Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/9/2010 - Dom Generalny - Grupy misyjne w domach formacyjnych
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – GRUPY MISYJNE W DOMACH FORMACYJNYCH
(ANS – Rzym) – W dniach od 6 sierpnia do 1 września Radca ds. Misji, ks. Václav Klement, odbył wizytę animacji w Regionie Azja Południowa. W nocie przesłanej do redakcji ANS opowiada o swojej podróży i dzieli się swoimi wrażeniami.

Ta trzecia podróż pozwoliła ks. Václavowi  Klementowi skompletować poprzednią wiedzę o Regionie Azja Południowa. W dniach 6 sierpnia – 1 września, wyruszywszy z Shillong, w Północno-wschodnich Indiach, i dotarłszy do Negombo, odwiedził siedem Inspektorii Indii: Guwahati, Bombaj, Bangalore, Oxdel, Hyderabad, Madras, Tiruchy, Bangalore i Wizytatorię Sri Lanki. W każdej z nich spotkał się z Radą Inspektorialną i grupą inspektorialnej animacji misyjnej, wspólnotami formacji początkowej (6 aspirantatów, 3 prenowicjaty, 5 nowicjatów, 4 postnowicjaty i 3 instytuty teologiczne) oraz licznymi placówkami misyjnymi w stanie Gujarat (Ispettoria Indie-Bombaj).

Ks. Klement spotkał rzeczywistość misyjną bardzo bogatą i dynamiczną, o cechach i oznakach właściwych salezjańskiej kulturze misyjnej. Każda z inspektorii zaangażowana jest w pracę na obszarach misyjnych, gdzie pierwsza ewangelizacja stanowi największą potrzebę. “Duch wychodzenia poza nasze instytucje wychowawczo-duszpasterskie jest tym, co charakteryzuje działalność wielu wspólnot: poprzez pracę w wioskach, wśród biedoty miast, salezjanie docierają i angażują bardzo wiele osób nie będących chrześcijanami” – stwierdza ks. Klement. Radca ds. Misji konstatuje, że począwszy od małych wiosek, a skończywszy na największych miastach, tworzą się setki grup samopomocy, “Parlamety młodzieży” i Biura Planowania i Rozwoju.  

Bardzo żywotna i skuteczna jest animacja misyjna realizowana w domach formacyjnych, gdzie powstają specyficzne grupy tematyczne. Proste i skuteczne są dynamiki stosowane przez te grupy: ułożenie modlitwy o powołania misyjne i odmawianie jej raz w tygodniu; odprawianie nabożeństwa liturgicznego, przygotowanego w oparciu o Biuletyn animacji misyjnej “Cagliero11”, z okazji miesięcznego dnia misyjnego; uczestnictwo w dorocznym Kongresie misyjnym, na którym są przedstawione sylwetki najwybitniejszych misjonarzy (jest przeszło 450 takich przykładów z ostatnich 105 lat); zorganizowanie wieczorów animacji misyjnej we wspólnocie z wykorzystaniem kaset DVD wykonanych przez Missioni Don Bosco.

Na spotkaniu z ekipami animacji misyjnej w poszczególnych inspektoriach ks. Klement omawiał tematy formacji Delegatów ds. animacji misyjnej, w którą muszą się także włączyć członkowie Duszpasterstwa Młodzieży i Komunikacji Społecznej; przygotowanie do regionalnych dni studiów misyjnych na temat “Początkowe głoszenie Jezusa Chrystusa” (sierpień 2011); projekt “Środkowo-Północne Indie”, który wymaga wkładu każdej Inspektorii, by móc zaspokoić terytorium liczące 500 milionów mieszkańców; sprawę utworzenia pierwszej placówki w Orissa po fali prześladowań antychrześcijańskich w 2008 r.; i, oczywiście, naglące potrzeby misyjne Zgromadzenia.

Obecnie około 120 salezjanów z Regionu Azja Południowa jest zaangażowanych w “missio ad gentes” na pięciu kontynentach.

Opublikowano 13/09/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca