Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/5/2011 - Polska - Zamknięcie procesu rogatoryjnego Sługi Bożego ks. Franciszki Miśki
Zdjęcie artykułu -POLSKA – ZAMKNIęCIE PROCESU ROGATORYJNEGO SłUGI BOżEGO KS. FRANCISZKI MIśKI
(ANS – Aleksandrów Kujawski) – Uroczystą sesją, która odbyła się w dniu 12 maja w auli szkół salezjańskich w Aleksandrowie Kujawskim, zakończony został proces rogatoryjny Sługi Bożego ks. Franciszka Miśki SDB, dyrektora Małego Seminarium „Synów Maryi” w Lądzie w latach 1936-1942, zamęczonego w Dachau 30 maja 1942 r.

Sesji przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, biskup włocławski. Byli obecni: ks. Inspektor Marek Chmielewski, wicepostulator – ks. Jarosław Wąsowicz, ks. prof. Tomasz Kaczmarek z Włocławka (postulator I grupy męczenników II wojny światowej, wyniesionych na ołtarze w 1999 r. oraz procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki), salezjanie oraz młodzież z gimnazjum i liceum salezjańskiego.

Ks. Franciszek Miśka należy do grupy męczenników II wojny światowej, którego proces oficjalnie rozpoczęto 28 lutego 2004 r. w Lądzie. Grupa męczenników z diecezji pelplińskiej dołączyła do innych, zakonników i świeckich, którzy ponieśli męczeństwo w czasie II wojny światowej. Oficjalny tytuł procesu pelplińskiego brzmiał odtąd: “PELPLINEN. Beatificationis seu Declarationis Martyrii Servorum Dei HENRICI SZUMAN Sacerdotis Dioecesani Et CXXI SOCIORUM Sacerdotum Dioecesanorum, Religiosorum et Religiosarum Christifidelium Laicorum et Laicarum In odium Fidei, uti fertur, interfectorum”.

Uroczystości w Aleksandrowie Kujawskim rozpoczęły się modlitwą. Następnie wszystkich uczestników przywitał wicepostulator ks. Jarosław Wąsowicz, który przypomniał sylwetkę Sługi Bożego oraz dotychczasowe prace Trybunału Rogatoryjnego. Po czym ks. prof. Henryk Stawniak, jako delegat księdza biskupa do prowadzenia procesu ks. F. Miśki, przedstawił wszystkim przebieg ostatniej sesji, a następnie wraz z księdzem Biskupem dokonał ostatecznego przeglądu Transumptu i akt oryginalnych, które zostały opatrzone stosownymi podpisami i pieczęciami. Ks. Biskup wyznaczył także ks. wicepostulatora Józefa Wąsowicza do przekazania Trybunałowi Pelplińskiemu transumptów akt, co nastąpiło jeszcze w tym samym dniu.

Ks. Marek Chmielewski, Przełożony Inspektorii św. Wojciecha,  podziękował Biskupowi Wiesławowi Meringowi za wyrażenie zgody na prowadzenie procesu ks. Miśki na terenie jego diecezji i ogłosił również, że w najbliższym czasie przeprowadzone zostanie rozpoznanie co do możliwości rozpoczęcia procesu kolejnych salezjanów (pięciu z Aleksandrowa Kujawskiego i jednego z Rumi), którzy ponieśli śmierć na początku II wojny światowej, a także – ks. Franciszka Strzygłowskiego, wielkiego dobroczyńcy salezjanów, zamordowanego przez gestapo w Gnieźnie w lipcu 1941 r.

W dniu 24 maja 2011 r. odbędzie się uroczyste zakończenie procesu całej grupy męczenników i przekazanie ich akt do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. W tej grupie znajduje się także ks. Jan Świerc i jego siedmiu towarzyszy z Inspektorii Krakowskiej, którzy zostali zamordowani w Auschwitz.

Opublikowano 19/05/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca