Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/3/2012 - Albania - 20 lat historii przeżytej z synami Ks. Bosko
Zdjęcie artykułu -ALBANIA – 20 LAT HISTORII PRZEżYTEJ Z SYNAMI KS. BOSKO

(ANS – Tirana) – W tym roku salezjanie obchodzą 20 lat pobytu w tym kraju. Dwa dziesięciolecia, które były czasem wspólnego rozwoju kraju orłów i charyzmatu salezjańskiego. Prześledźmy niektóre z etapów tej historii, która zapowiada wielką przyszłość.

W 1985 r. dyktator Albanii, Enver Hoxha, umiera w Tiranie po wielu latach ciężkiego reżimu; bardzo szybko rozpoczyna się także nieuchronny upadek narzuconego systemu dyktatury. Na początku lat ‘90 sytuacja społeczna wymyka się spod kontroli władz: ludzie nie są w stanie dłużej wytrzymać, ubóstwo jest bardzo wielkie i szeroko rozpowszechnione, siły porządkowe i wojsko nie są w stanie powstrzymać buntu, który wyszedł od najniższych warstw ludowych.

Rok 1991 jest rokiem profetycznym. 4 listopada kapłan albański, ks. Simon Jubani, czyni gest, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej mógłby przepłacić życiem: odprawia Mszę św. na cmentarzu w Scutari, w której uczestniczą bardzo liczni wierni. Jest to coś niesłychanego dla ludności, która od 40 lat doświadczała ucisku religijnego, a panujący reżim był jedynym pośród komunistycznych reżimów dyktatorskich we Wschodniej Europie, który określał się jako ateistyczny, co wyraźnie zaznaczone było także w Konstytucji.

Również w 1991 r. pierwsze grupy Albańczyków lądują we Włoszech, na wybrzeżach regionu Puglia. Tysiące osób, przede wszystkim młodych, zdesperowanych, opuszcza własny kraj, który znajduje się w stanie całkowitego chaosu, poszukując perspektyw lepszego życia, bardziej ludzkiego.

Wtedy też Jan Paweł II zwrócił się z apelem do Przełożonych Wyższych wszystkich Zgromadzeń, aby ci wysłali misjonarzy na te ziemie. Ks. Egidio Viganò, VII Następca Ks. Bosko, odpowiada na prośbę Papieża i zachęca Przełożonego Inspektorii Włoch Południowych (IME), ks. Luigiego Testa, aby rozważył pomysł wysłania ekspedycji misyjnej.

Po wielu nieformalnych rozmowach salezjanie przybywają do Albanii, do Scutari, w dniu 24 września 1992 r. Pierwszymi, którzy przybyli, byli: ks. Michele Gentile, z Inspektorii IME; ks. Zef Gashi, z Inspektorii Słoweńskiej; ks. Renato Torresan, z ówczesnej Inspektorii Rzymskiej; salezjanin koadiutor Francesco Gippetto, z Inspektorii Sycylijskiej oraz dwóch młodych salezjanów w formacji: Dominik Qerimi i Lek Oroshi, obaj z Sardynii. Do Tirany przybywają także Córki Maryi Wspomożycielki. W przypadku sióstr salezjanek było to powrót po czasie komunistycznej dyktatury, jako że po raz pierwszy pojawiły się tam w 1905 r.  

W grudniu 1992 r. grupa salezjańska dzieli się na dwie: jedna część pozostaje w Scutari, przenosząc się do budynku Konsulatu Włoch, który przeszedł restrukturyzację, a pozostała część udaje się do Tirany, gdzie rozpoczyna swoją działalność duszpasterską. W 1997 r. kraj doświadczył nowych wstrząsów rewolucyjnych, ale salezjanie pozostali z ludem. Dobro szerzone przez synów Ks. Bosko zasługiwały na troskę ludności: rodzice wychowanków i przyjaciele dzieła w Tiranie pilnują nowy ośrodek kształcenia zawodowego, aby zapobiec kradzieży i zniszczeniu tej struktury edukacyjnej. 

Od 2000 roku placówka salezjańska w Kosowie – która przed oficjalną represją, rozpoczętą w 1967 r., należała od Inspektorii Słoweńskiej – została przyłączona do IME; w mieście Pristina powstaje także wielki ośrodek kształcenia zawodowego. W 2010 r., zgodnie ze wskazaniem Przełożonego Generalnego ks. Pascuála Chaveza, powstaje nowa placówka w Kosowie, w Gjilan, 40 km od Pristiny.

Obecnie jest 11 salezjanów albańskich, z których 7 to księża, diakon, który przygotowuje się do kapłaństwa, student teologii i dwaj studenci filozofii. Do nich dochodzą młody postnowicjusz i kilku młodych na etapie rozeznania powołaniowego. Od 1992 r. do obecnego czasu zostało zrobionych wiele kroków. Ziarno rzucone w tę ziemię dwadzieścia lat temu stało się małym drzewem, które już dzisiaj zaczyna wydawać pierwsze owoce, a które musi coraz bardziej zapuścić swoje korzenie.

Opublikowano 20/03/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca