Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/11/2010 - Dom Generalny - Inspektorzy Europy: życie salezjańskie pomiędzy kryzysem, wyzwaniami i strategiami
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – INSPEKTORZY EUROPY: żYCIE SALEZJAńSKIE POMIęDZY KRYZYSEM, WYZWANIAMI I STRATEGIAMI
(ANS – Rzym) – Skupienie się na drodze “Projektu Europa” jest celem, w imię którego zgromadzili się salezjańscy Inspektorzy Europy. Życie Konsekrowane i Salezjańskie pomiędzy kryzysem a wyzwaniami.

III Spotkanie Inspektorów Europy, do którego wprowadzeniem było wspólna modlitwa nieszporów, rozpoczęło się przedstawieniem niektórych z zaproszonych gości, zainteresowanych Projektem Europa: Matki Yvonne Reungouat, Przełożonej Generalnej CMW, jej Wikarii – s. Emilii Musatti; s. Marii del Carmen Canales, Radczyni ds. Duszpasterstwa Młodzieży; ojca Marco Tasca, Ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych; ojca Angelo Arrighini, sercanina, redaktora naczelnego czasopisma “Testimoni”.

Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez, biorący udział w zgromadzeniu Unii Przełożonych Wyższych (USG), miał pierwsze wystąpienie na temat “Życie salezjańskie we współczesnej Europie”. Wykazał w nim, w jaki sposób kryzys kulturalny i moralny, który przeżywa Europa, wpływa na Życie Konsekrowane (ŻK), a także wskazał na wyzwania, jakie ta sytuacja stawia przed ŻK, i obszary, jakie się przed nim otwierają.

“Kryzys jest momentem oczyszczenia, wezwaniem do nawrócenia osobistego i instytucjonalnego: pomaga nam zastanowić się i dotrzeć do tego, co jest istotne w naszym życiu; tak widziany, staje się czasem brzemiennym w nadzieję” – powiedział Przełożony Generalny.

Brak wiary, przenikanie “ateizmu praktycznego”, także wśród salezjanów, brak pewności w społeczeństwie, fragmentacja życia, lęk przed “nowym i nieznanym”, który zauważa się w społeczeństwie europejskim – to niektóre z aspektów, które charakteryzują kryzys kulturalny i moralny w Europie. W obliczu tej sytuacji ŻK jest wezwane do życia swoją tożsamością “profetyczną”, także w sytuacji mniejszości: “Ważne jest, aby być dogłębnie tym, do czego jesteśmy wezwani, by być w Kościele i świecie; ważne jest, jak nas widzi Bóg, a nie jak odbiera świat: propozycja ewangeliczna, możliwe braterstwo względem różniących się od nas, wiarygodne świadectwo, nadzieja dla najuboższych”. Życie konsekrowane, świadome, że nie chodzi tu o kwestię oczarowania, ale wierności, musi zająć prawdziwą postawę dialogu wobec kultury i stanąć w rzeczywistej harmonii wobec życia ludzi”.

Największym z wyzwań, jakie obecna sytuacja stawia przed ŻK, dotyczy jego samego: “trzeba rozpocząć w pełni ufając, że Pan, jak na Morzu Czerwonym, z pewnością otworzy drogę, pozwalającą przezwyciężyć trudności”. ŻK jest wezwane do tego, aby być zrozumiane przez ludzi, wyznaczając nowe możliwości, pozwalające pojąć to, czym jest; potwierdzić wartości, które je wyróżniają, jako nadające definitywny charakter wyborowi życia konsekrowanego; świadczyć o komunii; żyć w ubóstwie, używać w odpowiedni sposób nowych technologii, czyniąc je pomocnymi w posłudze, a nie przeszkodami. Do tego dochodzi sytuacja “pokoleniowa” ŻK w Europie, obecność wielu osób w podeszłym wieku i mało młodych oraz odnowione zainteresowanie sytuacją młodzieży: “Trzeba się uczyć rozmawiać z nimi, używając ich języka i wychowywać siebie samych do dostosowania się do ich aspiracji i trosk”.

Ks. Chávez wskazał na konkretne drogi i zadania. Wśród nich na pierwszym planie znajdują się młodzi, którzy przejawiają pragnienie poszukiwania sensu życia, życie wspólnotowe, obecność wśród tych, którzy są z boku, sekularyzacja, ekumenizm i dialog międzyreligijny. Zadania, które Przełożony Generalny wskazał Inspektorom Europy, są następujące: budowanie wspólnot, w których żyje się z radością darem braterstwa; proponowanie poważnych programów drogi duchowej; przywrócenie centralnego miejsca misjom; dowartościowanie doświadczenia dzielenia się, gdy chodzi o ludzi świeckich; wsparcie nowych placówek apostolskich i głębokie doświadczenie międzykulturowości. 

“Ponosimy odpowiedzialność przed Bogiem i młodzieżą za to, by uczynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić przyszłość ŻK i salezjańskiemu życiu w Europie”. Z tą świadomością IX następca Ks. Bosko wskazał na strategie urzeczywistnienia tego w codziennym życiu: nawrócenie serca każdego salezjanina, “Projekt Europa jest przede wszystkim endogeniczny!”; wsłuchanie się w potrzeby młodzieży; i działanie wspólnotowe osób konsekrowanych.

Ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Generalny, przedstawił rezultaty obrad Rady Generalnej, dotyczących trzech Regionów Europy i drogi przebytej w ostatnich latach.

Opublikowano 26/11/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca