Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/5/2012 - Słowacja - PE: Salezjańska Szkoła Medialna
Zdjęcie artykułu -SłOWACJA – PE: SALEZJAńSKA SZKOłA MEDIALNA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Bratysława) – Dzieci i młodzież znajdują się pod wpływem mediów, a przy tym często nie posiadają zdolności krytycznej oceny tego, co ich otacza. W odpowiedzi na to zrodziła się Salezjańska Szkoła Medialna: projekt realizowany przez Rodzinę Salezjańską Słowacji i Republiki Czeskiej, który dostarcza nieformalnej edukacji w zakresie mediów, adresowany w sposób szczególny do młodzieży.

Głównym celem tej szkoły jest uczenie młodych, jak być krytycznymi odbiorcami multimedialnych treści, zdolnymi ocenić treści i formy. Młodzi są szkoleni, aby stać się potem zdolnymi autorami pomysłów, będącymi w stnie dzielić się własnymi ideami i przekonaniami za pośrednictwem mediów. Zważywszy na to, że wielu z uczestników to wolontariusze, którzy na co dzień pracują z dziećmi, uczy się ich także tego, jak kierować percepcją krytyczną najmłodszych.

W marcu 2011 r. dwudziestu pierwszych uczestników kursu skończyło pierwszy, dwuroczny cykl nauki i zgłosiło swoją pracę do “MeŠtival” (Festiwalu Mediów) w Žilinie. Tematem przewodnim, do którego młodzi mieli się odnieść, był temat: „Każdy ma tylko to, co zostało mu dane”; chociaż ten festiwal zrodził się jako naturalne ukończenie szkoły na temat mediów, w festiwalu mogli wziąć udział wszyscy ludzie młodzi poniżej 26 roku życia.

Zajęcia szkolne są kontynuowane także w tym roku; w marcu 2012 r. swój kurs ukończyło kolejnych około dwudziestu osób.

Szkoła w zakresie mediów, na którą składają się cztery kursy semestralne, jest organizowana przez Stowarzyszenie młodzieżowe “Laura”. Każdy z modułów skupia się na jednym z argumentów: widzieć, żyć, tworzyć, dawać  - do których dochodzą inne, specyficzne tematy, które są przedmiotem dyskusji. Poprzez praktyczną pracę i dzięki wykładom specjalistów z różnych dziedzin, młodych się szkoli w zakresie dziennikarstwa, fotografii, pracy audiowizualnej i prezentacji.

Młodzi często wykorzystują technikę “uczyć się robiąc”. „Z tego, co wiem, ten rodzaj edukacji nieformalnej w ramach kursów nie istnieje w żadnym miejscu na Słowacji” – mówi Viktória Kolčáková, koordynatorka i wykładowca.”Małym wyjątkiem mogłyby być tutaj niektóre szkoły rzemieślnicze. Osobiście korzystam z lekcji na temat mediów, żeby przygotować się do apostolatu; jest to rzecz, która wychodzi poza moją pracę na polu mediów. Mogę się dzielić nie tylko praktycznymi umiejętnościami, ale także pomóc młodym wzrastać w ich osobowości”.
 
Projekt związany ze szkołą medialną osiągnął sukces i znalazł uznanie, i obecnie szkoli się trzecia grupa młodych. Także w tym roku było możliwe przyjąć na kursy tylko 20 osób, chociaż pytania, w jaki sposób otworzyć oczy młodych i przedstawić im tajemnice mediów, interesuje stale coraz więcej osób.
 
“Myślimy, co uczynić dla przyszłości. Jedną z opcji jest zaproponowanie edukacji w zakresie mediów uczniom ze szkół podstawowych i średnich. Jak to możemy zauważyć, młodym się to podoba, ponieważ media stały się częścią ich życia i zwykle nie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo ulegają ich wpływowi, i nie są świadomi tego, co mogą otrzymać za pośrednictwem środków społecznego przekazu” – powiedział na koniec kapłan salezjanin, ks. Maroš Peciar, Delegat ds. Komunikacji Społecznej Inspektorii.

Opublikowano 03/05/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca