Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/4/2011 - Malta - Salezjański film krótkometrażowy na Festiwalu w Cannes
Zdjęcie artykułu -MALTA – SALEZJAńSKI FILM KRÓTKOMETRAżOWY NA FESTIWALU W CANNES
(ANS – Sliema) – W 64. edycji Festiwalu w Cannes, który rozpocznie się 11 maja, weźmie udział, w kategorii filmów krótkometrażowych, film “Stembah!”, który jest debiutem ludzi młodych z ośrodka filmowego “BOSCOcrew” na Malcie.

Po otrzymaniu nominacji, wybrany spośród trzech najlepszych programów społeczno-religijnych transmitowanych przez telewizję maltańską, film krótkometrażowy “Stembah!” (“Obudź się!”) wywołał zainteresowanie organizatorów Festiwalu w Cannes, którzy umieścili go na liście konkursowej w kategorii filmów krótkometrażowych.

Film, kręcony w Senglea, w “Mount Carmel Hospital” i w innych pomieszczeniach prywatnych, został zrealizowany w salezjańskim ośrodku produkcji filmowej “BOSCOcrew”, we współpracy z Salezjanami z Turynu, którzy użyczyli profesjonalnego sprzętu. “Stembah!” jest debiutem reżyserskim 21-letniego Jamesa Spiteri i jest także pierwszym filmem krótkometrażowym samego “BOSCOcrew”, salezjańskiego ośrodka, który umożliwia młodym Maltańczykom, od 15. roku życia w górę, dojrzewać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie kinomatografii.

“Stembah!”, który powstał z myślą pokazywania go w szkołach i jako pomoc w prowadzeniu debaty na temat różnych trudności życiowych, przedstawia pewne sytuacje samotności dziecięcej, które rodzą się wtedy, gdy w rodzinach znajdują się osoby z problemami mentalnymi. „Bazuje na niektórych prawdziwych historiach, które poznaliśmy, i każe zrozumieć, że jeżeli nie stawimy czoła problemom naszej przeszłości, te powrócą i będą nas niepokoić” – powiedział ks. Eric Cachia, odpowiedzialny za “BOSCOcrew”, dla “Times of Malta”. “I pozostaje jeszcze sprawa rodziny, ponieważ naturalną rzeczą jest, że osoba, która żyje w rozbitej rodzinie, będzie cierpieć z powodu problemów emocjonalnych i psychologicznych” – dodał salezjanin.

Umieszczenie go wśród innych filmów krótkometrażowych Festiwalu w Cannes sprawia, że jest bardzo możliwe, iż  film ten zostanie wytypowany także na inne festiwale międzynarodowe i jednocześnie pozwoli otworzyć talent i pomysły młodych twórców z „BOSCOcrew” na nowych potencjalnych partnerów i dystrybutorów. Jakkolwiek, niezależnie od tego, jak powiedzie się na Festiwalu, ks. Cachia już uważa ten film za zwycięski. “Przede wszystkim skutecznie wykorzystaliśmy talenty młodzieży; w czasie realizacji zauważyliśmy, że poprzez ten środek możemy dotrzeć do dzieci i ludzi młodych, którzy, w przeciwnym razie, nie zainteresowaliby się podobnymi dyskusjami czy Kościołem”.

Ośrodek “BOSCOcrew” ma zamiar pokazać “Stenbah!” także na innych festiwalach, a na warsztacie ma już kolejne, dwa filmy krótkometrażowe.

Opublikowano 26/04/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca