Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

25/2/2010 - Dom Generalny - Do was, entuzjastycznego i dynamicznego oblicza Zgromadzenia Salezjańskiego wśród młodzieży
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – DO WAS, ENTUZJASTYCZNEGO I DYNAMICZNEGO OBLICZA ZGROMADZENIA SALEZJAńSKIEGO WśRÓD MłODZIEżY
(ANS – Rzym) – Tak na początku swojego listu ks. Francesco Cereda, Radca ds. Formacji, zwraca się młodych salezjanów asystentów z okazji setnej rocznicy śmierci błogosławionego Michała Rua. Jest to list, który przywołuje tożsamość i cele tego etapu formacji salezjańskiej, pomyślanego i chcianego przez pierwszego następcę Ks. Bosko.

Okres asystencji, umiejscowiony pomiędzy postnowicjatem a studiami teologicznymi dla kandydatów do kapłaństwa, jest czasem, w którym młodzi salezjanie formują się do “prawdziwego, praktycznego życia salezjańskiego”. Ks. Cereda przypomina, że od początku tej praktyki żąda się “od Dyrektorów wspólnot, by byli ojcami i objęli asystentów szczególną opieką”.

Przywrócenie jakościowego poziomu tej praktyki formacyjnej i zachęta, kierowana do asystentów, by przeżywali ją “w sposób radosny i wymagający” – to główne cele tego listu.

Ks. Cereda kontynuuje, przedstawiając asystentom historyczne początki praktyki asystenckiej oraz motywacje pedagogiczne i formacyjne, jakie popchnęły Ks. Rua do postrzegania jej jako autonomicznego etapu formacji salezjanów. “Przed tą decyzją, podjętą przez Kapitułę, asystencja i praktyka systemu prewencyjnego odbywały się razem w czasie studiów teologicznych, z pozostaniem w seminariach. Odpowiadało to wymogom pozostania wiernymi pierwotnej wizji Ks. Bosko, który chciał, aby salezjanie formowali się wśród młodzieży”.

W dalszym ciągu listu jest ukazana asystencja jako narzędzie weryfikacji własnego powołania, bycia świadkami charyzmatu salezjańskiego, wzrostu w zapale misyjnym, a także – uczenia się pokonywania trudności, które rzecz jasna mogą się pojawić.

Trudności, związane z relacjami ze współbraćmi i młodzieżą, ustawieniem swojego osobistego życia religijnego, mogą znaleźć swoje rozwiązanie w towarzyszeniu osób drugich, które asystent może znaleźć we wspólnocie i w Inspektorii.

Ks. Cereda przypomina asystentom, że ich doświadczenie formacyjne prowadzi do pełnej dojrzałości tylko w wymiarze miłości: miłości do Boga, do Ks. Bosko, do młodzieży i do wspólnoty.

Pełny tekst listu jest dostępny na stronie sdb.org.

Opublikowano 25/02/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca