Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

31/1/2012 - Dom Generalny - Projekt Europa liczy trzy lata. Spojrzenie na młodzież i salezjanów
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PROJEKT EUROPA LICZY TRZY LATA. SPOJRZENIE NA MłODZIEż I SALEZJANÓW

(ANS – Rzym) – W dniu 31 stycznia 2009 r., z okazji uroczystości Księdza Bosko, Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez zainicjował “Projekt Europa”. Agencja iNfo Salezjańska zaczyna publikację cyklu artykułów poświęconych analizie rzeczywistości młodzieżowej w europejskich krajach i przedstawieniu niektórych działań salezjanów, których celem jest danie odpowiedzi na potrzeby młodzieży ze Starego Kontynentu.

Kapituła Generalna 26, która odbyła się w 2008 r., wskazała na europejski kontynent jako na jeden z nowych obszarów posłannictwa salezjańskiego. W kontekście urzeczywistnienia wskazań KG26 i ponownego ożywienia charyzmatu salezjańskiego na Starym Kontynencie, zrodził się trzy lata temu “Projekt Europa”, który charakteryzują trzy nurty: endogeniczna (wewnętrzna) rewitalizacja obecności salezjańskiej, reorganizacja struktur i koordynacja działań w Europie uznanej za „ziemię misyjną”.

W tych trzech latach zostały dokonane pewne kroki: powołano odpowiednią komisję ds. urzeczywistnienia i monitoringu PE; odbyły się różne spotkania Inspektorów, odpowiedzialnych za niektóre z sektorów Posłannictwa Salezjańskiego i nowicjuszy. Niektóre z wyraźnych oznak podjętej drogi dają się zauważyć w planie reorganizacji Inspektorii hiszpańskich i w rosnącej liczbie misjonarzy przybywających do Europy w ramach ostatnich Ekspedycjach Misyjnych.

W celu pogłębienia znajomości europejskiej rzeczywistości młodzieżowej i tego, co salezjanie realizują w ramach PE, ANS udostępnił od pewnego czasu odpowiedni dział (widoczny w prawej kolumnie strony startowej), który zawiera publikacje związane z tym tematem.

Z okazji uroczystości Ks. Bosko ANS proponuje systematyczne “itinerarium”. Począwszy od dnia dzisiejszego, mniej więcej co miesiąc, będą publikowane w rubryce “Serwis” artykuły pogłębiające obraz rzeczywistości młodzieżowej, których celem będzie przedstawienie oblicza młodzieży, możliwości i aktualnych wyzwań.
 
Do krótkich reportaży, zrealizowanych dzięki współpracy wielu korespondentów Agencji, będą dołączone informacje na temat pracy salezjańskiej w Europie: znaczące działania, innowacyjne projekty, doświadczenia zakończone sukcesem i dobre (wzorcowe) praktyki.

Pierwsze wejrzenie kierujemy na rzeczywistość Hiszpanii.

Opublikowano 31/01/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca