę głoszenia (por. „Porta Fidei” 9).

Program Dni Studium przewiduje w pierwszej części obrad analizę sytuacji; druga część będzie przeznaczona na dzielenie się studiami i refleksjami; a trzecia posłuży do opracowania wniosków końcowych. Obrady będą prowadzone przede wszystkim metodą warsztatową; ks. Alfred Maravilla i s. Loes Maika będą moderatorami, którzy, wspierani przez swoich pomocników, będą koordynować zajęcia w grupach. 

W ostatnim dniu ks. Maria Arokiam Kanaga, Radca Regionu Azja Południowa, przedstawi refleksję na temat Systemu Prewencyjnego, stanowiącego podstawowe kryterium dla obecności salezjańskiej i działalności w kontekście muzułmańskim. Natomiast inni prelegenci Dni Studium zostali wybrani spoza środowisk salezjańskich, aby dać się wypowiedzieć głosom “spoza chóru” i pomóc uczestnikom przyjąć nowe punkty widzenia.

Prelekcje będą dotyczyć specyficznych i konkretnych tematów, takich jak historia relacji chrześcijańsko-muzułmańskich, świadectwo chrześcijańskie jako obecność prorocka, wartości chrześcijańskie, na które Muzułmanie są najbardziej wrażliwi, oraz rady ekspertów w zakresie dialogu międzyreligijnego. Po każdej prelekcji będzie mieć miejsce określona „reakcja”, pomyślana w tym celu, aby pobudzić do nowych ocen.

Materiały Dniu Studium zostaną później wydane w różnych językach.

Opublikowano 30/07/2012 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca