Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/6/2011 - Togo - Ostatnie cztery studnie w Kong
Zdjęcie artykułu -TOGO – OSTATNIE CZTERY STUDNIE W KONG
(ANS – Kong) – Wśród zadań misjonarzy w Afryce znajduje się także budowa studni, by móc dostarczyć wodę pitną mieszkańców i nawadniać ziemię w okresie suszy. Miasto Kong (Togo) jest przykładem tej inicjatywy: z pomocą misjonarzy i mieszkańców, w krótkim czasie, zostały wybudowane cztery nowe studnie.

Salezjanin misjonarz, ks. Antonio Gutiérrez, określa wioskę Kong jako miejsce “szybkiej studni”, ponieważ oprócz dobrej woli właściciela terenu można tu także liczyć na dyspozycyjność miejscowej ludności.

Wraz z różnymi pięcioma grupami, które zwróciły się z prośbą o budowę studni, misjonarz odwiedził miejsca, w których chcieli je wybudować. Tylko na jednym z nich nie było to możliwe, ponieważ jedna z grup prosiła o studnię w pobliżu zabudowań; tego typu studnia wymaga zastosowania szczególnych parametrów i wielu tygodni pracy, na co rolnicy nie mogą sobie pozwolić, bo grozi to utratą zbiorów.

“Kiedy zauważyłem ich dyspozycyjność – opowiada misjonarz – ja sam im powiedziałem, że mamy tydzień czasu na to. We wtorek, po południu, zebrali się, a w środę rozpoczęli pracę w czterech różnych miejscach, bardzo odległych od siebie: w czwartek już były dwie studnie, z których wypływała woda, podczas gdy dwie pozostałe powstały w piątek”.

“Dotarcie do wszystkich tych studni w trakcie robót nie jest łatwe, ponieważ są odległe” – kontynuuje ks. Gutiérrez. “Jakkolwiek radość ludzi na widok wody jest ogromna i przychodzą, aby mi za to dziękować, a ja ich zachęcam do kontynuowania pracy”.

“Myślę, że jest to dla nich doświadczenie bardzo satysfakcjonujące, kiedy widzą skuteczność dobrze zorganizowanej pracy, a dla mnie jest wielką radością fakt, iż w czasie tego roku wykopaliśmy już 24 studnie w okresie suszy. To ponadto sprawia, że kobiety mają łatwiejszy dostęp do wody i mogą uprawiać ogrody w pobliżu domu w czasie suszy” – stwierdza na koniec salezjański misjonarz.

Opublikowano 20/06/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca