Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/1/2010 - Haiti - Poranione Haiti
Zdjęcie artykułu -HAITI – PORANIONE HAITI
(ANS – Port-au-Prince) – “Biedne Haiti, biedne Haiti”. Ks. Attilio, leżący na szpitalnym łóżku, opowiada ze wzruszeniem Aleksandrze d’Asaro, dziennikarce Międzynarodowego Wolontariatu dla Rozwoju (VIS), o tym, co wyraźnie zapamiętał w tej minucie, która w dniu 12 stycznia rzuciła Haiti na kolana.

Ten salezjanin pomimo sytuacji, w jakiej się znalazł, wykazuje wielką siłę, typową dla księży z granicy, przyzwyczajonych do ścierania się z ubóstwem, przemocą i niesprawiedliwością społeczną. Jego myśl w locie obejmuje około 300 dzieci ulicy, które znalazły się pod gruzami salezjańskiej szkoły, w haitańskiej dzielnicy Port au Prince o nazwie Salina.

Liczba nie jest pewna, ponieważ wiadomo, że na ulicy ludzi się nie liczy, a trzęsienie ziemi nie jest tu wyjątkiem. Tam młodzi znaleźli schronienie i możliwość nadziei na lepszą przyszłość: oddalić się od zasadzek ulicy, pobierać naukę i wyuczyć się jakiegoś zawodu, tak jak to się czyni w szkołach salezjańskich rozsianych po całym świecie.

W Małych Szkołach Ojca Bonhena, prowadzonych przez salezjanów, milczenie jest upiorne. Dzieci i pan Sanon, który wraz z nimi stracił życie, zostali pogrzebani we wspólnym grobie w pobliżu szkoły. Wśród ruin, stronic zeszytów wznoszonych lekko przez ciepły wiatr, krzeseł, kolorowych kredek, dzienniczków ucznia rozrzuconych po ziemi przez trzęsienie ziemi, pośród pyłu i kamieni.

Zgliszcza na zgliszczach, bezład zawalonych pięter. Przez zburzone mury ogrodzenia wchodzi każdy i zabiera wszystko: papierowe kubki, połamane krzesła, pozostawione buty i papierowe kartki. W tym szale pędzi się także do tego, co wydaje się być plamami zastałej wody. “Chodzi tu o tłuszcz, który pozostał po trupach” – wyjaśnia ks. Pierre Lephčne, salezjanin ze wspólnoty w Enam. “Wystarczyłoby odbudować mur, aby zapobiec temu rozkradaniu i podnieść poziom bezpieczeństwa, zawsze nie wystarczającego w takich warunkach”.

Rząd Haiti został ugodzony w swoich wewnętrznych strukturach, wielu ministrów poniosło śmierć w czasie trzęsienia ziemi, a pałac prezydencki całkowicie został zburzony. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, podjął pierwsze interwencje poprzez sąsiednią Republikę Dominikany; pierwszeństwo stanowi pomoc żywnościowa i medyczna.

“W tym dramacie – kontynuuje ks. Lephčne – wzrusza nas solidarność, jaką okazuje cały świat”. W szkole silna grupa obrony cywilnej, która przybyła z całej Ameryki Łacińskiej, pracuje dzień i noc w nadziei, że znajdzie jeszcze kogoś pod gruzami, żywego lub martwego.

Ręce wyciągnięte, aby zdobyć jakąś porcję wody, rozdzielaną z ciężarówek, które przemierzają ruchliwe i hałaśliwe miasto, rozrywane hukiem silników samolotów i helikopterów. Miasteczko namiotowe znienacka powstałe na brzegach ulic i pomimo całej tej sytuacji salezjanie, którzy nie przestają wykonywać swojej pracy, nie zapominając przy tym o uśmiechu, także w obliczu takiej tragedii jak ta.

W dziele audio strony ANS dostępny jest wywiad radiowy, w języku włoskim, jakiego udzieliła Alessandra d’Asaro Włoskiej Agencji  Risposte Emergenze (AGIRE).

Opublikowano 20/01/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca