Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

22/7/2011 - Dom Generalny - Salezjanie w Europie: wakacje w… Europie Zachodniej
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SALEZJANIE W EUROPIE: WAKACJE W… EUROPIE ZACHODNIEJ
(ANS – Rzym) – Kontynuujemy cykl ANS poświęcony wakacyjnemu zaangażowaniu salezjanów z Europy na rzecz tysięcy dzieci i młodzieży. Dzisiaj nasze wejrzenie zatrzyma się na Inspektoriach Regionu Europa Zachodnia.

Zabawa, wychowanie i wartości chrześcijańskie były ściśle połączone w charyzmacie salezjańskim. Akcje organizowane przez salezjanów w czasie lata są tego najlepszym wyrazem. Ale w czasie lata 2011 ma miejsce jeszcze jedno wydarzenie, które z bliska dotyczy regionu Europa Zachodnia: Światowe Dni Młodzieży, które angażują wielu wolontariuszy z Hiszpanii, młodych i nie tylko.

Wśród tradycyjnych akcji wyróżniają się w sposób szczególny:

Portugalia
W Inspektorii “Św. Antoniego” ma miejsce w tych dniach Obóz krajowy Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, w którym bierze udział około 260 młodych. Ośrodki letnie przy szkołach i parafiach salezjańskich gromadzą dalsze 700 dzieci i nastolatków, podczas gdy trzydziestu młodych animatorów uczestniczy w obozie wolontariatu. Formacja odbywa się w ramach obozów powołaniowych, obozów dla wychowawców i pielgrzymki do miejsc związanych z Ks. Bosko. Oprócz tego pięciu młodych odbywa posługę wolontariatu w Angoli, Capo Verde i Mozambiku.

Hiszpania – León
Około 150 osób niepełnoletnich bierze udział w “Lecie dziecka” w dwóch kategoriach wiekowych: 9-13 i 14-17 lat. Do nich dołącza spora liczba dzieci i młodzieży, przeszło 1600, którzy uczestniczą w obozach w mieście. Średnio 250 osbó bierze udział w obozach formacyjnych: obozie “Anadina” – dla małych dzieci i w okresie preadolescencji oraz obozie “Przyjaciół Dominika Savio” – dla nastolatków i obozach katechumenatu – dla młodych do 20. roku życia.

Hiszpania – Walencja
W Inspektorii odbywa się 14 salezjańskich obozów letnich; na każdym z nich przebywa średnio od 100 do 200 dzieci i młodzieży. Także różnie, w zależności od liczby uczestników, przedstawia się liczba animatorów, których jest od 30 do 50. 5 „szkół letnich” ukierunkowanych jest na wzmocnienie wiedzy szkolnej uczniów i zajęcia zabawowo-sportowe. I na koniec, w miesiącu sierpniu, jest zaplanowana “Szkoła animacji młodzieżowej Ks. Bosko”, obóz formacyjny dla 90 animatorów.

Hiszpania – Bilbao
Po podziale na odpowiednie grupy wiekowe, w czasie wielu tygodni okresu letniego Inspektoria przyjmie w swoich letnich ośrodkach około 1000 dzieci i młodzieży od 10 do 19 roku życia; 600 nastolatków będzie brać udział w zajęciach w ramach obozu pod gołym niebem, na łonie natury – w Valgańon, Deusto en Bocos i Lezana de Mena. Oprócz tego dwudziestu młodych w pierwszych dniach lipca odbyło Pielgrzymkę do Santiago, 30 bierze udział w obozie dla animatorów w Logrońo, a 5 odbywa praktykę misyjną w Beninie i Peru.

Hiszpania – Barcelona
Na obozach, koloniach i w oratoriach letnich przebywa prawie 2500 dzieci i młodzieży z placówek salezjańskich. W lecie odbędą się także 33 obozy formacyjne. Poza tym 14 wolontariuszy spędzi 4-5 tygodni na salezjańskich placówkach misyjnych na południowych obszarach świata.

Hiszpania-Madryt
Około 1500 osób, w wieku od 7 do 18 lat, uczestniczy w obozach na wolnym powietrzu, które zorganizowała Inspektoria. Do nich dochodzi 500 uczestników miejskich oratorów letnich; 400 bierze udział w podstawowym kursie języka angielskiego w ośrodku “La Granja”, a 100 animatorów uczestniczy w kursach formacyjnych. Natomiast 10 młodych, w dojrzałym wieku, odpowiedziało na propozycję letniego wyjazdu na misje do Peru, Boliwii i Angoli.

Opublikowano 22/07/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca