Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/3/2011 - Tajlandia - Wizyta d’Insieme w Regionie Azja Wschodnia-Oceania
Zdjęcie artykułu -TAJLANDIA – WIZYTA D’INSIEME W REGIONIE AZJA WSCHODNIA-OCEANIA
(ANS - Hua Hin) – Wczoraj, 8 marca, w Hua Hin rozpoczęła się Wizyta d’Insieme w Regionie Azji Wschodniej i Oceanii. Radcy inspektorialni okręgów tego regionu analizują drogę przebytą po Kapitule Generalnej 26, starając się określić perspektywy przyszłego rozwoju i studiując niektóre z tematów.

Przełożony Generalny, po zakończeniu Wizyty d’Insieme w Regionie Azja Południowa, udał się do Hua Hin, w Tajlandii, gdzie spotkał się z Radami Inspektorialnymi Regionu Azja Wschodnia-Oceania i przeprowadził dla nich dzień skupienia. Uczestniczyło około 60 osób.

Także w tej drugiej Wizycie następcy Ks. Bosko towarzyszy Wikariusz Generalny – ks. Adriano Bregolin, Radcy ds. Duszpasterstwa Młodzieży i ds. Misji, ks. Fabio Attard i ks. Václav Klement, ks. Maria Arokiam Kanaga, Radca Regionu Azja Południowa, i ks. Juan Bartolomé, Sekretarz Przełożonego Generalnego.

Szczególnymi tematami analizy dla Regionu Azji Wschodniej i Oceanii, oprócz weryfikacji KG26 i określenia przyszłych perspektyw rozwoju poszczególnych Inspektorii, są Prymat Boga i tożsamość charyzmatyczna oraz ewangelizacja w środowisku niechrześcijańskim.

Ks. Andrew Wong, Radca Azji Wschodniej i Oceanii, wskazał, porównując dane z 2008 r., na stan rozwoju regionu nie tylko ze statystycznego punktu widzenia, ale także – posłannictwa salezjańskiego. Na uwagę zasługują tutaj: mała ekipa wędrownej formacji, dwa ośrodki naukowe: w Clifton Hill (Melbourne) i Manili, wzrost ducha i rozwój działalności misyjnej, zwłaszcza dzięki wkładowi Wietnamu, oraz inspektorie, które poszerzyły obszar działań posłannictwa salezjańskiego, obejmując swoim działaniem migrantów w Japonii, diasporę w miastach filipińskich i nową placówkę w Nowej Zelandii. 

Potem miały miejsce dwa wystąpienia: ks. Aldo Ciprianiego, inspektora Japonii, i ks. Francis J. Moloney’a, inspektora Australii, którzy odpowiednio ustosunkowali się do stanu wdrożenia wskazań KG26 i działu tematycznego “Zacząć na nowo od Księdza Bosko”. 

Azja Wschodnia i Oceania to najmłodszy region Zgromadzenia. Został utworzony w czasie Kapituły Generalnej 25, która odbyła się w 2002 r. Tworzy go 8 Inspektorii, 2 Wizytatorie: Myanmaru i Indonezji-Timoru Wschodniego oraz delegatury inspektorialne Mongolii, zależnej od Wietnamu, i Pauy-Nowej Gwinei, zależnej od Filipin Północnych; a także Delegatura Indonezji, ostatnio zatwierdzona.

Z dniem 31 grudnia 2010 r. w Regionie Azji Wschodniej-Oceanii, który obejmuje około dwudziestu krajów, było 1 349 salezjanów profesów i 89 nowicjuszy. Posłannictwo salezjańskie charakteryzują wielkie instytucje szkolne, które są w stanie przyjąć kilka tysięcy uczniów. Na tych obszarach, gdzie katolicy nie stanowią większości, z wyjątkiem Filipin i Timoru Wschodniego, licznie występują wiejskie placówki misyjne.

Wizyta d’Insieme w Regionie Azja Wschodnia-Oceania zakończy się w sobotę, 12 marca.

Opublikowano 09/03/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca