Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

4/5/2010 - Włochy - Liczni pielgrzymujący do Całunu z wizytą na Valdocco
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – LICZNI PIELGRZYMUJąCY DO CAłUNU Z WIZYTą NA VALDOCCO
(ANS – Turyn) – Tysiące pielgrzymów, przybywających do Turynu, aby zobaczyć Całun, udaje się na Valdocco, aby odwiedzić “salezjańskie Betlejem”. Przynajmniej 50.000 osób odwiedziło w miesiącu kwietniu Dom Macierzysty salezjanów. Wymagało to wielkiego zaangażowania, gdy chodzi o ich przyjęcie.

Valdocco całkowicie nastawiło się na przyjmowanie tysięcy pielgrzymów, którzy przybywając do Turynu z racji wystawienia Całunu, udają się do historycznego i duchowego serca salezjanów. Ten fakt opisuje ks. Franco Lotto, rektor Bazyliki Maryi Wspomożycielki. Bazylika, sklepik z pamiątkami religijnymi były otwarte bez przerwy od 6 rano do 19 wieczorem.

“Doświadczyliśmy pomocy ‘extra’ ze strony młodych współbraci, gdy chodzi o zakrystie” – wyjaśnia ks. Lotto. Poza Bazyliką stale otwarte były: kaplica Pinardi, krypta św. Piotra, a w razie potrzeby – kościół filialny i kaplica Córek Maryi Wspomożycielki pod numerem 27 na Placu Maryi Wspomożycielki. W dniach powszednich było odprawianych 20 Mszy św., a 40 w dni świąteczne.

W maju jest przewidzianych 2.000 pielgrzymów z Mediolanu, którym będzie towarzyszył kard. Dionigi Tettamanzi, i 200 z Aquili, miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi w dniu 3 kwietnia 2009 r. Co do zagranicy, 800 pielgrzymów z Paryża z kard. André Armand Vingt-Trois, a następnie Niemcy, Hiszpanie, Węgrzy, Austriacy, Czesi, Słowacy, Polacy, Belgowie, Grecy, Duńczycy i Anglicy. Większa część rezerwacji dokonywana jest drogą internetową.

Chociaż ks. Lotto w swej skromności o tym nie mówi, wielkie są starania całego Valdocco, by zapewnić wszystkim przybyłym niezapomniany pobyt. Maryja Wspomożycielka i Ks. Bosko stanowią jeden z najbardziej uprzywilejowanych etapów po katedrze.

Zostało przygotowanych dwanaście przewodników, także po angielsku, hiszpańsku i francusku, opisujących miejsca “salezjańskiego Betlejem”. Grafika plakatowa wewnątrz została z tej okazji odnowiona, a na podwórzu zostały ulokowane ośrodki przyjęć.

Wśród “specjalnych” inicjatyw znajduje się także koncert organowy i występ dwóch chórów. Pielgrzymi zatrzymują się także przed wierną kopią fotograficzną Całunu i jego negatywu, wykonanymi przed pracami konserwacyjnymi przeprowadzonymi w 2002 roku; te są wystawione w jednym z bocznych korytarzy przy wejściu do bazyliki.

“Panuje wielki ruch osób!” – stwierdza rektor Bazyliki, odpowiedzialny za zapewnienie opieki duchowej na odpowiednim poziomie. “Dla nas rzeczą istotną jest dać odczuć ducha Ks. Bosko, który pulsuje w tych miejscach, w których on pracował dla dobra młodzieży i Kościoła, a jednocześnie – dać przeżyć doświadczenie modlitwy i duchowości”.

Ks. Lotto i wszyscy salezjanie z Valdocco przygotowują się do obchodów Uroczystości Maryi Wspomożycielki, która zbiegnie się z ostatnimi dniami wystawienia Całunu. Inne wydarzenia, przewidziane programem w tych dniach, to spotkanie nowicjuszy salezjańskich z Europy i biskupów salezjańskich.

Opublikowano 04/05/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca