Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

21/7/2011 - Dom Generalny - Salezjanie w Europie: wakacje… w Europie Północnej
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SALEZJANIE W EUROPIE: WAKACJE… W EUROPIE PÓłNOCNEJ
(ANS – Rzym) – Drugie okno, jakie Agencja iNfo Salezjańska (ANS) otwiera na pracę Salezjanów Europy w miesiącach letnich, jest poświęcone 15 Inspektoriom, które tworzą Region Europa Północna.

Ks. Bosko w dniu 31 sierpnia 1876 r. udzielił uczniom szkoły na Valsalice (Turyn), przygotowujących się do wyjazdu na wakacje, całej serii rad, które ujął w mottcie: “Diverte a malo et fac bonum” – „Odstąp od złego, czyń dobro” (Psalm 37, 27a). Bał się o to, że wakacje, rozumiane i przeżywane jako słodka bezczynność, zrodzą złe przyzwyczajenia i nie będą okazją do wzrostu.

W tradycji i salezjańskim stylu wychowawczym wakacje były zawsze rozumiane jako sposobność do dalszego rozwoju, pogłębienia duchowego, wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego. Kolonie, kempingi, obozy szkolne, „lato dzieci” i inne inicjatywy wypełniły letni kalendarz placówek salezjańskich, stwarzając dzieciom i młodzieży okazje do rozrywki, spotkania, nauki i formacji w ramach zajęć nieformalnych.

Salezjanów Regionu Europa Północna także w tym roku nie zabrakło na tym spotkaniu.

Austria
700 dzieci i młodzieży bierze udział w akcjach salezjanów. Większa część z nich, prawie 400, uczestniczy w obozach letnich w Wiedniu, Linzu, Grazu, Klagenfurcie i Unterwaltersdorfie. Jakkolwiek nie brakuje także innych inicjatyw: około 100 dzieci i młodzieży, w wieku pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, bierze udział w obozach szkoleniowych, podczas gdy innych 70 uczestniczy w obozie badawczym w Klagenfurcie.

Węgry
Oprócz tradycyjnych obozów letnich, w których w tym roku bierze udział przeszło 450 dzieci i nastolatków, Inspektoria “Św. Stefana, Króla” zaplanowała także 2 obozy dla animatorów i pomocników animatorów, specjalny obóz dla 70 ministrantów, Festiwal muzyki katolickiej “Ladik” i obóz cygańskiego życia “Tanyatábor”, gdzie młodzi uczą się żyć na łonie natury bez wygód, do których przywykli.

Wielka Brytania
W Bollington trwa obóz szkoleniowy dla wolontariuszy, a w międzyczasie dziesięciu młodych Anglików wyruszyło w ubiegły weekend z Bolton na pięciotygodniową praktykę wolontariatu w Tanzanii.

Niemcy
W miesiącach czerwiec i lipiec około 50 młodych pomiędzy 18 a 25 rokiem życia wzięło udział w kursach przygotowujących do międzynarodowego wolontariatu, odbywających się w siedzibie Prokury Misyjnej w Bonn i w “Aktionszentrum” w Benediktbeuern. Oprócz tego, w tym drugim ośrodku, w dniach 6-13 sierpnia, tj. w dniach bezpośrednio poprzedzających ŚDM, będzie mieć miejsce XX Europejski Tydzień Młodzieży “EUReka”, spotkanie, które zgromadzi około 50 młodych z 9 krajów europejskich. I na koniec, dzięki współpracy z siecią salezjańską “Don Bosco Youth dwudziestu młodych Niemców prowadziło animację w ramach “Lata dzieci” w Belgii (Heverlee) i Holandii (Rijswijk), a około 100 innych wzięło udział w kursach dla animatorów “Playground Europe” w Mariborze (Słowenia) i spotkaniu młodych “Meet Me” na Malcie.

Słowenia
Około 1.500 młodych, w wieku od 5 do 14 roku życia, uczestniczy w akcjach letnich, zorganizowanych przez letnie oratoria i parafie salezjańskie. Salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe, we współpracy z Córkami Maryi Wspomożycielki, przygotowało również pomoce dla obozów letnich, które są wykorzystywane także przez liczne parafie diecezjalne; tak więc w sumie projektem tym jest objętych 22.000 dzieci i młodzieży w 350 parafiach w całym kraju. Innych dwustu ludzi młodych, w wieku od 16 do 25 roku życia, uczestniczy w obozach szkoleniowych.

Chorwacja
Oprócz tradycyjnych obozów letnich w miastach Zagrzeb, Spalato, Rijeka, Zadar i Žepče, w których uczestniczy średnio 650 dzieci i młodzieży, propozycja letnia przewiduje także: obozy szkoleniowe i formacyjne – od powołaniowych do sportowych – w których bierze udział około 200 ludzi młodych; akcje letnie, adresowane zwłaszcza do młodych społecznie marginalizowanych, z udziałem 70 młodych animatorów; pielgrzymka do Medziugorie; wycieczki górskie, wodne i na wyspę Brač.

Do tych inicjatyw dochodzi, w przypadku każdej z tych Inspektorii, przygotowanie grup, mniej lub bardziej licznych, na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Opublikowano 21/07/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca