Po otrzymaniu nominacji, wybrany spośród trzech najlepszych programów społeczno-religijnych transmitowanych przez telewizję maltańską, film krótkometrażowy “Stembah!” (“Obudź się!”) wywołał zainteresowanie organizatorów Festiwalu w Cannes, którzy umieścili go na liście konkursowej w kategorii filmów krótkometrażowych.
Film, kręcony w Senglea, w “Mount Carmel Hospital” i w innych pomieszczeniach prywatnych, został zrealizowany w salezjańskim ośrodku produkcji filmowej “BOSCOcrew”, we współpracy z Salezjanami z Turynu, którzy użyczyli profesjonalnego sprzętu. “Stembah!” jest debiutem reżyserskim 21-letniego Jamesa Spiteri i jest także pierwszym filmem krótkometrażowym samego “BOSCOcrew”, salezjańskiego ośrodka, który umożliwia młodym Maltańczykom, od 15. roku życia w górę, dojrzewać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie kinomatografii.
“Stembah!”, który powstał z myślą pokazywania go w szkołach i jako pomoc w prowadzeniu debaty na temat różnych trudności życiowych, przedstawia pewne sytuacje samotności dziecięcej, które rodzą się wtedy, gdy w rodzinach znajdują się osoby z problemami mentalnymi. „Bazuje na niektórych prawdziwych historiach, które poznaliśmy, i każe zrozumieć, że jeżeli nie stawimy czoła problemom naszej przeszłości, te powrócą i będą nas niepokoić” – powiedział ks. Eric Cachia, odpowiedzialny za “BOSCOcrew”, dla “Times of Malta”. “I pozostaje jeszcze sprawa rodziny, ponieważ naturalną rzeczą jest, że osoba, która żyje w rozbitej rodzinie, będzie cierpieć z powodu problemów emocjonalnych i psychologicznych” – dodał salezjanin.
Umieszczenie go wśród innych filmów krótkometrażowych Festiwalu w Cannes sprawia, że jest bardzo możliwe, iż film ten zostanie wytypowany także na inne festiwale międzynarodowe i jednocześnie pozwoli otworzyć talent i pomysły młodych twórców z „BOSCOcrew” na nowych potencjalnych partnerów i dystrybutorów. Jakkolwiek, niezależnie od tego, jak powiedzie się na Festiwalu, ks. Cachia już uważa ten film za zwycięski. “Przede wszystkim skutecznie wykorzystaliśmy talenty młodzieży; w czasie realizacji zauważyliśmy, że poprzez ten środek możemy dotrzeć do dzieci i ludzi młodych, którzy, w przeciwnym razie, nie zainteresowaliby się podobnymi dyskusjami czy Kościołem”.
Ośrodek “BOSCOcrew” ma zamiar pokazać “Stenbah!” także na innych festiwalach, a na warsztacie ma już kolejne, dwa filmy krótkometrażowe.
Opublikowano 26/04/2011