Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/6/2010 - Szwajcaria - Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przemawia na sesji Rady ONZ ds. Praw Człowieka
Zdjęcie artykułu -SZWAJCARIA – STAłY OBSERWATOR STOLICY APOSTOLSKIEJ PRZEMAWIA NA SESJI RADY ONZ DS. PRAW CZłOWIEKA
(ANS – Genewa) – Bp Silvano Tomasi, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ zabrał głos w czasie 14. sesji Rady ONZ ds. Praw Człowieka. Troska o prawa człowieka stała u podstaw jego wypowiedzi, odnoszącej się do ostatniej interwencji zbrojnej marynarki izraelskiej i redukcji zadłużeń zagranicznych krajów rozwijających się.

W czasie 14. stałej sesji Rady ONZ ds. Praw Człowieka, odbywającej się od 31 maja do 18 czerwca w “Palais des Nations” w Genewie, we wtorek, 1 czerwca miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie Rady, której powodem była operacja wojskowa, jaką przeprowadziła marynarka izraelska w odniesieniu do konwoju tureckiego, zmierzającego do Strefy Gazy.

Bp Silvano Tomasi, arcybiskup Acelum i stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i Instytucjach Specjalnych w Genewie, wyraził swoje wyrazy współczucia i solidarność Stolicy Apostolskiej z rodzinami ofiar, zauważając, że “przemoc nie prowadzi do trwałego pokoju; dialog, poszanowanie praw i wzajemne zaakceptowanie siebie – do niego prowadzą”.

Przedstawiciel Stlicy Apostolskiej kontynuował, przypominając, że po wyjaśnieniu faktów i wskazaniu odpowiedzialnych za tę akcję militarną, pozostaje sprawa rozwiązania trudnej sytuacji narodów, które zamieszkują Strefę Gazy, ponieważ ich potrzeby “nie zostały zaspokojone i strony konfliktu oraz społeczność międzynarodowa są odpowiedzialne za taki rodzaj współpracy, który zapewniłby poszanowanie podstawowych praw człowieka”. Na zakończenie bp Tomasi, w imieniu Stolicy Apostolskiej, powtórzył apel o utworzenie na obszarze Ziemi Świętej dwóch niezależnych państw. 

Troska o prawa narodów znalazła się w centrum drugiego wystąpienia bpa Tomasiego, które miał tego samego dnia, a które dotyczyło zadłużenia zagranicznego i edukacji. Zatrzymał się nad kwestią szerzenia się tzw. “sępich funduszy” , tj. tych spekulacyjnych praktyk, które, wykorzystując warunki ekonomiczne, korzystne dla krajów rozwijających się, stosują odwrotny sposób działania, powodując wzrost zadłużenia. 

“Podtrzymując zasadę, że długi muszą być zredukowane, konieczną rzeczą jest znaleźć drogi, które nie zaszkodzą ‘podstawowemu prawu do istnienia i rozwoju’” – stwierdził bo Tomasi, odwołując się do encykliki “Centesimus Annus” papieża Jana Pawła II. Dług krajów rozwijających się musi być rozpatrywany w świetle szerszego systemu ekonomicznego, politycznego i ochrony praw, w którym zostałyby uwzględnione wzajemna zależność relacji i współodpowiedzialność co do przyczyn zadłużenia.

Na zakończenie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wezwał ekspertów międzynarodowych do opracowania normatywnych propozycji, dotyczących uprzedniej kontroli rynku finansowego, tak by zapobiec spekulacyjnym posunięciom na niekorzyść krajów najbardziej zadłużonych.

Opublikowano 03/06/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca