Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

14/3/2011 - Tajlandia - Region Azja Wschodnia-Oceania: pomiędzy wyzwaniami a przyszłością
Zdjęcie artykułu -TAJLANDIA – REGION AZJA WSCHODNIA-OCEANIA: POMIęDZY WYZWANIAMI A PRZYSZłOśCIą
(ANS - Hua Hin) – W sobotę 12 marca zakończyła się Wizyta d’Insieme w Regionie Azja Wschodnia-Oceania. Przełożony Generalny skierował zachętę do przezwyciężenia wyzwań związanych z kryzysem ekonomicznym, sytuacją społeczną, kulturową i religijną na tym obszarze, który charakteryzuje różnorodność.

Ks. Pascual Chávez, przemawiając do Inspektorów i członków Rad Inspektorialnych, rozpoczął od przytoczenia 3 artykułu Konstytucji Salezjańskich, w którym są opisane charakterystyczne rysy tożsamości i posłannictwa salezjańskiego, które trzeba uwzględnić zwłaszcza w kontekście odnowy Inspektorii i wspólnot lokalnych. Niezbędnym krokiem, na który wskazał IX następca Ks. Bosko, jest przyjęcie, że zmiany zachodzące na poziomie światowym dotyczą również życia zakonnego i salezjańskiego, stawiając nowe wyzwania kulturowe, religijne, instytucjonalne i osobiste. 

Postmodernizm, inkulturacja, sekularyzacja i sekularyzm są głównymi wyzwaniami kulturowymi. Postmodernizm, ze swoimi cechami pozytywnymi i negatywnymi, także dotyczy tego regionu. Przełożony Generalny wezwał do równowagi pomiędzy inkulturacji a międzykulturowością, ponieważ wiara jest postrzegana oczyma własnej kultury. Sekularyzacja, zjawisko, które samo z siebie nie jest ani negatywne, ani pozytywne, często przechodzi w sekularyzm. Temu zagrożeniu, jak przypomniał Przełożony Generalny, mogą ulec bardziej sami salezjanie niż wiele narodów głęboko religijnych w tym regionie.

W kontekście wieloreligijnym wyzwaniami, którym trzeba sprostać jest ewangelizacja, wezwana do znalezienia nowych sposobów komunikacji; pluralizm, który może popaść w relatywizm; i dialog międzyreligijny. Potrzeba “posługi inteligentnego pojednania; jesteśmy wezwani, aby dawać świadectwo naszej wiary w miejscach publicznych”.

Ks. Chávez, odnosząc się do poziomu instytucjonalnego, zachęcił do większej troski o formację na etapie początkowym, by uniknąć fragmentacji i umożliwić przyswojenie przewodnich linii posłannictwa salezjańskiego. Musi być silne zaangażowanie w animację i zarząd Inspektoriami i wspólnotami lokalnymi, aby móc przezwyciężyć opory co do wprowadzenia zmian. 

Gdy chodzi o poziom osobisty, różnym wyzwaniom, takim jak indywidualizm, ubóstwo, relacje uczuciowe i umiłowanie młodzieży, trzeba sprostać wzmacniając i pogłębiając tożsamość osoby konsekrowanej i salezjanina. Z tego względu muszą być pielęgnowane, w formacji początkowej i ciągłej, relacje międzyosobowe, wymiar intelektualny, życie duchowe i działalność duszpasterska.

Pomimo trudności, jakie wymienione wyzwania mogą stawiać przed działalnością salezjańską, w Regionie Azja Wschodnia-Oceania obserwuje się “wiosnę” Kościoła. W ostatnich 15 latach czterokrotnie powiększyła się liczba kapłanów, liczba zakonników wzrosła o 40%, a zakonnic – o 30%; są setki powołań misyjnych “ad gentes”.

W sytuacji tego regionu motto salezjańskie “Da Mihi Animas” musi być odmieniane na trzy sposoby: mistycyzm, ponieważ ogólnie biorąc religijność tego obszaru polega zasadniczo na zapewnieniu mocnego, osobistego doświadczenia Boga; proroctwo wspólnot zakonnych, wezwanych do życia Ewangelią jako alternatywnym wzorcem; służba, która, będąc naśladowaniem Jezusa, musi być realizowana dla dobra ubogiej młodzieży i osób z marginesu.

Wśród udzielonych wskazań, odnoszących się do niektórych przestrzeni, znajdują się troska o dokładne poznanie Ks. Bosko; umiejętność rozpoznania w ewangelizacji i promocji powołaniowej “ziarn Królestwa” w buddyzmie, konfucjanizmie, taoizmie, islamie; ubóstwo, jako całkowite oddanie samych siebie; oraz troska o stworzenie i zrównoważone korzystanie z zasobów ziemi. 

Odnośnie do dyscypliny religijnej, uwypuklając wierność salezjanów tego regionu, zachęcił do stawienia czoła przypadkom nieprawidłowości, tworzenia wspólnot liczebnie bardziej solidnych, mianowania dyrektorami salezjanów, którzy będę umieć animować i zarządzać oraz do troski o formację ciągłą i towarzyszenie duchowe.

Opublikowano 14/03/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca