Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/2/2010 - Szwajcaria - Specjalna sesja Rady Praw Człowieka, poświęcona tragedii na Haiti
Zdjęcie artykułu -SZWAJCARIA – SPECJALNA SESJA RADY PRAW CZłOWIEKA, POśWIęCONA TRAGEDII NA HAITI
(ANS – Genewa) – “Rola Praw Człowieka w procesie odbudowy Haiti po trzęsieniu ziemi w dniu 12 stycznia 2010” to temat 13. specjalnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która odbyła się w dniach 27-28 stycznia w “Palais de Nations” w Genewie. di Ginevra. Wyrażono jednomyślność co do kontynuowania dzieła pomocy, ale wielką wagę przywiązano także do obrony Praw Człowieka, mało przestrzeganych już przed 12 stycznia.

13. sesja specjalna, której zażądała delegacja brazylisjka, silnie popierana przez 37 członkowskich państw Rady i wielu obserwatorów, rozpoczęła się minutą ciszy ku pamięci licznych ofiar kataklizmu. Potem wypowiadali się przedstawiciele delegacji uczestniczących w sesji, którzy opowiadali się za takim zaplanowaniu przyszłych działań, które by zasadzały się na poszanowaniu Praw Człowieka.

Przede wszystkim zwrócono uwagę na artykuły pierwszej potrzeby. Społeczność Międzynarodowa musi odpowiedzieć w sposób skuteczny i bezpośredni na następujące potrzeby: woda pitna, jedzenie, mieszkanie, bezpieczeństwo i ochrona społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Również problem odbudowy i konieczności koordynacji przekazywanej pomocy wielokrotnie był poruszany w czasie wystąpień poszczególnych delegacji. Bp Silvano Tomasi, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, stwierdził, że “Kościół będzie czynnie kontynuował współpracę na rzecz odbudowy kraju, aby zapewnić narodowi haitańskiemu życie wolne i godne”.

Gdy chodzi o Organizacje Pozarządowe i przedstawicieli społeczności cywilnej, ci zwrócili uwagę na konieczność powołania odpowiedniej “ekipy” praw człowieka i zaproponowania takiego skoordynowanego działania, które pozwalałoby zagwarantować i kontrolować przestrzeganie praw człowieka w tej delikatnej fazie godnego podźwigania się kraju. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność szybkiego dostarczenia dużej ilości artykułów mogących zapewnić egzystencję tym, którzy ocaleli.

Międzynarodowy Instytut Maryi Wspomożycielki (IIMA), współpracujący z innymi OP o charakterze katolickim, kierowanymi przez “Caritas Internationalis”, wskazał na potrzebę odpowiedniej koordynacji działań ze strony odpowiedzialnych za społeczność międzynarodową i współpracy pomiędzy państwami i członkami społeczności cywilnej. Jak zasugerowano, trzeba zwłaszcza postawić na natychmiastową odbudowę systemu edukacji, uwzględniając przede wszystkim osierocone dzieci i silnie wstrząśniete tą tragedią, tak by przywrócić im poczucie “normalności” i dostarczyć bezpiecznego lokum, gdzie mogłyby odczuć, że są pod opieką.

Bp Robert Vitillo, rzecznik “Caritas Internationalis”, zakończył swoje wystąpienie wzywając Radę do przeprowadzenia badań monitoringu odnośnie do skutecznego przestrzegania praw człowieka na Haiti i zaprezentowania jego rezultatów na sesji w czerwcu 2010 roku.

Opublikowano 05/02/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca